Vainajan velka.

zion1000

Isäni kuoltua hänen naisystävänsä alkoi periä minulta 1800euroa, jonka isäni oli häneltä joskus lainannut ilman velkakirjaa. Voiko hän saada rahat lakiteitse?Tiliotteissa näkyy 4000e siirto isäni tilille ja 2200e takaisin maksu isältäni naisystävän tilille.

4

1307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hän voi yrittää sitä periä. Pystyykö hän näyttämään velan toteen jos perikunta sen kiistää on toinen juttu.

    • täti

      mutta milläs se naisystävä todistaa, ettei loppuvelkaa ole maksettu esim. käteisellä takaisin?

      • tottakin

        ..voi olla, että naisystävä on maksanut osan käteisellä. Nimittäin itse tein sillä tavoin, kun jouduin lainaamaan mieskumppanilta rahaa.
        Kumppani siirsi tililtään summan minun tilille, mutta takaisinmaksu meni niin, että
        maksoin osan hänen tililleen ja osan vähitellen käteisenä. Meillä olikin puhetta siitä, että entäs jo sattuis äkkiä kuolemaan vaikka onnettomuudessa, niin sanoin miehelle, että hänen ex-vaimo jollain tapaa työntäisi päänsä exän jäämistöön ja tulisi multa vaatimaan, koska ei näy tilillä.Mies halusi osan käteisenä.

        Heillä on erosta pian kymmenen vuotta ja aikuiset lapset, mutta edelleen ex-vaimo haluaa määrätä mm kuinka paljon miehen pitäisi auttaa rahallisesti aikuisia lapsia (itse on varakkaampi kuin mies) ja myös siitä, että miehen pitää "päivystää kotona" kun aikuinen yli 20 poika tulee isänsä luo viikonlopuksi. No, olen saanut lainani maksettua jo ajat sitten.


    • perintöriita tulossa

      jos on noinkin selkeät tilisiirrot niin asia on luultavasti tottakin. eli isäsi oli velkaa sen 1800 ja teidän sijassa kyllä maksaisin sen takaisin. jos hän riitauttaa asian niin tappelette eri oikeusasteissa ja rahaa menee moninkertaisesti lakimiehien kuluihin.....maksakaa pois ja saatte perinnön nopeasti hoidettua.
      ottakaa kuitti/kuittaus maksetun summan osalta ja todistus siitä että loppuvelka on kuitattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      17
      2840
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      110
      2627
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2502
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      174
      2197
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1684
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1139
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      898
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      153
      762
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      752
    Aihe