Onko kellään kokemusta samanlaisesta tilanteesta:
Vaihdoin yasminesta mirelleen noin 3kk sitten. Aiemmin ei ole ilmennyt mitään haittavaikutuksia, mutta nyt kesken liuskan (2.viikolla) alkoivat menkat. Pilleri myöhästyi vajaa 10h, jonka jälkeen alkoi lievä tiputteluvuoto. Tätä kesti noin viisi päivää, kunnes alkoivat normaalia runsaammat menkat. (välissä söin ajallaan pillerit).Normaalisti vuotopäiviä on ollut neljä, nyt on menossa kuudetta, eikä hyytymisestä ole tietoakaan.
Kyllähän tämä jo vähän pelottaa.. Puhelin kädessä mietin joko jo soitan lääkärille.
Onko tämä ihan normaalia?!
Vaihdoin yasminesta mirelleen noin 3kk sitten. Aiemmin ei ole ilmennyt mitään haittavaikutuksia, mutta nyt kesken liuskan (2.viikolla) alkoivat menkat. Pilleri myöhästyi vajaa 10h, jonka jälkeen alkoi lievä tiputteluvuoto. Tätä kesti noin viisi päivää, kunnes alkoivat normaalia runsaammat menkat. (välissä söin ajallaan pillerit).Normaalisti vuotopäiviä on ollut neljä, nyt on menossa kuudetta, eikä hyytymisestä ole tietoakaan.
Kyllähän tämä jo vähän pelottaa.. Puhelin kädessä mietin joko jo soitan lääkärille.
Onko tämä ihan normaalia?!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos pillerit vuotavat läpi, on yleensä kyseessä liian matala hormonitaso. Yhdenkin pillerin myöhästyminen normaalista ajasta saattaa aiheuttaa sen, että kuukautiset alkavat. Aina ei tarvitse edes unohtaa.
Voihan sille lääkärille, ei paljon maksa. Saat ainakin ohjeita siihen, kannattaako pillereiden syömistä jatkaa ja seurata tilannetta vai pitäisikö samantien mennä vaihtamaan taas uuteen merkkiin.