Olen juuri aloittamassa pillerit ja mietin tässä sellaista,että kun otan pillerin niin onko jotain väliä jos juon alkoholia vaikkapa kahden tunnin kuluttua pillerin ottamisesta? Ehtiikö pilleri imeytyä vai täytyykö minun välittää koko asiasta lainkaan?
E-pillerit ja alkoholi?
että näin
612135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voit juoda kunhan juot kohtuudella ettei rupea oksettamaan :)
Olen joskus niellyt pillerin lonkeron avulla.. Eli ei mitään väliä. Kunhan tosiaan ei oksenna.
Niin, entä jos käy niin, että oksentaa? Tai esim. jos on mahataudissa. Onko tällöin meneteltävä niin, että käyttää kondomia seuraaviin menkkoihin asti?
Itsellä alkoholi tekee vatsan löysälle. Eli jos otan illalla alkoholia ja otan myös pillerin (cerazette minipilleri)kymmenen aikaan illalla niin vaikuttaako ehkäisytehoon enää jos seuraavana aamuna on vatsa ripulilla??
Jos oksentaa niin silloin kannattaa menetellä samoin kuin jos olisi unohtanut ottaa pillerin. (Eli lue ohjeista mitä kuuluu milläkin viikolla tehdä.) Tietääkseni pilleri kuitenkin imeytyy melko nopeasti joten jos aamulla ottaa ja illalla oksentaa (tai vaikka iltapäivälläkin) niin eiköhän se ole ehtinyt jo imeytyä.
En ole koskaan kuullut että ripulointi vikuttaisi ehkäisytehoon mitenkään koska vatsan sisällönhän on imeydyttävä ennenkuin se pääsee suoleen ripuloitavasi mutta vastatkoon tähän joku joka tietää paremmin...
yleissäännöksi voisi sanoa 3h. eli jos lääkkeen otosta on kulunut alle 3 tuntia kun oksentaa, voi teho heikentyä. Toki on yksilölliset erot, vatsan sisältö, lääkkeen imeytymisnopeus... Mutta yön aikana lääke on hyvin varmasti jo kerinnyt imeytymään verenkiertoon, joten aamuiset touhut (ripuli, oksentelu..)eivät enään vaikuta lääkkeen tehoon.
Yasmin pillereissä ole esim tämmöinen ohje. Sopii varmaan myös muillekkin pillereille. "Jos oksentelua tai voimakasta ripulia esiintyy 3-4 tunnin sisällä tabletin ottamisesta, imeytyminen saattaa olla epätäydellistä. Tällöin tulee ottaa uusi tabletti mahdollisimman pian."
Jos oksentelusta ja ripuloinnista aiheutuu usein haittaa, kannattaa miettiä siirtymistä toiseen lääkemuotoon. Emätinrengas tai depotlaastri eivät aiheuta ongelmia tämän asian suhteen.