Hauskaa seurata tätäkin "verofoorumia"...Osa laskeskelee mersujen "markkinahintoja" ja osa sadattelee "verotusperusteita"...Mielestäni pari asiaa on unohtunut:Koska kerran siihen hemmetin unioniin on menty,niin miten on mahdollista että tänne tuoduista autoista pitäisi vielä maksaa veroa???Eikös ko.Unionin periaatteisiin kuulu tavaran vapaa liikkuminen?Eli homman kuuluisi mennä näin:Käydään tuontimaassa,ostetaan auto,tuodaan se tänne,ja katsastetaan se!Ei siinä enää mitään helvetin veroja maksella..!Verot on maksettu autosta jo uutena kertaalleen!(Tämä tuntuu "unohtuneen" jopa näiltä "puuhamiehiltä" jotka näitä verovalituksia on tehneet...)Toinen hauska juttu on se kun kaikki laskeskelevat vain mitä maksaa mersujen ja bemareiden tuonti,kyllä euroopasta löytyy muitakin automerkkejä tuotavaksi..esim.Peugeot,Renault,Volvo,Alfa..Älkää olko mielikuvituksettomia!
Herätys!
KB
111067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tällä palstalla on monet kerran ollut puhetta tästä tavaroiden vapaasta liikkuvuudesta EU:n sisällä. Vielä kerran lyhyesti: Tavaroiden vapaa liikkuvuus ei tarkoita verotonta liikkuvuutta eri EU:n jäsenmaiden kesken. EU:n jäsenmailla on oma verotus, finanssipolitiikka ja budjetti. Kannattaisi vähän selvittää itselleen näitä perusasioita, eikä aina ottaa lähtökohdaksi, että EU tuo kaiken avun ja verovapauden kaikkeen autoiluun!
Hei
Millaisen veron tulli lätkäisee, jos ostan uuden tai käytetyn pesukoneen Saksasta? Niin tai panssarivaunun?
Kyllä homman pitäisi olla niin, että EU:n sisällä verot maksetaan vain kerran. Yhtenä kantavana ideanahan oli palkkojen ja hintojen harmonisointi eikä se, että valitaan pullasta vain rusinat kuten valtio tekee. Suomessa on tapana nöyrästi kumartaen noudattaa EU-säädöksiä ja lakeja, jos niistä on taloudellista hyötyä valtion taloudenhoidolle ja kiertää niitä, joista aiheutuu tulojen alenemista (autojen ja viinojen tuontirajoitukset). Nämä haitat kohdistuu kansaan suoraan ja lisäksi meillä lasketaan tahallaan bruttokansantuote niin korkeaksi, että EU-maksumme ovat pilvissä. On siinä virkamiehillä varaa paukutella henkseleitä.
Jos autovero maksettaisiin vain kerran EU:n alueella, niin millä ne Suomen tiet sitten rakennettaisiin. Autot ostettaisiin Saksasta ja autoverot maksettaisiin sinne, sitten Suomen valtion pitäisi kuitenkin rakentaa ja ylläpitää tieverkkoa - vaikka autoverot olisi maksettu Saksaan. Ei tämä yhtälö oikein toimi: autovero Saksaan ja ajelut sitten Suomen teillä. Kyllä automiehet osaavat olla tyhmää ja kovapäistä joukkoa!
Hoi vatiaivo,
Onko ikinä tullut mieleen mahdollisuus, että OIKEAT EUROOPPALAISET kävisivät ostamassa suomesta auton. Siitähän tulisi valtiolle pirusti verotuloja, joilla niitä teitä voitaisiin rakentaa ja ylläpitää. Pointti on se, että sieltä ostetaan, mistä halvemmalla saadaan.
ps. sussa oia ainesta VM:äm virkamieheksi, ellet jo ole
Nämä autoista ja autoilusta kerättävät verot ja maksut ovat historiallisia painolasteja eli sellaisia saavutettuja etuja, joista (valtio) ei voi luopua. Ymmärrän veronkeruun yhteiskunnan tarpeeksi ja maksankin veroja (ymmärtäen, mutta en kauhean mielelläni) ensin alveina yritykseni kautta sekä henkilökohtaisesta palkastani. Ja joskus harvoin pienistä osingoista. Ja sitten sen jälkeen maksetaan veroja jälleen uudellen alveina tavalliseen kulutukseen kuuluvissa ostoissa ja poskettomissa polttoaineveroissa. Ja autoa vaihtaessa veroja lorahtaa valtion kassaan monen kuun palkan verran.
Autoilusta kerättäviä veroja ei palaudu teiden parantamiseen tai rakentamiseen kuin murto-osa kerätystä. Ja koska kerättyä veroa ei ole korvamerkitty, menee osa muille sektoreille kuten kouluihin ja terveydenhoitoon (ihan OK) ja osa eduskunnan tätien ulkomaille suuntautuviin ostos- ja kulttuurimatkohin ja setien lapin laskettelureissuihin. Tai niinkin tärkeään kuin oopperatalon rakentamiseen.
Valtio ei saa minusta kuitenkaan maksimaalisinta hyötyä, koska en tupakoi ja juopottelenkin erittäin harvoin.
Kannattaisiko miettiä miten hemmetissä Saksassa hommat pyörii niin mallikkaasti, vaikka heillä on auton hankinnasta veroa vain pieni osa ja kaljakin on halpaa? Tiet eivät todellakaan ole mitään perunapeltoja. Ehkäpä he ovat business vainuisina huomanneet, että kun ihmiset ostavat uusia autoa vuoden kahden välein, niin silloin pienemmällä prosentilla saavutetaan sama tai jopa parempikin saanto. Ja kyse ei todellakaan ole väkimäärien erosta. Eli 10 x 10.000 = 1 x 100.000, mutta 11 x 10.000 on jo 10.000 enemmän. Siis Suomen valtion pitää tehdä auton hankinta niin houkuttelevaksi täällä, ettei verotuloja karkaa muualle. Jos sillä haluaisi lisätienestejä, pitäisi sen olla niin houkuttelevaa, että ulkomailta tultaisiin kirkuen hankkimaan autoja ja moottoripyöriä täältä. Mutta sehän on virkamiehille täysin utopistinen ajatus, koska palkka lopsahtaa aina takuuvarmasti tilelle vaikka istuisi kaiket päivät lehmämäinen katse silmisssä ja järjenkäytön nopeusrajoitus päällä.
Vastaisko Noch Einmal noihin pesukone ja panssari juttuhin? Miten niihin lävähtää veroa?
Nyt oli kysymys vain auton tuonnista ja autoverosta. En tiedä yhtään, miten tullissa suhtaudutaan pesukoneeseen ja panssariin. Mutta tulli sekä kuljetus- ja huolintaliikkeet tietävät miten verotetaan.
Jos olet onnistunut ostamaan toimintakuntoisen panssarin, niin varmasti kiinnostus herää myös muissa viranomaisissa.
Asia ei kyllä liity juurikaan tähän autoverokysymykseen: autot ja alkoholi ovat merkittäviä verokohteita ja niitä varten on omat säännökset ja tullivapaat rajoitukset.
Jos kerran laatupirssejä,a´la BMW;MB tai Audi saa halvemmalla,niin kyllä on vähän saatanan tyhmää tuoda joku ranskalainen tai mätä Alfa,niitä romuja on saanut jo Suomestakin vuosikausia halvemmalla,ja aika harvaa se Volvokaan todellisuudessa sytyttää...
että katsokaas silloin kun ne teidän himoitsemat vanhat saksalaismersut on myyty saksalaisille uutena saksassa, ja maksettu sinne autovero...siis se pieni...niin silloin me emme olleet vielä EEEUUUSSA, jotenka miten helvetissä jotkut narisevat että siittä on jo eeuussa kerran maksettu vero...siis, mehän ei oltu silloin vielä eeuussa...sitä autoveroa ei mielestäni voida aatella tämän päivän tilanteeseen...
En ihan pysynyt perässä tässä filosofiassa.....?
ymmärrän kyllä, on vaikeata selittää mitä aattelen, yritän uudestaan.
Jos joku ostaa vaikkapa Saksasta niin vanhan auton, ettei koko EEUU-ta ollut silloin ees olemassa, niin mitenkä tänä päivänä voidaan olla vaatimassa sen ikäisistä autoista suomeentuotuna autoveronhelpotuksia,tukeutuen siihen että siitä autosta on jo joskus jossain EEUU maassa maksettu autovero...ja muistetaanhan vielä sekin, että suomihan ei ollut ensimmäisiä maita jotka liittyivät EEUU:hun
Auttoiko tuo yhtään paremmin ymmärtämään....
Suomen autovero on ollut jo paljon ennen EU-jäsenyyttä ja on edelleen voimassa. Näillä asioilla ei ole mitään muuta tekemistä, kuin se, että ns. tuontiauton autovero ei voi olla korkeampi kuin suomi-auton laskennallinen autovero.
Suomen v. 1995 alkanut EU-jäsenyys ei siten kerralla poistanut aikasemmin tehtyjä lakeja - ne ovat edelleen voimassa. EU on vaikuttanut harminoisvasti autoveron määrään - ei koko autoveron laittomaksi julistamiseen Suomessa.
Eu:n edeltäjä "hiili- ja teräsyhteisö" on 50 vuottta vanha - meinaan, että jos ennen sitä valmistettuja autoja meinaa Suomeen tuoda - niin museokamaa ovat. Mutta ei sekään ajankohta mitään muuttaisi, koska Suomen autovero on lainvoimainen
riippumatta auton valmistusvuodesta ja EU:n perustamisvuodesta.
Lyhyesti: Suomen autoverolainsäädäntö on voimassa riippumatta siitä, 1) milloin EU on perustettu, 2) milloin auto on valmistettu ja 3) milloin kukin jäsenmaa on liittynyt EU:hun. Kaikki tämä siksi, että EU ei ole yhtenäinen, verotusoikeuden omaava alue. Jokaisella jäsenmaalla on siis verotusoikeus ja valtion budjetti.