Kysymys sivareille!!!

Kysyn teiltä siviilipalvelusmiehet ja totaalikieltäytyjät seuraavaa:

- mikäli kaikki maamme miehet olisivat siviilipalveluksen käyneitä tai totaalikieltäytyjiä, estäisikö se maahamme kohdistuvan aseellisen hyökkäyksen?

Pyydän teiltä tällä kertaa kauniisti asiallisia vastauksia (vaikka tietenkin teidän mielestänne kysymykseni on asiaton tietysti). Vastatkaa vain tähän kysymykseen. Kiitos teille etukäteen. Kuitenkin jokainen saa tehdä oman valintansa lain mukaan, sitä kunnioitan kyllä.
101411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

estäisi. perustelut tiedät itsekin.

Äänestä

Tottakai estäisi. Ihan samalla tavalla kuin poliisin lopettaminen estäisi rikokset.

Äänestä

Suomen puolustamiseen löytyy aina tarvittava määrä miehiä ja naisia, jos osaamme puolustautua niin, että olemme turvassa.

Nykysysteemillä tapatamme helvetisti porukkaa ja Venäjä lopuksi valtaa ja hävittää koko kansamme.

Jos tässä maassa osattais hoitaa maanpuolustus uskottavasti, niin mitään sivareita ja totaaleja ei olisi. Eikä tuommoisia aivopestyjä pellejä niin kuin sinä.

Äänestä
  • ...asiallisesta vastauksesta, ammattikoulupoju. Ja tsemppiä, valmistut varmaan kohta? Ja muista että runkkaaminen ei ole aina ihan hyvä asia, varsinkin bensanhajuisilla sormilla:-) Mutta hyvää kevättä ja valmistumista. Ja kun menet armeijaan amiksen jälkeen niin jutellaan sitten, miten se mieli muuttuu... eiks niin? Niin ja vielä: jos et huomannut niin tää on vittuilua sulle.

    Äänestä

  • Kertoisiko, miten puolustuksesta saataisiin uskottava?

    Äänestä

  • kettu kirjoitti:

    ...asiallisesta vastauksesta, ammattikoulupoju. Ja tsemppiä, valmistut varmaan kohta? Ja muista että runkkaaminen ei ole aina ihan hyvä asia, varsinkin bensanhajuisilla sormilla:-) Mutta hyvää kevättä ja valmistumista. Ja kun menet armeijaan amiksen jälkeen niin jutellaan sitten, miten se mieli muuttuu... eiks niin? Niin ja vielä: jos et huomannut niin tää on vittuilua sulle.

    Kiitos siitä selvennyksestä. Ei olisi muuten mennyt perille asti.

    Äänestä

koska silloin aseellista hyökkäystä ei tarvittaisi.

Äänestä

koska kyse olisi silloin "luonnottomasta" tilasta, sotahulluja on nääs aina ollut. Tällaisessa teoreettisessa ympäristössähän pitäisi tarkastella vihollistakin, eli koska suomen kaikki miehet ovat muuttuneet sivareiksi niin silloinhan sama luonnonoikku olisi pitänyt tapahtua vihollisillekin, eli kaikki olisivat sivareita -> ei sotia.

Äänestä

Aina löytyy sotahulluja tarpeeksi ja isänmaanystäviä, joille se puolustus on sydämen asia. Että olipas fiksu kysymys taas.

Itsekin olisin voinut harkita armeijauraa jos se olisi palkka-armeija vaihtoehto.
Nyt ei huvittanut lähteä kaikenlaisten motivoitumattomien nössöjen, hihhulien ja hermotautisten kanssa leireilemään ja leikkimään sotamiestä...

Äänestä
  • Pystyn sieluni silmin näkemään sen ylä-aste meiningin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kettu kirjoitti:

Kysyn teiltä siviilipalvelusmiehet ja totaalikieltäytyjät seuraavaa:

- mikäli kaikki maamme miehet olisivat siviilipalveluksen käyneitä tai totaalikieltäytyjiä, estäisikö se maahamme kohdistuvan aseellisen hyökkäyksen?

Pyydän teiltä tällä kertaa kauniisti asiallisia vastauksia (vaikka tietenkin teidän mielestänne kysymykseni on asiaton tietysti). Vastatkaa vain tähän kysymykseen. Kiitos teille etukäteen. Kuitenkin jokainen saa tehdä oman valintansa lain mukaan, sitä kunnioitan kyllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu