Lapsien hampaiden

Mistä johtuu lapsien hampaiden reikiintyminen, se on vain pahentunut viime vuosina? Jopa 3-vuotiailla lapsilla on 5-6 reikää suussa ja niitä paikkaillaan.
11672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Johtuu happohyökkäyksien määrästä eli niitä saisi olla vain 5 päivässä eli 5 ateria kertaa. Jos aterioita/välipaloja/makeisia nautitaan useampia happohyökkäykset tulee pysähdyttää esim.ksylitolilla.Tulee muistaa, että kaikki muu mitä suuhun laitetaan, paitsi vesi aiheuttaa suuhun happohyökkäyksen.

Reikiintymiseen vaikuttaa suuresti myös hampaiden puhdistaminen.Kuulee hyvin usein,kun vanhemmat sanovat, että alle kouluikäiset lapset pesevän itse hampaansa. Kuinka moni vanhempi seuraa miten se onnistuu??kun yleensä sanotaan "kun lapsi taitaa kaunokirjoituksen myös hampaiden pesu onnistuu" eli on motorisesti täysi mahdottomuus, että alle 9-vuotias harjaisi hampaansa hyvin.Eli vanhempien on syytä seurailla hampaiden puhdistelua jopa kolmannelle luokalle saakka. Apteekeissa myydään tätä varten plakkiväritabletteja.

Reikiintyminen johtuu myös suussa olevista bakteereista. Karies bakteeri tarttuu syljen välityksellä ja useimmiten vanhemmilta lapselle. Eli olisi syytä välttää sylkikontaktia lapsen ollessa pieni, niin tätenkin pystyy välttämään hampaiden reikiintymisen.

Lapsen käyttäytymiseen vaikuttavat myös vanhempien tavat ja tottumukset eli lapset seuraavat mielellään vanhempien puuhia eli jos isi/äiti pesee hampaat vain 1x päivässä, niin varmasti myös lapsi omaksuu tämän pian.

Hampaiden harjaus kannattaa aloittaa lapsella jo ennen kuin ensimmäiset hampaat puhkeavat..täten lapsi tottuu harjaukseen jo ennen hampaiden puhkeamista. Kun hampaat puhkeavat lapsi antaa mielellään puhdistella hampaitaa. Ensi harjaillaan pelkällä vedellä, mutta kun suuhun puhkeaa poskihampaita otetaan käyttöön lasten ham.tahna. Aikuisten ham.tahnaan vaihdetaan pysyvien hampaiden puhjetessa.

Fluori on myös hyvä lisä lasten hampaiden hoidossa eli fluoria kannattaa opetella käyttämään jo pienestä. Tule muistaa seurailla käyttörajoituksia, joka määräytyy lapsen painon mukaan.

Äänestä

Tämän sukupolven vanhemmat ovat tottuneet hyvään hampaiden hoitoo, terveeseen suuhun eli heillä itsellään ei ole reikiä,paikkoja suussa. Se ei ole itsestään selvää, koska 70-80-luvulla hampaiden hoidosta paasattiin erilailla kuin nykyään. Jotenkin ne vanhat opit ovat päässeet unohtumaan ja täten he eivät osaa siirtää oppejaan seuraavalle sukupolvelle.

Hampaiden hoito on vastuullista puuhaa, terve suu ei ole itsestään selvä asia. Yleensä lapsien hampaiden reikiintymiseen vaikuttaa suuresti vanhempien terveyskäyttäytyminen:
-Kuinka he itse puhdistavat hampaitaan; kuinka usein,miten,millä välineillä
-Happohyökkäyksistä eli jos koko ajan napostellaan kaikkea hyvää, se ei ole hyväksi hampaille
-Seuraavatko he kuinka hyvin lapset puhdistavat suunsa
-Onko lapsi saanut kariesbakteerin vanhemmiltaan jo hyvin pienenä
-->Vanhemmat pystyvät vaikuttamaan suuresti lapsiensa hampaiden kuntoon, syyksi ei voi laittaa: huonoa hammasluuta, perinnöllisyyttä..koska yleisin syy on oma terveyskäyttäytyminen.

Äänestä
  • ...vanhemmiltani hampaat tippuivat suusta jo 15-vuotiaana, eivätkä siltikään osanneet opettaa minulle oikeaa hammashoitoa. Olen nyt 20v.

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    ...vanhemmiltani hampaat tippuivat suusta jo 15-vuotiaana, eivätkä siltikään osanneet opettaa minulle oikeaa hammashoitoa. Olen nyt 20v.

    Hampaita hoidettiin hiukan erilailla(nykästii heti pois,kun vähänki särki)..mm.saatiin tekarit rippikoululahjaksi.Ajat ovat siitä hiukan muuttuneet.Nykyään hampaita osataan hoitaa; ennealtaehkäistä reikiintymistä ja korjata,jos reikiä tulee.

    Äänestä

Se on äidin vika! ON nuoleskellu ja sama lusikka omassa suussa, samoin tutti! Sterilisaatio tollasille tolloille, kun levittvät st. mutansia!

Äänestä

Riippuu ihan siitä miten lapsia kasvatetaan,mihin he totutetaan, mitä opetetaan ja kuinka heitä kasvatetaan.

Kariesbakteerin lapsi saa isältä tai äidiltään,kun käytetään samoja ruokailuvälineitä.
Bakteereiden määrään ja laatuun pystyy vanhemmat vaikuttamaan omalla suuhygieniallaan.Eli hampaat kuntoon ennen ku tehdään lapsia =P

Lapsikaan ei osaa kaikkea heti syntyessään, esim.hampaiden harjaus ei ole itsestään selvää eli vanhempien tehtäväksi kuuluu kattella kuinka ne hampaat pestää ja tuleeko puhdasta jälkeä.

Reikiintymiseen vaikuttaa myös ruokavalio eli kaikki naposteltavat eli jos ei ole olemassa viikottaista karkkipäivää, voi vain itse syyttää itseään lapsen hampaiden reikiintymisestä.

Ja vanhempien kannattaa miettiä mitä tapojaan siirtää mallioppimisen kautta lapsilleen.Esim.kuinka usein itse pesee hampaitaan ja millä välineillä tai hammaslääkäripelkokin voi siirtyä vanhemmilta lapselle,jos lasta kamalasti pelotellaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reikiintyminen kirjoitti:

Mistä johtuu lapsien hampaiden reikiintyminen, se on vain pahentunut viime vuosina? Jopa 3-vuotiailla lapsilla on 5-6 reikää suussa ja niitä paikkaillaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu