Palstalla ei ole puhuttu hampaiden oikomisesta leikkaushoidolla, tehdäänkö Suomessa ylipäätään oikomista muulla kuin raudoilla? Kun noissa tv:n muodonmuutosohjelmissa niillä hampaat jotenkin leikataan eikä mitään rautoja laiteta. Mulla on ongelmana vinot (hieman päällekäin) etuhampaat ja kulmahammas joka on liian ylhäällä ja enemmän edessä kuin muut hampaat. Rautoja en halua,joten onko kellään tietoa ja/tai kokemuksia leikkausmenetelmistä?
oikominen leikkauksella?
...
3483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oikomishoidossa joudutaan joskus käyttämään kirurgiaa apuna, mutta siihen on yhdistettävä kojehoito ennen ja/tai jälkeen leikkauksen. Pelkkä leukaluun operoiminen ei muuta purentaa edes esteettisesti oikeaksi - sillä saadaan aikaan tilaa, parempi tuki, realistisemmat mahdollisuudet purennan myös säilyä oikomishoidon jälkeen.
KYLLÄ NIITÄ LEIKKAUKSIA TEHDÄÄN. MINULTA LEIKATTIIN LOKAKUUSSA YLÄLEUKA JA LEVITYSKONEELLA (JOTA KÄYTIN ITSE)LEVITETTIIN YLÄHAMMASKAARTA N.12MM.TÄLLÄHETKELLÄ OIKOMISRAUDAT YLHÄÄLLÄ NOIN 2KK.VIELÄ JÄLJELLÄ NOIN PUOLI VUOTTA.HOMMA EI OLE LÄHESKÄÄN NIIN PAHA KUIN ÄKKISELTÄÄN KUULOSTAA.KIELI ON AIKA LUJILLA KUN HANKAA LEVITYSKOJEESEEN.
Kuulostaa hyvältä kun itselläkin! MUTTA MITÄ HOIDOT OIKEASTAAN KUSTANTAAKAAN??!!!