On se vaan kumma, kun tälläkin palstalla niin paljon "parjattu" Mäenpää kuitenkin näkyy kiinnostavan aina selvästi enemmän, mitä kirjoitukset joistain muista poliitikoista.
Mäenpää kiinnostaa
vertaillut
291938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ulkomaalaisvastaisuudella voi päästä vaikka eduskuntaan kuten Halme osoitti.
Valitettavasti Halmeesta ei ole johtajaksi.
Äänimäärän perusteella hänen pitäisi olla PS:n johtaja eikä juoksupoika.
Veti perässään Soinin eduskuntaan.
Mäenpää menestyy myös hyvin ulkomaalaisvastaisuudella.
Muut mielipiteet ovatkin sitten hämärän peitossa.
Minunkaan mielestäni Halmeesta ei ole PS:n johtajaksi, eikä ole koskaan ollutkaan.
Olen taas sitä mieltä, että Perussuomalaisten (lähinnä Soinin) ja Mäenpään olisi aika haudata sotakirves ja alkaa tehdä yhteistyötä. Kummallakin on SMP -tausta ja ainakin osa periaatteista samat. Soini on tosin Mäenpäätä hieman maltillisempi kaveri, kuten tämän päivän politiikassa malttia tulee ollakin. Soini on pelimies ja hänen puheenjohtajuuskaudella PS:n kannatus on kaksinkertaistunut sitten viime eduskuntavaalien, vaikka Halme on töppäillyt ankarasti...
Soini ja Mäenpää yhdessä olisi kova kaksikko.
Ovatko nuo Seppo Lehto ja Pekka Siitoin olleet sinulle kovinkin läheisiä ihmisä?
Se on kyllä aivan varma asia, että Suomen Kansan Sinivalkoiset ei koskaan tule tekemään minkäänlaista yhteistyötä Timo Soinin kaltaisten valtapuolueiden hännystelijöiden ja omahyväisten koijarien kanssa!
Timo Soinin synneistähän jotkut varmaan muistavat esimerkiksi Hannu Suhosen ja Tapio Karhusen "hämärähommien" varauksettoman tukemisen sekä hyvin näkyvän ja suoraviivaisen Neuvostoliiton nuoleskelun - ja vielä 80-luvulla! Kokonaan oma asiansa onkin sitten se, että Soini on mennyt nimensä vetämään Euroopan puolueiden "rasisminvastaiseen sopimukseen".
Tällaisten sotkijoiden kanssa on turha kuvitella kenenkään, koskaan tekevän mitään yhteistyötä.
Siitoinin tunnen paremmin kuin kukaan muu.
Lehdon luona olen käynyt kerran.
"Soini on mennyt nimensä vetämään Euroopan puolueiden "rasisminvastaiseen sopimukseen"."
- Onko rasismi sitten sinun mielestäsi hyvä asia? Pitäisikö sitä suosia?
Mistä ihmeen sotakirveistä puhut? Kyllä Soini nyt on niin paljon eri tasolla, kuin joku Mäenpää, että on valtava loukkaus puhua jostakin yhteistyöstä. Kukahan näitä viestejä kirjoittelee?
..., että sopimus edistää ns. "yhden totuuden" politiikkaa ns. ulkomaalaiskysymyksessä.
Tai voinhan olla väärässäkin, mutta näin olen rivien välistä ymmärtävinäni.
Mäenpään joukoissa taitaa seistä nykyään paljon "Siitoinisteja".
Kerro tarinoita Pekka Siitoimesta. Onko totta, että tutustuit häneen vankilassa?
Tutustuin tosiaan Siitoiniin vankilassa.
Tuomio tuli tuhotöistä.
Varsinaisesti tutustuin mieheen 92 kun muutin Naantaliin.
Rasismilainsäädäntö kriminalisoi ja syyllistää pelkästään suomalaisia.
Se antaa etua asuntojonoissa, työpaikan saannissa, rikoksissa ym. viranomaistoiminnassa vierasperäisille.
Rasismilainsäädäntö on siis luonteeltaan rasistinen.
Tekee suomalaisista ali-ihmisiä ja vierasperäisistä kunniakansalaisia.
Tämän pitäisi olla objektiivisesti ajattelevalle aivan selviö.
Soini veti nimensä paperiin vain siksi, että muut puolueet painostivat häntä poistamaan Mäenpää PS:n eduskuntavaalilistalta. Kun nimi oli paperissa sai Soini hyvän tekosyyn, kun Mäenpää oli tuomittu sakkoon ns. "somaliasiassa".
Ei tämän palstan lukijat ja kirjoittajat ole näköjään paljoakaan seurannut vuosien tapahtumia.
Sikäli kun tiedän ovat yhden käden sormilla laskettaessa ylipäänsä ne jotka ovat vielä Siitoimen porukasta hengissä. Kyllähän siellä aikoinaan kävi hyppimässä Kuismat, Koskelat ym. hörhöt, mutta todelliset Siitoimen ystäviä oli vain muutama. Mäenpään porukkaan ei ole näistä kuulunutkaan kuin ainoastaan Esa Taberman.
Muistakaa ettei Siitoin ollut koskaan poliittisesti yhtään mitään! Hän ei saanut koskaan mitään hyvää aikaiseksi tämän maan eteen.
Huonoa oli se, kun kansallismielisiä alettiin pitää hörhöinä Pekan tapaan. Ja Koskelat, Kuismat ym. ovat jatkaneet maineen tahraamista.
Totta.
Yritättekö nyt sanoa, että kaikki muut puolueet ovat tyhmiä, vain Mäenpää on viisas?
Kyllä kai terve ihminen tajuaa, että rasismin vastustaminen on jokaiselle selviö. Vain täydellinen ääliö jankuttaa, että Soini on allekirjoittanut myös sen rasisminvastaisen paperin.
Uskooko joku ulkopuolinen, Mäenpäätä lukuun ottamatta, että Soinin olisi kannattanut hylätä kaikki muut, paitsi Mäenpään. Missä olisi Perussuomalaiset nyt, jos olisivat lähteneet Mäenpään kelkkaan? Eipä pyydettäisi esim. TV-esiintymisiin, lehdet ja radio eivät noteeraisi.
Pekka Siitoimen puolueessa KDP oli n. 1000 jäsentä.
tammikuulta 1999, niin voit omin silmin lukea, kun Soini petti ja veti välistä hyvin halpamaisesti. Mäenpää onkin joskus sanonut, että mustalainenkaan ei pysty samaan epärehellisyyteen ja sanansa syöntiin, mitä Soini.
Valitettavasti suomen kansa ei tätäkään enään muista ja Soini voi jatkaa pettämistä.
Niin kuin eräs vanha SMP:n veteraani sanoi: Soini pettää niin kauan kaikkia, kunnes lopuksi pettää myös oman itsensä!
Pekka Siitoinhan se on täällä suosituin keskustelun aihe. Mäenpääkin kyllä on varmasti kova tekijä "scenessä".
Kommunistien propagandaa nuo Siitoin-jutut tällä palstalla. Valitettavaa häiriköintiä.
Osa kirjoituksista on varmasti häiriköintiä. Mutta kyllä Pekka Siitoinilla on/oli myös ihan oikeita kannattajia. Jotkut heistä kirjoittavat varmasti tännekin.
No kyllä ne Pekka Siitoimen kannattajat ovat todella minimaalisen pieni ryhmä. :) Enkä usko, että kukaan hänen kannattajansa osaa edes käyttää tietokonetta. Ei nimittäin kovin fiksu ihminen voi kyseessä olla, joka Siitointa palvoo ja ylistää.
Et tainnut tuntea Pekkaa persoonakohtaisesti?
Niin, ja tietsikan käyttäminen ei nyt mitään erityislahjakkuutta vaadi...
näihin asiallisiin keskusteluketjuihin. Tässäkin tapauksessa näyttää usealle Mäenpää olevan kova pala purtavaksi. Kyllä se kateus on kova paikka.
Mäenpää ja Siitoin molemmat viimeisen päälle asiamiehiä ja isänmaallisia.
Kuisma, Lehto ym. häirikköjä. Olet oikeassa, ei pidä sotkea.
häirikkö, mutta hänellä oli aina ns. "pilke" silmäkulmassa.
monivuotisilla häiriköinneillään koko kansallismielisten uskottavuuden. Ja arvattavasti monet tahot nauravat partaansa.
On se vaan kummaa, kun herrat joilla ei ole - eikä tule - minkäänlaista poliittista meriittiä ovat sauhunneet näilläkin palstoilla jo vuosia. Kaikilla muuten yksi yhteinen nimittäjä: "työpäiviä ei heistä juurikaan kenenkään ole tullut liiemmälti tehtyä".
Kuisma täytti muuten 1.3 45 v. Koskahan murrosikä finneineen tekee tuloaan. On nimittäin saattanut normaali hormoonien tuotanto aikoinaan hieman järkkyä.
näillä palstoilla
KUTEN KOLLIT MOURUAMAAN!