e-pillereiden lopettaminen

Olen nyt käyttänyt melkein vuoden verran Yasmin-pillereitä. Olen kuitenkin ajatellut lopettaa niiden käytön. Syitä ovat mm. masentuneisuus, raivokohtaukset, migreeni, kuivat limakalvot, hiivatulehdukset ym..

Täytyykö minun välttämättä syödä kuluva liuska loppuun, vai voinko jättää pillerin ottamatta heti huomenna?
101015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä voit lopettaa vaikka heti.. kuukautiset alkavat siitä parinpäivän sisällä.. lopetin myös saman merkin ja samojen oireiden vuoksi.. nyt ilman ollut mutta tuskallista ilman kunnon ehkäisyä:(

Äänestä
  • Hyvä, jos voi lopettaa kesken, koska haluan mahdollisimman äkkiä eroon näistä oireista. Ajattelin, että jos kuukautiskierto ja hormonit menevät ihan kokonaan sekaisin, jos en syö liuskaa loppuun.

    Kuinka kauan söit pillereitä ennen lopettamista? Tulivatko seuraavat kuukautiset säännöllisesti? Miten nopeasti haittavaikutukset helpottuivat?

    Äänestä

  • tyttö87 kirjoitti:

    Hyvä, jos voi lopettaa kesken, koska haluan mahdollisimman äkkiä eroon näistä oireista. Ajattelin, että jos kuukautiskierto ja hormonit menevät ihan kokonaan sekaisin, jos en syö liuskaa loppuun.

    Kuinka kauan söit pillereitä ennen lopettamista? Tulivatko seuraavat kuukautiset säännöllisesti? Miten nopeasti haittavaikutukset helpottuivat?

    Ja unohtui vielä se, että minulla olisi vielä noin viikko jäljellä tuossa liuskassa. Ja poikakaverin kanssa oltiin yhdynnässä 1,5 viikkoa sitten. Eihän tässä enää voi tulla mitään ongelmia ehkäisyn tehon kanssa, kun siitä on jo noin kauan?

    Äänestä

  • Ei sitten välttämättä ala parin päivän päästä pillerien lopettamisesta menkat.. Itsellä meni puoli vuotta siihen kun ekat menkat tuli ja sittenkin vasta keltarauhashormoonikuurin jälkeen. Olin syönyt pillereitä (ensin Yasmin, sitten Meliane) 2,5 vuotta. Ja kuulema on ihan normaalia.

    Äänestä

lopettaa kesken liuskan! Mä joskus kokeilin ja menkat oli myöhässä 2 viikkoa! Kun koko kierto menee ihan sekaisin jos kesken kaiken lopettaa! Ja jos on enää vain viikko jäljellä, ei se oo paljon, niin söisit mieluummin sen loppuun ja sit menkat tulevat.

Äänestä

vaihtaa pilleri merkkiä. Saattaa olla että kyseinen merkki ei vain käy sinulle.
Muistathan kuitenkin huolehtia ehkäisystä vaikka lopettaisit pillereiden syömisen.

Äänestä
  • Haluan päästä kokonaan eroon hormoniehkäisystä, eikä se minulle vissiin kovin hyvin sopisikaan, koska kärsin migreenistä.

    Olen hyvin vastuuntuntoinen ihminen ehkäisyn suhteen, ja kokemusta kondomeista on jo ajalta ennen e-pillereitä. :)

    Äänestä

  • tyttö87 kirjoitti:

    Haluan päästä kokonaan eroon hormoniehkäisystä, eikä se minulle vissiin kovin hyvin sopisikaan, koska kärsin migreenistä.

    Olen hyvin vastuuntuntoinen ihminen ehkäisyn suhteen, ja kokemusta kondomeista on jo ajalta ennen e-pillereitä. :)

    hei!

    Minä käytin muutama vuosi sitten kans Yasmin merkkisiä pilsuja, ja ihan samat oireet oli kuin sinulla.
    Lopetin pillerit kokonaan kun olin syönyt liuskan loppuun(suosittelen).
    Kuitenkin vasta muutaman kuukauden päästä kroppa oli ennallaan, eli raivokohtaukset, ärtyneisyys ja haluttomuus loppui.
    Joten "oireet" ei ihan heti katoa kun lopetat pilsujen syönnin.

    Sen verran pahat kokemukset jäi pillereitten jälkeen, etten aio enää käyttää minkäänlaisia hormonimenetelmiä.

    Äänestä

Tänään kun rupesin ottamaan pilleriä, niin se pitikin ottaa keskiviikon kohdalta. Mietin, että olenko unohtanut ottaa jonakin päivänä, mutta huomasin, että olin aloittanut väärän päivän kohdalta sen liuskan. Ennen erehdykseni huomaamista, kerkesin ottaa kaksi pilleriä kerralla (koska eikö se ole tapana, jos huomaa, että yksi on jäänyt välistä?). Eikai siitä ole mitään haittaa?

Ja sitten, liuskaan jäi vielä kolme pilleriä, ja ajattelin, että ei haittaa niin paljon, jos lopetan niiden syömisen nyt, vai?

Äänestä
  • Syö laatta loppuun, ettei hormonitoiminta mene täysin sekaisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö87 kirjoitti:

Olen nyt käyttänyt melkein vuoden verran Yasmin-pillereitä. Olen kuitenkin ajatellut lopettaa niiden käytön. Syitä ovat mm. masentuneisuus, raivokohtaukset, migreeni, kuivat limakalvot, hiivatulehdukset ym..

Täytyykö minun välttämättä syödä kuluva liuska loppuun, vai voinko jättää pillerin ottamatta heti huomenna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu