Monet ihmiset sanovat uskovansa Jumalaan, mutta mitä käsite Jumala pitää heille sisällään. Minun käsitys Jumalasta on se, että se on sana, jolle on annettu erialsia merkituyksiä.
Kertokaa oma selityksenne sille, mitä sana Jumala tarkoittaa.
Kertokaa oma selityksenne sille, mitä sana Jumala tarkoittaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jumala on Taivaan ja maan Luoja, iankaikkinen ja Pyhä. Jumala on anatnut ihmisille sanansa, Raamatun, joka on elämän käyttöohjeet.
Jumala voi myuös parantaa sairaita Pyhä Henkensä voimalla, vetäen näin ihmisiä Poikansa Jeesuksen Kristuksen luokse, hengelliseen parantumiseen.
Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen.
Jumalan siunausta kaikille!
Raamatun antamat elämänän käyttöohjeet ovat epäselvät ja ristiriitaiset. Niistä ei selviä mitään konkreettista.
Mitä ristiriitaisuuksia olet huomannu? sananlaskuissa on 2ohjetta lyömisestä;käännä toinenkin poski lyöjälle ja toisessa kohdassa älä käännä.tarkoittaa varmaan,että itse kunkin valittavissa miten suhtautuu asioihin.
Uudessa testamentissa Jeesus neuvoi,ettei saisi riidellä ja kiistellä oppiriidoista.
Raamattu alkaa lyhyellä määritelmällä Jumalasta.
"Alussa Jumala loi taivaan ja maan."
Siinä se.
Jumala on se, joka loi.
Muut eivät ole luoneet mitään.
Simppeliä.
Ei tuo kovin paljon kerro. Jumala on tuossa jutussa aika turha koukero. Minä uskon siihen, että maailma on todennäköisesti syntynyt. Jos Raamatussa lukee jotain, niin siitä voi päätellää yhtä ja toista. Esim. sen, että joskus on keksitty käsite Jumala johonkin tarkoitukseen. Se on sana, jonka merkitys ei ole konkreettinen. Satuolento siis.
Kaikki elämä on alkuaan Jumalasta
On kuitenkin mielestäni viisasta ymmärtää ja muistaa, että Jumalalla on oikeus luoda minkälaista elämää hän tahtoo (minkä hän myöskin tekee) ikuista elämää tai elämää joka säilyy sille rajoitetun ajan. Siis ei kaikkia luotuja ole luotu ikuiseen elämään ja kun rajallisen elämän loppu (kuolema) tulee sen jälkeen sitä ei enää ole .. siis ikuinen elämä (esimerkiksi meille ihmisille) voi tulla mahdolliseksi VAIN Jumalan avulla ja Jumalan tahdosta ja vain hän tai se joka on saanut sen Jumalalta tietää miten sellainen elämä TULEE ELÄÄ. Ja että vain Jumalassa ja Jumalalla on kaikki ne ikuiseen elämään vaadittavat ominaisuudet joita ilman ei mikään ikuinen elämä ole mahdollinen eikä koskaan tule mahdolliseksi..
On myös viisasta ymmärtää että Jumalan ominaisuudet ja teot ovat täydelliset kaikessa – ja että se on juuri hänen TÄYDELLISYYTENSÄ joka tekee hänestä IKUISEN. Jumala on täten itse elämä ja elämän lähde ja muun muuassa TÄSTÄ JOHTUEN ihminen voi saavuttaa ikuisen elämän vain hänen avullaan.
Jumalan teot eivät koskaan ole oikukkaita vaan ne ovat aina tarkoituksenmukaisia ja viisaita, oikeudenmukaisia ja rakkaudellisia – tämän voi helpommin ymmärtää jos ymmärrämme sen, että ne ovat juuri Jumalan ominaisuudet jotka tekevät hänestä ikuisen.
Alla pari elämälle (ihmisellekin) elintärkeitä Jumalan ominaisuuksista:
Jumalan ehdoton oikeudenmukaisuus.
- Oikeudenmukaisuus on tärkeä osa kaikessa ikuisessa elämässä. Vääryys ja epäoikeudenmukaisuus johtaa aina kuolemaan. Tämä kertoo myös meille että Jumala on ehdottoman oikeudenmukainen – koska hän on ikuinen ..
Jumalan ehdoton luotettavuus:
- Jumala on antanut sanansa raamatussa ja me voimme aina luottaa hänen sanaansa.
Jumala tulee aina pitämään kaikki lupauksensa jotka hän on antanut itselleen ja muille. Kaikki tulee tapahtumaan Jumalan lupausten ja päätöksien mukaan ja Jumalan sana tuottaa aina halutun tuloksen. Ihmisen ei pidä koskaan ”jossitella” Jumalan kanssa - on parempi tutkia Jumalan sanaa ja opetella mikä on Jumalan tahto ja tie – koska vain se on oikea tie – kaikki muut tiet vievät väärään suuntaan. Luotettavuus on yksi ikuisen elämän ominaisuuksista. Tämä kertoo meille että Jumala on täysin luotettava - koska hän on ikuinen..
Jumalan rajaton pyyteetön rakkaus elämää ja ihmisiäkin kohtaan:
Suurin osoitus Jumalan olemuksesta ja täydellisestä oikeudenmukaisesta rakkaudesta ja armosta meitä kohtaan on että hän lähetti meille Pelastajan Jeesuksen, joka tuntee ikuisen Jumalan olemuksen ja tietää ja kulkee Jumalan elämän teitä ja joka oli itse vanhurskas ja halukas uhraamaan vanhurskautensa ja itsensä Jumalan tahdon mukaan - ja siten maksamaan sen ”täydellisen oikeudenmukaisuuden lain” vaatiman hinnan, joka oli esteenä ihmiselle ikuisen elämän saavuttamisessa. Jeesus uhrasi itsensä Jumalan tahdon mukaisesti, jotta ikuisen elämän mahdollisuus avautuisi kuolevaiselle ihmiselle. Jeesus raivasi täten uhrillaan pois sen esteen mikä tehokkaasti esti ihmistä saavuttamasta ikuista elämää. Jeesus oli oikeamielinen ja vanhurskas koko maallisen elämänsä ajan ja täytti täten kaikki ne ikuiseen elämään johtavat ja sitä ylläpitävät Jumalan laissa määrätyt ominaisuudet.
Tullessaan epäoikeudenmukaisesti tuomituksi kuolemaan syntisenä (mikä hän ei ollut) Jeesus mahdollisti anteeksi antamuksen Jumalan lain mukaisesti, sen saman Jumalan lain joka on aina ollut olemassa ja tulee aina olemaan olemassa ja joka sanoo että ikuinen elämä on mahdollista vain niille jotka eivät ole rasitettuja kuolemaan johtavien tekojen taakalla (synneillä). Jeesus otti tämän syntisten taakan harteilleen ja jokainen joka uskoo syntien anteeksi saamiseen hänen kauttaan ja samalla itse toteuttaa saman lain antamalla sydämestään samalla tavoin muille anteeksi heidän rikkomuksensa.
Kuolema:
Kaikki vajavainen katoaa ajallaan (ennemmin tai myöhemmin). Vain Jumalalla on ikuisen elämän täydellisyys. Sellainen elämä mikä on Jumalan tahtoa vastaan ja ei elä Jumalan hengen vaikutuksessa ei myöskään voi säilyä ikuisesti.
Mitä on synti?
Rakkaudettomuus Jumalaa ja lähimmäistä kohtaan, välinpitämättömyys lähimmäisen olotilasta, oman itsensä laiminlyöminen, ahneus, raakuus, kateus ... lista on loputon ...
Jokainen teko elämää vastaan (= synti) on teko joka vie meidät lähemmäksi kuolemaa. Vain synnitön (synneistä puhdistettu) voi elää ikuisesti. Kaikella ikuisella elämällä (myös henkimaailman luoduilla) on sama synnittömyyden tarve ikuisen elämän saamiseksi ja yllä pitämiseksi. Tämän tarpeen voi täyttää vain Jumalan yhteydessä. Jos ihminen ei elä Jumalan yhteydessä on hänen elämänsä vajavaista ja täten ajallista ja koska kukaan ei voi ilman Jumalaa omata ikuisen elämän ominaisuuksia eikä siis myöskään olla ikuisia.
Laista ja pyhyydestä:
Herran antama oikeudenmukaisuuden ja rakkauden laki on aina sama koska se on osa Jumalan olemuksesta ja ikuisesta elämästä. Synti, on teko elämää (= Jumalaa) vastaan ja täten tie pois elämästä (= kuolemaan) on Jumalan lakia vastaan. Kun Jumalan laki asuu pelastetun ihmisen sydämessä ja pelastettu pitää yhteyden Jumalaan elävänä - Pelastajansa Jeesuksen uhriin luottaen - antaa Jumala pyhän henkensä vaikuttaa ihmisessä niin että hän vahvistuu Jumalan tuntemuksessa ja pyhyydessä. Ja päin vastoin jos ihmisellä ei ole yhteyttä Jumalaan (elämän lähteeseen) hän ei voi itse saavuttaa samaa synnittömyyttä ja kadottaa täten elämänsä lopullisesti. Vain Jumala voi antaa (auttaa) ikuisen elämän ja tekee sen vain oman oikeudenmukaisuuden lakinsa mukaisesti Jeesuksen uhrin kautta.
Kukaan ei pääse Jumalan yhteyteen muuten kuin Jeesuksen kautta ja laillista tietä:
Jeesus täytti Jumalan lain joka aikaisemmin kirjoitettiin - hammas hampaasta, silmä silmästä – mutta nyt Jeesuksen suuren voiton jälkeen - voidaan nyt kirjoittaa armo armosta ja anteeksi anto anteeksi annosta.
Yhden ihmisen kautta tuli synti maailmaan ja yhden ihmisen (Jumalan pojan) kautta Jumala oman lakinsa mukaan voitti kuoleman ja synnin turmelevan vaikutuksen maailmassa.
Mitä tehdä:
Ymmärtämys siitä että jokainen ihminen on kuolevainen omassa itsessään, jos hän ei tule osalliseksi Jumalan armosta Jeesuksessa on välttämätön. Kukaan meistä ei saa ikuista elämää ilman Jeesuksen uhria ja Jumalan apua. Jotta ihminen pääsisi osalliseksi Jeesuksen uhrista ja Jumalan armosta täytyy hänen ymmärtää ja tunnustaa Jumalan olemus sellaisena kuin Jumala on ja täydellisesti luottaa Häneen. Hänen täytyy myöskin ymmärtää ja tunnustaa oma vajavaisuutensa ja ymmärtää että tie ikuiseen elämään on sama asia kuin että ihminen elää Jumalan opastuksen mukaan (eikä oman halunsa mukaan) ja antaa täten Jumalan Pyhän Hengen vaikuttaa itsessään niin että Jumalan tahto (=rakkaus Jumalaan ja muihin eläviin) tulee siinä vallitsevaksi.
Ketään ei pakoteta, mutta kaikki jotka haluavat voivat saada Jumalalta ikuisen elämän lahjan - se on kuitenkin siis elettävä määrätyllä tavalla jotta se olisi mahdollista (=Jumalan tavalla)
Matt. 22:
14 Monet ovat kutsuttuja, mutta harvat valittuja.'"
37 Jeesus vastasi: "Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi, koko sielustasi ja mielestäsi.
38 Tämä on käskyistä suurin ja tärkein.
39 Toinen yhtä tärkeä on tämä: Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.
40 Näiden kahden käskyn varassa ovat laki ja profeetat.