Vanhoille autoille?
Nyt kun viimeistään 2v päästä ollaan siitymässä
tähän, niin mistä otetetaan päästöt esim. -89 malliseen Daihatsuun.
Onko katsastuksessa laitteet hiilidioksiidipäästöille?
Ei taida tulla mitään.
Nyt kun viimeistään 2v päästä ollaan siitymässä
tähän, niin mistä otetetaan päästöt esim. -89 malliseen Daihatsuun.
Onko katsastuksessa laitteet hiilidioksiidipäästöille?
Ei taida tulla mitään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vanhoile autoille löydään niin kova vero ettei niitä kannata pitää.
"Vanhoile autoille löydään niin kova vero ettei niitä kannata pitää."
niin sitten lyötäisiin kyllä jo päättäjiäkin heti tilaisuuden tullen - ja oikeaan paikkaan ja lujaa...
Otetaan silloisen auton maahantuojan ilmoittamasta litrakulutuksesta/100km.
Hutsu tietääkseni vie vähän satkulle bentsaa. Kevytkin on,joten hyvä kauppakassi tulevien mielivalta-saasteverojen kannalta. Tais olla 3-Cyl?
Muutos ei tule koskemaan vanhoja autoja vaan kohdistuu uusiin autoihin. Samalla uusien autojen autoveroa lasketaan vastaamaan verotuottoa. Meille tulee siirtymäajaksi kaksihintaiset autot. vuoden 2005 tai vanhemmat joilla on kalliimpi jälleenmyyntihinta kuin 2006 tai uudemmilla.
Kaksihintajärjestelmä olisi idioottimaisinta,mitä pitkästä aikaa on tehty. Se jättää vanhat pommit teille vielä vuosiksi.
vm 1991 SAAB, joka joutaisi paalattavaksi.
Kuka nyt saabilla kehtaa enää ajaakkaan?
Mutta tottapuhuen monessa 90-Luvun autossa jossa on vaikka 1.6-Litranen ruiskumoottori katalysaattorilla on pakokaasumittauksessa yhtä puhdas uusien kanssa kun se on kunnossa ja hyvin pidetty. osa näistä on jo mm. VÄHÄPÄÄSTÖSIÄ!!!! -->ja inssi pitää huolen että myös pysyy mittaus arvossa.
Mikä kauhea vimma on saada tälläiset autot pois liikenteestä?
Osta sinä vaan uutta jos niin haluat ja voit jopa kokea ylemmyyttä ajaessasi kalliimman hintatason autolla!
Älä ainakaan vetoa luonnonvarojen säästämiseen.
jotka kantavat huolta vain omasta statuksestaan ja saavutetuista "nautintaoikeuksistaan".
Pelkään pahoin että näet vielä painajaisia ennen kuin asia ratkeaa ja valitettavasti tavallisten kansalaisten kannalta järkevällä tavalla.