Minun pitäisi uusia pilleriresepti, ja ajattelin varata ajan yksityiselle gynekologille. Sanonko siinä aikaa varatessa, että syy käyntiini on e-pillerireseptin uusinta? Vai miten olette toimineet?
Saa suositella hyvää gyneä Helsingin alueelta!
Saa suositella hyvää gyneä Helsingin alueelta!
Vastaukset 5
Vanhimmat
ajanvaraajalle yhtikäs mitään, se ei kuulu hänelle, lääkärin kanssa sitten vasta keskustellaan.
Eli soitat ajanvaraukseen, sanot että haluat gynekologille ajan ja sillä selvä.
Itse käyn Dextrassa, Munkkivuoressa, siellä sel. miespuolinen gyne kuin K.Y.
Jos asiasi on ainoastaan pilleri reseptin uusiminen voi jättää reseptin omaan terveyskeskukseen uusittavaksi. Et välttämätä tarvitse edes lääkärin aikaa. Sovit vain terveyskeskuksessa/lääkäriasemalla koska voit tulla hakemaan uusitun reseptin.
Jos taas haluat, jonkun muunkin vuoksi piipahtaa gynekologin vastaanotolla, niin jotkut vastaanotto virkailijat kysyvät syyn toiset eivät, jos taas itse haluaa kertoa niin voi kertoa.
tapauksessa kuulu asiakkaan lääkärille tulon syy, eli EI tarvitse kertoa, jos joku (yksityisellä en ainakaan ole 25v aikana törmännyt kertaakaan tähän että joku kysyisi syytä minun ajanvaraukselleni!) nyt sattumoisin kysyy, sano että hoidat asiasta keskustelun ainoastaan ja VAIN lääkärin kanssa!
olisin mielelläni tietoinen, mistä syystä aika on varattu. Varsinkin, jos käy terveysasemalla, jossa on mahdollista selata vanhoja sairauskertomusmerkintöjä.
Osaa varautua tulevaan potilaaseen erilailla, kun tietää jo valmiiksi onko tulosyynä e-pill uusinta tai vaikka alavatsakivut jne.
On totta että vastaanottovirkailijalle "ei kuulu" tulosyy lääkärille, mutta on syytä hoksata, että jos vaivansa kertoo: 1 virkailijlla on salassapitovelvollisuus siinä missä ja lääkärilläkän ja 2 vastaanottoajan saaminen riippuu asian kiireellisyydestä.
neuvolaan ja terkkarille kertonut asiani, hän on sitten varannut ajan lääkärille. Itse käyn lääkärillä (=gynellä) joka toinen vuosi (en tiedä onko alueellisia eroja tai vaikuttaako vakituinen suhde asiaan) ja sitten aina vuosittain reseptiä uusiessa on terkkari tehnyt tarkastuksen, hemoglobiini, verenpaine ym. Ja reseptin on saanu toimitettuna haluamaani apteekkiin, että saan sen samalla kun haen pillerit tai sitten on sovittu, että koska sen voi hakea lääkäriltä...