Elikkä mua on häirinny monta kertaa cosmon ristiriitaiset jutut, kun yhdessä lukee että raskaaksi voi tulla vain ovulaation aikana, ja toisessa että raskaaksi voi tulla myös kuukautisten aikana? Siis voiko ovulaatio ja kuukautiset olla samaan aikaan vai kirjottaako ne mitä juttuun sopii?
Cosmopolitan
xxx
5442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
voipi kypsyä useampikin kuin yks munasolu kuukaudessa, eikä sitä tiedä milloin se on liikkeellä, voi se olla kuukautisten aikaankin. Ei se raskaaksi tuleminen silloin ole yhtä todennäköistä, kun on mensut päällänsä, mutta raskauden riskiä ei ole lainkaan vain siinä tapauksessa, ettei ollenkaan harrasta seksiä. =) Simppeliä.
Tuosta Cosmopolitanista muuten oma mielipiteeni: aivan järkyttävän huono lehti. Tilasin sen erehdyksessä kerran ja totesin, että ei sovi minulle! Jutut on niin lapsellisia, että huhhuh!
Mun mielestä se on aivan huippu vaikka onhan ne jutut vähä lapsellisia välillä mutta niitä on hauska lukee, ei saa vaan ottaa tosissaan :)
sen vessapaperilehden huumori siinä vaiheessa, kun postissa kolahti se viimeinen pohjanoteeraus, 100 tapaa piristää seksielämää. Ne vihjeet oli jotain ihan älyttömiä, tyyliin, lähtekää baarista kotiin jo klo 24 ja menkää sänkyyn. And? Ja toinen helmi: muussaa banaania ja jotain toista hedelmää, en muista mitä, laita mössö sisääsi ja anna miehesi syödä se. Ou kei.... mulla ei riittäny huumorintajua =) Ja sitten se ainainen p****njauhaminen jostain ihme g-pisteestä, jonka olemassaoloa ei edes ole pystytty todistamaan. Ärsytti jotenkin niin paljon, että lehti piti naisia ihan aivottomina tapauksina, jotka välittää vain aiheista seksi, meikkaaminen ja kynsien lakkaus, opportunismi, miehen miellyttäminen millä keinolla tahansa...jne.
Cosmon jutut taitaa olla suurimmaksi osaksi suomennettuja, joten jo siinä vaiheessa voi tulla virheitä. Yleensäkin kannattaa terveysasiossa tarkistaa, että mistä lehtijutun tiedot on otettu.(yleensä lukee jossain nurkassa).Toisaalta on huolestuttavaa, kun nuoret ja joskus vielä tietämättömätkin nuoret naiset luulevat saavansa asiallista ja oikeaa tietoa ns.roskalehdistä.
Ovulaatio eli munasolun irtoaminen tapahtuu ennen kuukautisia ja on todella harvinaista, mutta ei mahdotonta, että tulisi kuukautisten aikana raskaaksi. Siittiöthän elävät muutaman päivän hedelmöityskykyisinä yhdynnän jälkeen.
Itse tulin raskaaksi menkkojen aikana. Otettiin poikakaverin kanssa aikamoinen riski. Typeryydestä saa kärsiä koko kroppa;P