Terve.
Kokemuksia otsikossa esiintyvistä autoista kaivattaisiin kipeästi. Kiinnostuksen kohteena lähinnä 3.0 V6 TDI -mallit kummastakin autosta. Auto tulisi jokapäiväiseen käyttöön (70/30 kaupunki/maantie), sekä raskaan (~3000kg) venekärryn vetoon pitkille matkoille ja välillä vähän heikonlaisille rampeille. Volkkarissa houkuttelee erityisesti ilmajousitus, joka rauhoittaa menoa kummasti kun on painava kärry perässä.
Jos jollakulla on kokemusta näistä autoista, tai mahdollisesti tarjota jotain muuta vaihtoehtoa, niin olen pelkkänä korvana.
Kokemuksia otsikossa esiintyvistä autoista kaivattaisiin kipeästi. Kiinnostuksen kohteena lähinnä 3.0 V6 TDI -mallit kummastakin autosta. Auto tulisi jokapäiväiseen käyttöön (70/30 kaupunki/maantie), sekä raskaan (~3000kg) venekärryn vetoon pitkille matkoille ja välillä vähän heikonlaisille rampeille. Volkkarissa houkuttelee erityisesti ilmajousitus, joka rauhoittaa menoa kummasti kun on painava kärry perässä.
Jos jollakulla on kokemusta näistä autoista, tai mahdollisesti tarjota jotain muuta vaihtoehtoa, niin olen pelkkänä korvana.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suosittelisin Land Roverin Discovery 3:a, enkä ottaisi kumpaakaan noista mainitsemistasi. Discossa runsaasti tilaa, mahtavat ajo-ominaisuudet (hiljaisuus bemaari 700-sarjan luokkaa) ja lisäksi se on täysverinen maasturikin. Kävin koeajamassa ja on kyllä ihan toiselta planeetalta kuin esim. Jeeppi.
Disco 3:nen on myös pyörinyt mielessä yhtenä vaihtoehtona. Se vaan vaikutti jotenkin jo ehkä liian isolta. Toisaalta 7-paikkaisuus voisi satunnaisesti olla kyllä tarpeenkin. Mitenköhän tuo suorituskyvyltään pärjää noita edellä mainittuja vastaan? Lähinnä tuossa kärryn kiskomisessa. Suuria erojahan noissa ei ole.
Disco 3: 190hv/440nm
Jeep GC: 218hv/510nm
Touareg: 225hv/500nm
Yksi vaihtoehtohan olisi myös Range Rover Sport, joka olisi ulkomitoiltaan hieman tuota Discoa sirompi. Halvin mallikin taitaa olla suurinpiirtein tuossa hintaluokassa.
Tuollainen 3 tonnin kärry tuntuu jokaisessa autossa ja kärryn koko rajoittaa enemmän kuin moottorin teho, ainakin mikäli kuljettaja on täysipäinen..
Jeepin kohdalla huolestuttaa eniten arvon alentuminen. Jeeppejä tuodaan todella paljon käytettynä, kiitos alhaisen veroprosentin, että markkinat häiriintyneet.
Mainitsit jo Volkkarin ilmajouset, myös Discoveryssä ja Rangessa on ilmajouset.
Autojen mitoissa ei kylläkään ole käytännössä mitään eroa.
Touareg on lyhyin ja Discovery pisin, mutta eroa vain 8,1 cm.
Touareg on levein ja Jeep kapein, eroa 6,8 senttiä.
Mitat (pituus x leveys)
Discovery 3 4835 mm x 2190 mm
Range Rover Sport 4788 mm x 2170 mm
Gran Cherokee 4750 mm x 2149 mm
Touareg 4754 mm x 2217 mm
Tottahan toki se siellä perässä tuntuu, eikä tarkoitus tietenkään ole 150 km/h päästellä menemään kärry perässä. Lähinnä huoleena on mäkien päälle kiipeämiset. Pystyykö noilla tehoilla ja tuon painosella kärryllä pitämään edes 60 km/h 6-8% nousuissa?
Sivuhuomautuksena mainittakoon, että tämä autoluokka on jenkki-forumeilla täysin tyrmätty vetoautona. Siellä kun tuntuu kriteerinä olevan, että 5-6 tonnin kärryn pitää tulla vähintään 120 km/h tilanteessa kuin tilanteessa. No, kukin tyylillään...
Eikös tuo autoveroprosentin pienuus koske nyt Jeepin kohdalla nimenomaan niitä ennen vuoden 2003 autoverouudistusta käyttöönotettuja malleja, koska sen jälkeenhän vero määräytyi suoraan jälleenmyyntihinnan perusteella? Tällöinhän näillä nykyisillä korimalleilla ei pitäisi olla mitään tekemistä noiden vanhojen tuontimäärien kanssa.
Kyllä kaikissa noissa esillä olleissa tehot riittävät vetohommiin. Meistä on tainnut tulla vähän hepovoimahulluja! Land Cruiser HJ-61 vuosimallia 89 riittää pitämään vauhdit sallitun 80 tasolla yhtälailla välillä Helsinki-Oulu kuin vaikka Hyvinkää - Joensuu. Kaikki nuo reitit on reilulla 3 tonnin kuormalla ajettu. Myös muilla autoilla, jotka jäävät tehoiltaan n. 100 hv alle noiden hirmujen.
Jos vethommia ajattelet, niin valiste se joka on painavin ja jossa on pisin akseliväli.
Totta, vuosimallista 2003 lähtien kaikille sama 28 prosentin verokanta.
Sitä ei kai kukaan osaa sanoa, jotta miten tulee käymään. Jos 2000-luvun alun Jeeppejä pukkaa markkinoille jatkuvasti suuria määriä niin on mahdollista, että ne vetävät myös tuoreempien hintoja alaspäin, koska ostajille on muodostunut tietty käsitys Grand Cherokeen hinnoista.
Aika näyttää ja toisaalta autoveron mullistukset jatkuvat lähivuosina muutoinkin..
Moe
saako niillä edes vetää noin raskasta vaunua?
Suurimmat sallitut perävaunumassat:
Jeep 3360 kg
Touareg, Discovery ja Range Rover Sport 3500 kg.
"TOISELTA planeetalta kuin Jeep", voisiko täsmentää hieman että missä asioista erot tulee ?
kertoo puskaratio, että teknisiä ongelmia on ollut. En suosittele!
Samaa mieltä Vetäjän kanssa, kyllä noiden kaikkien tehot ja väännöt pitäis riittää suurenkin kärryn vetoon.
Itse olen kuskannut isoa ja raskasta (reilu kolme tonnia) 2-akselista traileria vanhalla 3.9 efi rangella (250tkm mittarissa, tehtaalta lähtiessä noin 180hp/320Nm, rengastus ~orkkiskokoa) ja hyvin liikkuu, tietty kiihdyttäessä ja pitkiin mäkiin huomaa että "jotain on koukussa", mutta kahdeksankymppiä pysyy helposti, loota pudottaa kolmoselle tarvittaessa, lämä tiskissä jopa kakkoselle jolla yhdistelmä kulkee vielä satasen (ohituksissa).
Ison kärryn vetoon mottorin ulosantia isompi vaikutus lienee noiden kolmen vaihtoehdon painolla, akselivälillä, rengastuksella, rengaspaineilla ja alustoilla, kokeilemalla ja vertailemallahan nuokin selviää. Luulis että tollaset vääntävät tiisselikoneet oli hyviä raskaisiin vetohommiin, pysyy varmaan polttoaineenkulutuskin pensakasia paremmin kurissa.
-Paavo
Eikä vain siinä, vaan Disco3:ssa on myös ongelmia. MM. Webaston kelloa eivät saa toimimaan niinkuin se on tarkoitettu , kojetaulun valot vilkkuvat kuin discossa (Siitähän se nimi varmaan tuleekin), Integroitu radio hukkaa asemamuistit, ovia saa lyödä kiinni kuin vanhassa Lada Nivassa ym. Myynnissä ovat kyllä lipeviä, mutta kun pitäisi saada ongelmat korjattua niin silloin sieltäpäin nousee vain keskisormi.