Minua ihmetyttää kummasti, että miksi yhteiskuntamme sortaa mustaihoisia vain ihonvärin takia tai miksi yhteiskuntamme ei anna valkoisen tai mustan miehen harjoittaa luonnollista seksuaalisuuttansa? Suuret humanistiset ajatuksetkin syntyivät Antiikin hyväilyssä, jossa muunkilainen hyväily oli sallittua kuin filosofinen. Humanismin alkuperä on seksuaalisessa suvaitsevaisuudessa. Homoseksuaalisuutta voidaan aivan hyvin harjoittaa heteroseksuaalisuuden rinnalla. On myös omituista, että nuoret lapset eivät saa kunnollista opetusta seksuaalisuuteen, kuten Antiikin aikoihin. Vieraat kulttuurit omaavat erilaisia seksuaalisia käsityksiä ja nythän Suomi on virallisestikin monikulttuurinen, joten miten me voimme ratkoa väärinkäsityksiä pamputtamalla rikkaamasta kulttuurista tullutta henkilöä hänen toteuttaessaan luonnollista seksuaalisuuttansa? Eikö seksifasismissa ole taustalla rasismi? Jos toisen kulttuurissa tietynlaiset seksitavat ovat hyväksyttyjä, niin miksi se voisi muuttua laittomaksi kun tämä maahanmuuttaja tulee Suomeen? Eikö se ole rasistista torjua vieraita vaikutteita ulkomailta? Seksuaalisuudessa tulisikin antaa lisää vapautta, jotta eri kulttuurit voisvat oppia toisiltansa paljon erilaisia asioita! Eikö jo olisi aika aloittaa yhteiskunnallinen keskustelu seksuaalisesta rasismista ja sen torjunnasta?
Seksuaalinen rasismi
Fáctum
8582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rasismin ympärillä tuntuu pörräävän ihmisiä, joilla on muitakin vakavia henkisiä ongelmia. Minua ei enää kummastuta homoseksualisten haaveiden yleisyys tälle palstalle kirjoittavien rasistien joukossa. Minun puolestani ihminen saa olla aivan vapaasti homoseksuaali, ei se minulta ole poissa. Pedofilia sensijaan ei ole mitään seksuaalisuutta, vaan hyvin vakavaa mielen sairautta ja tuollaiseen kehottaminen jyrkästi tuomittavaa rikollisuutta.
Jokunen vakavasti sairas yksilö pyrkii käyttämään näiden kuvottavien haaveidensa esittelyyn nimimerkkini väännöstä. Kaiketi kyse on jonkinlaisesta omien sairaiden taipumustensa kieltämisestä ja siirtämisestä muihin?
Toivottavasti sinä, joka kirjoittelet noita omituisia feikkejä, käännyt lääkärin puoleen. Olet todella pikaisen hoidon tarpeessa. Lääkärille voit kertoa vapaasti ajatuksistasi, heillä on vaitiolovelvollisuus. Jo keskustelu voi auttaa sinua pääsemään ajatuksinesi normaalimpaan uraan.
Älä yritä varastaa minun mielipiteitä. Luuletko voivasi tuolla uikutuksella ottaa kaiken kunnian minun ajatuksistani itsellesi?
Ystävyys, läheisyys, poikarakkaus. Yhdysvalloissa on mies ja poika järjestöjä, jotka edistävät suvaitsevaisuutta.
... painiin, niin pedofilia on todella liian paksua jopa "rasistien" äärimmäisen selkeälle enemmistöllekin. Itseasiassa sitä koskeva kollektiivinen tabu saattaa olla yhtä vahva ja vahvempikin kuin insesti- tai kannibalismitabu.
että ainoa asia, josta emme ole erimieltä olisi tämä seksuaalisuus ja sen kirjavauus...
Factumeiden asialliseen keskusteluun poikarakkaudesta. kuuluuhan ko. rakkaus myös islamiin, olen itse nähnyt ko. rakkauden harjoitusta marokossa. Islam on sentään se kaikkein suvaitsevaisin uskonto.
Minusta feikki Factum ja Aurelianus eivät ole ymmärtäneet tämän keskustelun seksuaalisfilosofisia ulottuvuuksia. Marokko on tosiaan hyvä lomakohde, suosittelen lämpimästi myös Thaimaata, tosin paikalliset viranomaiset ovat vähän nihkeitä ihmisiä, joilla on vaikeuksia suvaitse erilaisia ihmisiä.
saapuvat tähän maahan, heidän täytyy ymmärtää, että täällä toimivat meidän sääntömme, eivätkä heidän. Tämä on kuitenkin suomalaisten maa ja jos alamme muuttaa lakejamme ja kulttuuriamme ulkopuolelta tulevien ihmisten mukana, kulttuurimme katoaa kokonaan. Meillä ei edes pitäisi olla minkäänlaista velvollisuutta muuttua, kun maahanmuuttajat tunkevat tänne, vaan heidän kuuluisi pyrkiä sopeutumaan meidän kulttuuriimme.