Hesari ja David Irving

KL88

Olen jonkin aikaa ihmetellyt Helsingin Sanomien toimittajien sanavalintoja heidän kirjoittaessa historioitsija David Irvingistä.

Toimittaja Tomi Ervanmaa kirjoittaa (HS 22.1.) , että ”oikea historioitsija Deborah Lipstadt” on nimittänyt Irvingiä historian väärentäjäksi. Jaakko Kangasluoma puolestaan on sitä mieltä, että David Irving on pseudohistoroitsija (HS 26.2.).

Omasta mielestäni David Irving on mies joka on tuomittu vankilaan mielipiteidensä vuoksi. Sellainen mies ansaitsee kunnioitusta eikä pilkkaa. Mielestäni ei ole kovin miehekästä pilkata jo maassa olevaa, siihen pystyy jokainen. Mitä moinen käytös kertoo toimittajien Kangasluoma ja Ervanmaa rohkeudesta miehekkydestä?

Nähdäkseni on Irvingiä käsitelty kuin toisinajattelijoita Neuvostoliitossa. Sielläkin sopimattomilla mielipiteillä oli juridisia seurauksia. Toinen mielenyhtymä on Galileo Galilei, joka myös sai kärsiä väittäessään, että maa pyörii auringon ympäri eikä päinvastoin.
Sekatyömiehenä en katso olevani kykenevä osallistumaan väittelyyn siitä onko Irving oikeassa tai väärässä väitteineen. Tosin en kyllä usko, että toimittajilla Ervanmaalla tai Kangasluomallakaan tätä tietoa on halussaan. Mutta sen verran minäkin tiedän, että demokratiassa, ja sitähän EU, Itävalta mukaan lukien, on esittävinään, jokaisella tulee olla sanavapaus. Myös sellaisella henkilöillä joiden mielipiteet poikkeavat valtaeliitin hyväksymistä. On myös outoa, että esim. Itävallassa on sallittua yllyttää pedofiliaan, mutta ei keskustella 60 vuotta sitten tapahtuneesta toisen maailmansodan eräästä yksityiskohdasta.

2

215

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lienevät kuulleet David Irvingistä ensimmäisen kerran tämän tapauksen yhteydessä.

      Itse tapauksessa minua ihmetyttää se, että Irving tuomittiin vuonna 1989 pidetystä puheesta. Pitäisihän tuontasoisen asian olla jo vanhentunut 17 vuodessa.

    • teoistaan

      Luulisi tämän David Irvingin historoitsijana tajunneen, ettei tuollaista kannattaisi pidä mennä Itävaltaan julkisesti puhumaan. Miksi hän meni sinne lörpöttelemään, kun omassa maassakin olisi ollut mahdollisuus samaan joutumatta vankilaan? Ilmeisesti vaihtoehtoiset näkemykset eivät oikeen menneet siellä kaupaksi. No, kukaan ei kai liene profeetta omalla maallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      68
      1216
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      137
      999
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      108
      679
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      16
      581
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      22
      542
    6. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      61
      521
    7. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      31
      503
    8. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      499
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      22
      466
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      62
      465
    Aihe