Naapuri osti uuden auton, Lexuksen kaikilla herkuilla. Oli kuulemma maksanut yli 60.000 euroa. Miksi osti turvonneen Corollan kun samalla rahalla olis saanut esim. BMW:n?
Naapurin uusi
auto
361706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Valitettavasti tässä maassa on paljon tyhmiä ihmisiä jotka: ajavat japseilla, pukeutuvat joka tilaisuuteen tuulipukuun ja äänestävät setan puheenjohtajan presidentiksi. Me bemarikuskit emme niin tee, me olemme eliittiä.
naapurina. Lexuksella on läheinen sukulaisuuussuhde maailman luotettavimpiin autoihin Corollaan ja Camryyn.
Bmw.tä hamuavat enää pikkunilkit jotka ovat pudonneet kehityksen kelkasta ja kolhineet pahoin päätään esim. ränniin.
Sakemannien omissa, huolella tehdyissä laatutesteissä bmw roikkuu häntäpäässä, mersu keskivaiheilla, volkkaria ja ooppelia listoilla ei ole ollenkaan kun sakut eivät itse niitä lainkaan osta.
Niin, ja jos joskus pääset lexuksusta ajamaan niin sinäkään tuskin sen koommin edes harkitset bmw.tä.
Japanilaisvalmisteiset autot ovat nykyisin kaikkein luotettavimpien ja vähiten vikoja aiheuttavien autojen kärkikastia.
Saksalaisautot ovat menettäneet paljon aikaisemmasta maineestaan; esim. BMW taisi olla jossakin 12. sijan kohdalla...
ja tuulipuku on paljon käytännöllisempi kuin esim. liituraita, tyyliasioista ei voi kaikkien kanssa keskustella.
Ja tuulipuku on paljon parempi ja käytännöllisempi kuin esim kaksirivinen villakangaspuku.
Tota oishan persjalkainen, pitkäselkäinen, reitevä, maihinnoususaappaissa kulkeva nainenkin käytännöllisempi ja vähemmän vikoja (ei vaivaisenluita, ei kaatumisriskiä...) omaava kuin pitkäsäärinen, isorintainen, korkokengillä kävelevä nainen. Mutta kuka sellaisen nyt haluaisi. Osalla tyyli on tärkeämpää kuin käytännöllisyys.
Mutta suomalaisethan on rankattu yhdeksi maailman tyylittömimmäksi kansaksi, enkä ihmettele; tuulipuku, talvilenkkarit, vaimo kun petolinnun perse, japsiauto ja Halonen pressana...jee hyvä Suomi!
Lexus on nimenomaan liituraitaa, Bemari ehkä purjehdustakki. Volvo on sitten toppatakki ja Volkswagen tuulipuku. Alfa-Romeo on nahkatakki, Jaguar turkki. Mersu on villapaita, joskin asuun kuuluvat vielä saappaat ja pussihousut. Ladaa ajetaan yläosa paljaana, mutta karvahattu päässä.
Bentley on liituraitaa, Lexus on Toyota drag-puvussa....
huomaan, että sinäkin tiedät autoista...Bentley Continental GT on todella hieno auto.
sinulta.positiivisesti yllättynyt
Syyt, miksi naapurisi osti edustusauton eikä teinijuppien koslaa ovat:
-Lexus on teknisesti edistyksellisempi kuin BMW.
-Lexus on kestävämpi kuin BMW.
-Lexus on turvallisempi kuin BMW ( Bemu 5 sarja 4 tähteä, Lexus GS 5 tähteä EuroNCAP:issa ).
-Lexus on paremmannäköinen kuin BMW.
-Lexuksessa on parempi matkustusmukavuus kuin BMW:ssä.
-Lexuksessa on merkittävästi parempi varustelu kuin BMW:ssä.
-Lexus osoittaa tyylitajua ja yksilöllisyyttä, toisinkuin massabemu.
-Lexus on kuluttajakyselyissä menestynyt verrattomasti paremmin kuin BMW.
että silleen
ammuuu
BMW:n omistajat ovat kaikkein tyytyväisimpiä autoonsa, vaikka Audi on parempi kuin muut.
Katsopa J.D. Powerin, maailman arvovaltaisimman kuluttajatutkimuksen tuloksia ja huomaat, että esimerkiksi SAKSASSA Lexus valittiin parhaaksi. Samoin Britanniassa.
Siinä olen kyllä samaa mieltä, että Audi on parempi kuin BMW. Mutta Audin sijaan kannattaa valita Lexus, jos haluaa yksilöllisyyttä, korkeinta mahdollista laatua ja huippuvarusteet.
tahansa niin minkä ottaisit?
Bentley Continental GT.
Kuinka sattuikin, kerrankin fiksu mies palstalla!
:)
Enää puuttuu vain rahat.....
Suomalaiset ovat jämähtäneet poliittisesti 70 luvulle ja autoteknisesti 80 luvulle.
Bmw on keskiverto autonen kaikilta muilta osin paitsi mukavuudeltaan ja luotettavuudeltaan. Niissä se kuuluu alle keskiarvon olevaan kastiin.
En tunne/tiedä ketään joka olisi ostanut toista bemaria päästyään ensimmäisestään eroon. Toki poikkeuksiakin varmaan on, sääntöä vahvistamaan.
Lexus on nykyaikainen, luotettava ja äärimmäisen miellyttävä ajettava.
Niin se maailma muuttuu mutta suomalaiset eivät :))
Jokainen joka on autoja ajanut tietää ajo-ominaisuudet noissa autoissa.
BMW on valovuoden Toyotaa edellä...
miksi ei ostanut saman LS-430 mallia kaikilla herkuilla, hinta n. 141 900. Siinä on jo sellainen peli että bemarin kuskia vituttaa.
(itsellä on)
sun paskan ympärillä
sellainen?
on 430 ls......................................
Varma??
Koska on Halosen äänestäjä. Kaikki japseilla ajavat ovat Halosen äänestäjiä. Tiesitkö muuten, että Subaru on USA:ssa suunnanut mainontansa erityisesti homoille, eli Halosen kannattajille.
Jotain sähkövikaa tuntuu olevan, ihan uusimmissakin malleissa.
Tuoreen tutkimuksen olemme me suomalaiset Euroopan ja todennäköisesti myös koko maailman tunnollisimmin liikennesääntöjä noudattava kanssa. Olemme kuulemma myös tyytyväisiä mitä enemmän meitä valvotaan, yli 90 prosenttia meistä haluaa liikennevalokäyttäytymistään valvottavan kameralla. Itse en tätä ymmärrä, jos tiedän mikä on oikein en tarvitse sen tekemiseen viranomaisen huolenpitoa. Se, että me suomalaiset käytämme auton suuntavilkkua tai noudatamme jalankulkijoiden liikennevaloa vaikka sitten aamukolmelta kun kaikki muut nukkuvat, on lähinnä huvittavaa. Mutta kun sama ilmiö tuntuu olevan hallitseva luonteenpiirre alati paisuvassa virkamieskunnassamme on mielestäni aihetta huolestua.
Aiheetta huoleen antaa mielestäni se, että suomalaisille virkamiehille tuntuu olevan pyhää kaikki se pykäläsaaste joka Brysselistä tänne loppusijoitetaan. Esimerkkejä tästä on vaikka kuinka paljon, elävänä tulee mieleen yli puolen metrin hangessa suoritettavat peltojen viljelyspinta-alan mittaukset, maataloustuen evääminen koska se on tehty väärän värisellä lomakkeella tai metallisten ikkunapuitteitten vaatiminen tilateurastamolle (ennen kuin inhimillisen kuljetusmatkaan päässä olevat pienteurastamot kokonaan kiellettiin).
Mielestäni kaikki suomalaisten verorahoista palkkaansa saavat virkamiehet tulisi laittaa uudelleenkoulutukseen jossa heille muistutettaisiin, että lakien ja asetusten ensisijainen tehtävä on palvella kansalaisia eikä suinkaan päinvastoin. Olisi ehkä syytä myös muistuttaa virkamiehiä siitä, että heidän palkanmaksajansa on Suomen kanssa eikä suinkaan Brysselin hallintokoneisto.
Bi-Men-Without dick
Sitäkö tarkoitit?
http://www.huhuu.net/
Huh, huh ,tuolla rahalla meikämanni ois elänyt puol´sataa vuotta!
lessus on liian kallis laatuun nähden, bemari olisi ollu parempi, vaikka m6 coupe ja 60000 autosta on aika käyhää makeilua, olis ostanu 100.000 auton...
halunnut ostaa sen.
Mitäs se sinulle kuuluu, mitä naapuri ostaa?
Mieleen tulee väkisinkin sana kateus.