Ostajat, olkaa tarkkana.
Eräs suomen suurimpia matkailuautokauppiaita myy mm. sellaista autoa 2005 mallina, jonka valmistus on lopetettu jo 2003.
Vaikkakin auto on rekisteröity v.-05 niin onhan sentään MALLIVUOSI -03.
Vaunupuolella kait tätä ei esiinny niin paljon.
Olkaa tarkkana, kysykää myös mallivuosi.
Melkein lankaan mennyt
Eräs suomen suurimpia matkailuautokauppiaita myy mm. sellaista autoa 2005 mallina, jonka valmistus on lopetettu jo 2003.
Vaikkakin auto on rekisteröity v.-05 niin onhan sentään MALLIVUOSI -03.
Vaunupuolella kait tätä ei esiinny niin paljon.
Olkaa tarkkana, kysykää myös mallivuosi.
Melkein lankaan mennyt
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suomessa kun saattaa valmistusvuosi ja rekisteröintivuosi olla kaksi täysi eriasiaa !!
Hyvä takavuosina esim. Datsun 100A (pienikorinen ) vm 1978 (
Niin ja sitten kun menet vaihtamaan sitä niin samainen myyjä ihan kirkain silmin tarjoaa hyvityksen -03 vuosimallin mukaan.
Auton todellinen hinta ei perustu vuosimalliin, vaan käyttöönottopäivään, eli se ratkaisee koska auton luonnollinen kuluminen on alkanut.
Näin on kuten eo. kirjoitus kertoo. Joissakin tapauksissa se vuosimalli tulee varaosien suhteen helpottamaan sen sopivan valintaa.
Myyjä on oikeassa hinnoittelun suhteen (suunnileen) kun myy auton uutena jolloin käyttöönottovuosi voi hyvinkin olla 05. Mutta vuosimalliltaan auto ei tosiaankaan ole 05 vaan jotain muuta. Ja kyllä vuosimalli/valmistusvuosi voi vaikuttaa hintaan (vanha alusta, varustelu jne)
Tarkkuutta siis..
jos ostat kaupasta ylivuotisen kamppeen kuten itse ostin -00 mallin moottoripyörän vuonna -02. parin vuoden päästä vaihtoon ja pyörän hinta todellakin on -00:n mukaan eikä käyttöönoton. tämän vuoksi uudestakin lelusta pitää saada kunnos hyvitys osto vaiheessa koska se kaupasta ulos ajettaessa vanhenee useamman vuoden kerralla.
Mitäs jos vähän miettisit mitä tuli sanottua.
Eikös tommosen matkailuauton "kuluminen" ala per heti valmistuksen jälkeen.
Onkohan tuommonen parin vuoden varastointi, ties missä, edes kovin terveellistä.
Mielestäni käytössä "kuluu" vähemmän kuin seistessä tyhjillään.