pillereiden otto ajasta...

ohjeissa sanotaan että pilleri pitäsi ottaa aina suunnilleen samaan kellon aikaan. mitä tällä käytännössä tarkoitetaan? onko väliä jos ottaa pillerin joskus aamuisin jo seitsemän aikaan ja toisinaan taas aamuisin yhdentoista aikaan? vai miten tarkalleen samaan aikaan ne pitäisi ottaa? miten te muut teette???
3368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tärkeintä on, että pillerin ottaminen ei myöhästy yli 12 tuntia. Jos siis yleensä otat seitsemältä aamulla, niin sinulla on iltaseitsemään (19) aikaa muistaa pilleri.

Kun ottaa joka aamu (tai päivä tai ilta...) suurin piirtein samaan aikaan, niin pillerin muistaminen on helpompaa. Lisäksi joillekin tulee tiputteluvuotoa herkemmin, jos ottamisajat vaihtelee paljon.

Äänestä

Oma gynelolokini vastasi samaan kysymykseen, että suunnilleen samaan aikaa on 4 tunnin aikarajan sisällä. Ehkäisytehon kannalta riittää 12h tarkkuus. Mutta herkimmät saa oireita (päänsärkyä, tiputteluvuotoa yms) hormoonipitoisuuksien heittelehtiessä, jos tuo ottoaika vaihtelee enemmän kuin 4 tuntia.

Itse käytän Yasmin merkkisiä pillereitä.

Äänestä

Teho on sitä varmempi mitä tarkemmin niitä nappailee, vaikka tätä ei suoraan (Yasmin) paketissa sanotakaan. Ehkäisyteho ei heikkene alle 12h myöhästymisestä mutta varmampi on jos yrittää ottaa joka päivä muutaman tunnin sisään pillerin. Toi 4 tuntii ei oo kyllä liian pitkä heitto, mun mielestä. Joku muistaa parheiten ottaa aamulla joku illalla, mun mielestä on parempi ottaa aamulla koska jos ei sillon muista niin on koko päivä aikaa sitten muistaa, jos illalla pitäis ottaa ja unohtaa ja muistaa vasta aamulla niin siinä meni n.8h. Vaikka et tätä nyt kysynytkään...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie... kirjoitti:

ohjeissa sanotaan että pilleri pitäsi ottaa aina suunnilleen samaan kellon aikaan. mitä tällä käytännössä tarkoitetaan? onko väliä jos ottaa pillerin joskus aamuisin jo seitsemän aikaan ja toisinaan taas aamuisin yhdentoista aikaan? vai miten tarkalleen samaan aikaan ne pitäisi ottaa? miten te muut teette???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu