välilevytyrä

välilevynpullistumien takia hermot puristuksissa ja oikean jalan lihakset niin voimattomat ettei saa omaa painoaan "varvistamalla" nostettua. onko kokemuksia tällaisesta? lääkärit ehdottelee leikkausta. pitäskö jo uskoa?
41891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kannattaa kuitenkin miettiä useamman kerran ennenkuin annat leikata. Jos luet aiempia juttuja näistä niin leikkauksen jälkeen saattaa tulla arpikudosta ja kipu saattaa olla lopunikäinen. Itselläni todettiin kahdessa välissä pullistumat vuosi sitten. Jalka puutuu edelleen ja selkä on jäykkä mutta särkylääkkeitä nyt kuitenkin tarvitsen enää vähän. Näistähän leikataan ensin mainitusta syystä vain 5 %, sekä leikattu että leikkaamaton selkä ovat 5-10 vuoden jälkeen samanlaiset. En itse olisi antanut edes leikata selkää vaikka myönnän että semmonen puoli vuotta oli tosi karmeaa kun ei saanut nukuttua eikä mitään säryn takia. Ortopedi sanoi, että jalka voi jäädäkin puutuneeksi ja että siihen on vain tottuminen. Jossain kipuluennolla sanottiin, että pullistumasäryt voivat kokonaisuudessaan kestää kaksikin vuotta. Leikkauksen aihe on tietysti sitten eri kokonaan jos on virtsankarkausta tai ulosteen pidätysongelmia. Toivottavasti tämä lohduttaa edes vähän.

Äänestä

vai tietoa kaipaat....
Et kyllä tarkemmin kertonut missä kohtaa tuo tyrä sijaitsee.... Ja onko jotain hoitoja yritetty tehdä.... entä kauanko sitä on jatkunut.

Itselläni on ollut selkävaivioja vaihtelevasti jo monta vuotta ja pieni tyrä löytynyt alaselästä. Vaivat kuitenkin aina hävinneet kuntoutuksen myötä.

Viime keväänä kuitenkin kävi huonommin.... kumarsin ja naks.... se oli siinä. Tunsin selässäni mielettömän kivub ja aavistin että nyt kävi hullusti. Pääsin kuitenkin ylös ja liikkumaan. Selkää särki vietävästi. Pari viikkoa olin töissä vaikka selkää särki pirusti. Sitten alkoi tulla tosi ongelmia. Istuminen ei onnistunut. Autolla ajo oli silkkaa tuskaa. Makaaminen oli aivan mahdotonta.kipu oli aivan sietämätön jalassa ja selässä. Vihlovaa, eikä missään asennossa ollut hyvä olla. Menin arvauskeskuksen lääkäriin ja sain kunnon tropit
vaivoihini. Kipu ei kuitenkaan kokonaan lähtenyt ja kävely muistutti hiihtämistä.

Pari viikkoa vierähti odotellessani pääsyä kuvauksiin.... jotka tunnetusti kestää... kunnes huomasin että jalasta alkaa tunto kaikota.... jalkaterä tuli ensin tunnottomaksi ja sitten se kipusi ylemmäs pohkeesees ja yläreiteen. Menin yksityiselle lekurille ja suoraan sieltä mangneettikuvaukseen. Mulla löytyi iso välilevytyrä ja sain samantien ajan leikkaukseen.
Kahden viikon päästä selkä leikattiin ja iskiaskivut jäi kyllä leikkaussaliin.

Toipuminen kesti kauan .... minun tapauksessa kaksi kuukautta... kunnes alkoi olla normaali olo.
Jalka ei tosin toiminut täydellisesti ja lihakset olivat heikot. Jumppasin ahkeraan fysioterapin ohjeiden mukaan. Kaikki menin suhteellisen hyvin tammikuhun asti.... kunnes selkä alkoi särkeä ja lonkka.... sekä outoja kiputuntemuksia jalassa.
En todellakaan tiedä mistä johtuvat mutta asiaa tutkitaan.... koska en ole työkunnnossa.
En tiedä johtuuko vanhoista hermovaurioista.... vai onko tämä uutta... minulla kun on vielä toisessa välissä pieni tyrä...
Mutta joka tapauksessa olen edelleen sitä mieltä että leikkaus oli minulle ainut oikea ratkaisu. Tosin tuo on aina yksilöllistä. Mutta en olisi mennyt leikkaukseen jos olisi ollut jokin muu vaihtoehto olemassa.... ortopedin mielestä ei ollut.....
Toivottavasti vaivasi saadaan kuntoon keinolla millä hyvänsä.

Äänestä
  • sairaskertomus ku sulla. Nyt todettiin uudessa magneettikuvissa et oli kasvanut arpikudosta leikkauskohtaan, ja se siellä nyt sit jäytää. Koko ajan huomaa, et tulee enempi vaan uusia oireita ku aika kuluu. Lääkkeitä saa syödä ku leipää, ja jumppaamiset oikeestaan pahentaa. Kiertoliikkeet tekee tosi häijyä. Ainoa asia mikä auttaa on rauhallinen kävely päivittäin. 3-4 km. Nyt sitte ihmetellään mitä kuntoutusta alettais tekeen, ku on niin kipee... masentavaa

    Äänestä

  • samanlainen kirjoitti:

    sairaskertomus ku sulla. Nyt todettiin uudessa magneettikuvissa et oli kasvanut arpikudosta leikkauskohtaan, ja se siellä nyt sit jäytää. Koko ajan huomaa, et tulee enempi vaan uusia oireita ku aika kuluu. Lääkkeitä saa syödä ku leipää, ja jumppaamiset oikeestaan pahentaa. Kiertoliikkeet tekee tosi häijyä. Ainoa asia mikä auttaa on rauhallinen kävely päivittäin. 3-4 km. Nyt sitte ihmetellään mitä kuntoutusta alettais tekeen, ku on niin kipee... masentavaa

    todettiin uudessa kuvassa arpeutumaa jo leikatussa pullistumassa ja muutenkin samat oireet. onko sun oireet jo helpottanu ja millä konstilla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jalan voimattomuus kirjoitti:

välilevynpullistumien takia hermot puristuksissa ja oikean jalan lihakset niin voimattomat ettei saa omaa painoaan "varvistamalla" nostettua. onko kokemuksia tällaisesta? lääkärit ehdottelee leikkausta. pitäskö jo uskoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu