Auttakaa joku äkkiä!!

En nyt tiedä yhtään, että mitä mun pitäis tehdä. Kun tänä aamuna multa meni kuulo ja näkö yhtäkkiä aivan kokonaan ja pyörryin.. Ja sitä ennen oli vähän jotain hengenahdistusta. Ja siis syön Yasmin-merkkisiä e-pillereitä.. Kuinka mun nyt pitäis toimia? Lopettaa pillerit kenties? Vai mennä lääkäriin vai mitä? :/ Ei oo koskaan ollu tällaista tilannetta. Toivottavasti joku auttaisi pian!
71249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että voisit käydä vaikka terveydehoitajalla huomenna...

Sä oot 16 ja syöt pillereitä? Aika aikasin aloitat seksielämän vai syötkö niitä kenties kuukautiskipuihin...

Äänestä
  • No lähinnä aloin syödä noita pillereitä ihan hirveen runsaiden kuukautisten takia, kun tuntu ettei niitten kanssa enää pysty elämään ja vielä kun ne oli tosi kivuliaat.. Ja nyt vihdoinkin kun niistä on tullu todella helpot, aika niukat ja kivuttomat niin en kyllä kestä jos joudun lopettamaan noi pillerit.. Ja oon mä kyllä vuoden nyt seurustellut että ei ne kuukautiset ainut syy pillereille ollut.. :)

    Äänestä

varma että tuo johtuu pillereistä.Oletat vain ja oot siitä näköjään niin varma.

Äänestä
  • En tietenkään.. En vaan keksiny mitään muutakaan ja kun sitten lueskelin niitä e-pillereiden ohjeita niin ajattelin vaan. Mutta enhän mä tietenkään voi varma olla mistä johtu. Ei oo vaan koskaan aiemmin mitään tollasta käyny.. Ja kun siinä ohjekirjassa niin kauheesti oli juttua että jos huimaa tai pyörtyy tai menee näkö tai kuulo niin pitäs heti lopettaa ne pillerit jne..

    Äänestä

  • tyttönen-90. kirjoitti:

    En tietenkään.. En vaan keksiny mitään muutakaan ja kun sitten lueskelin niitä e-pillereiden ohjeita niin ajattelin vaan. Mutta enhän mä tietenkään voi varma olla mistä johtu. Ei oo vaan koskaan aiemmin mitään tollasta käyny.. Ja kun siinä ohjekirjassa niin kauheesti oli juttua että jos huimaa tai pyörtyy tai menee näkö tai kuulo niin pitäs heti lopettaa ne pillerit jne..

    ja pyydä otattaan verikokeet sulla voi olla tulpan alku ja se näkyy kokeissa ,sellanen tulppa kun matkaa tonne aivoon tai sydämmeen se on hengenlähtö eessä.soita vaikka siihen palvelevaan ilmaiseen terveysnumeroon niin ne sanoo sulle ihan samat kun mä .Toivottavasti oot jo lopettanu ne pilsut .

    Äänestä

joo lopeta ne heti.
Mun sisko söi samoja pilsuja ja yksi aamu yö se heräs ihan tajuttoman hikisenä ja sitä huippas.Sitten se käveli vessaan pissalle ja pyörty sinne pöntön ja seinän väliin.Ja kun sen mies tuli koukkimaan sen sieltä veks niin mun siskolla oli hävinny tunto kasvojen toiselta puolelta.
No hetihän ne lähti sinne hyvinkään alue sairaalaan jossa systeriltä oettiin aivokuvat ja liuta verikokeita ja niistä kävi ilmi että aivoissa ja aivojen verenkierron hyytymistekijöissä oli jotain viturallaan eli tod näk. alussa oleva aivohalvaus tai jotain ja se lääkäri heti pisti systerin pillerin syönti kieltoon.

Toi on vakava juttu jos tulee tollasia oireita.Älä ihmeessä tapata itseäsi pilsuilla!!!

Terveisin melkein siskonsa menettänyt

Äänestä

oiskohan alhaisella verensokerilla ollu mitää tekemistä tän kanssa? muistithan aamuil syyä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tyttönen-90. kirjoitti:

En nyt tiedä yhtään, että mitä mun pitäis tehdä. Kun tänä aamuna multa meni kuulo ja näkö yhtäkkiä aivan kokonaan ja pyörryin.. Ja sitä ennen oli vähän jotain hengenahdistusta. Ja siis syön Yasmin-merkkisiä e-pillereitä.. Kuinka mun nyt pitäis toimia? Lopettaa pillerit kenties? Vai mennä lääkäriin vai mitä? :/ Ei oo koskaan ollu tällaista tilannetta. Toivottavasti joku auttaisi pian!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu