Ihan piruuttani päätin kokeilla vaihteeksi maanläheisempää aihetta. Tai ottiatuota:
Miten koet että uskosi tai maailmankatsomuksesi vaikuttaa seksuaalisuuteesi?
Entä miten seksuaalisuutesi vaikuttaa uskoosi?
Voiko seksuaalinen kokemus olla hengellinen?
Entä voiko hengellinen kokemus olla eroottinen?
Miten koet että uskosi tai maailmankatsomuksesi vaikuttaa seksuaalisuuteesi?
Entä miten seksuaalisuutesi vaikuttaa uskoosi?
Voiko seksuaalinen kokemus olla hengellinen?
Entä voiko hengellinen kokemus olla eroottinen?
Vastaukset 9
Vanhimmat
a)ei mitenkään.
b) ei mitenkään
c)onko sinulla?
d)onko sinulla?
Vietti on vain vietti,jos naitattaa niin naitattaa,turha sitä on sotkea uskontoihin,vai mitä?
Entiseen aikaan on hedelmällisyysmenoissa naitu. Suomessakin vielä 1400-luvulla.
ja naidaan vielläkin.
Jospa niitä naitatti 1400 luvullakin ja hedelmällisyysmenot olivat vain tekosyy päästä naimaan?
Niin naidaan, mutta kyseinen naiminen tapahtui juhlaväen silmien alla ja kannustushuutojen säestämänä.
Varmaankin monelle katoliselle papille voi olla?
onhan noita "Jeesuksen morsiammiakin".
Jos he saavat mielikuvituksessaan orgasmin,voihan sitä kai pitää jonkinlaisena uskonnollisena kokemuksena,ken ties?
Aihehan on aivan muuta kuin maanläheinen.
Kokemus on luonnollisesti erilainen eri "kehitystasoilla" olevilla. Sielu joka elää täällä ensimmäistä elämäänsä toimii lähes eläimen vaistoilla. Mitä lähempänä Luojaasi olet henkisesti, sitä lähemmäksi Jumalaa pääset myös rakastellessasi. Mikäli se henkosesi on täysillä mukana. Eipä siitä mekaanisesta suorituksesta tule muuta kuin hermostunut olo. Hengethän ne yhtyvät.
Mitähän siinä muuten loppujen lopuksi tapahtuukaan. Energiataso nousee ja taitaapa energian laatukin muuttua lähestyttäessä Jumalallisia tasoja. Tuskinpa kukaan Jumalassa saakka on kuitenkaan käynyt. Tai enpäs menisi sanomaan. Sehän on kuitenkin jo sellainen taso ettei sieltä viitsisi millään tulla pois. Onhan niinkin käynyt, että se oli viimeinen kerta sitä hommaa.
Niin... ja onhan se mahdollista yhtyä Jumalaan ilman kumppaniakin.
(no niin... antaa nyt tulla... tästähän nitä vitsikkäitä vastineita vasta pääseekin vääntämään)
>Miten koet että uskosi tai maailmankatsomuksesi vaikuttaa seksuaalisuuteesi?
Voimakkaasti. Seksuaalisuus on pyhä ja hyvä asia. Sekä fyysinen, että henkinen kokemus. Emergian nostamista. Tilaisuus luoda elämää.
>Entä miten seksuaalisuutesi vaikuttaa uskoosi?
Tukevat toisiaan.
>Voiko seksuaalinen kokemus olla hengellinen?
Tietenkin.
>Entä voiko hengellinen kokemus olla eroottinen?
Tottakai.
Yön tummina tunteina heittämääni kysymykseen voisi tietysti heittää pitempääkin legendaa, mutta yritän jotenkin tiivistää...
Miten koet että uskosi tai maailmankatsomuksesi vaikuttaa seksuaalisuuteesi?
Periaatteessa minun ei tule heppoisin verukkein yhtymään lähtemän, koska kyseessä on tai pitäisi olla kahden ruumis-sielu-henki-kokonaisuuden intiimi yhdessäolo. Valitettavasti parittelumentaliteettia tulee pidettyä useinkin yllä, ja vielä enemmän kumppanin (mies) puolelta. En ole yltänyt vielä omaan ihanteeseeni meditatiivisesta aktista, tosin olen ollut meditatiivinen aktin jälkeen.
Entä miten seksuaalisuutesi vaikuttaa uskoosi?
Sukupuoleni varmasti vaikuttaa jonkin verran, minua ei kiehdo minkään sortin aggressio jota uskonnon nimissä harrastetaan. Paitsi ehkä verbaalinen. Lisäksi koen ettei minulla naisena ole mitään tekemistä miespuolisten jumalien kanssa - toisaalta en usko jumalattariinkaan. Jumalat ovat symboleja.
Voiko seksuaalinen kokemus olla hengellinen?
Jos meditatiivinen ("tantrinen") akti luontuu, läsnä on kaikki. Seksin on mahdollista olla henkistä, sillä kaikessa on takana sama energia, sen ilmenemismuodot vain vaihtelevat. Kokonaisvaltainen orgasmi voi lähennellä uskonnollista kokemusta, ja voin henk.koht. sanoa että olen nähnyt sisäisiä visioita (kuvia) seksin jälkeen! Tietoisuudentila siis voi muuttua.
Entä voiko hengellinen kokemus olla eroottinen?
Varsinkin kristinuskon mystikot kuvailevat kokemuksiaan usein kovin eroottissävytteisesti. Sanotaan myös että orgasmi on pieni valaistuminen. Todellinen henkinen hyvä olo tuntuu sisällä kuin koko keho kylpisi kultaisessa valossa, ja tämä energinen olo muistuttaa joskus kiihottuneisuutta.