solifer 5602i -90

onkos tosi ku kuulin et sähköpatruunalla lämmitys riittää noin -15:sta asteeseen ja sen jälkeen alkaa tarviin kaasua. oon vasta tollasen vaunun hankkinu joten olen aloittelija näissä hommissa. kertokaa ystävällisesti ja asiallisesti miten se on?? kiitos.
52495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oon lueskellut eri palstoilta solikan omistajien kertovan, jollakin jopa -25 asteeseen. Mutta mikähän on tuossa pointti, kun sähkön hinta on vaunualueilla nykyisin 25snt-30snt/kwh, kaasu n.15snt/kwh. Yleensä porukat käyttää Primus pannua kaasulla ja sähköä 1000w teholla, jotta kiertovesipumppu pyörittäisi nestettä pattereissa(tasaisempi lämmömjakatuminen), kun kaasulämmitys on tauolla.

Äänestä
  • pointti on se et meittin vaunu paikka levillä on sellanen et siihen kuuluu sähkö paikan hintaan. et silleen. siinä on se pointti.

    Äänestä

Vanhemissa vaunuissa; vaikka ovat samanlaisia ja samaa vuosimallia ominaisuudet voi vaihdella paljon. Jos toinen on "kuiva" hyvin hoidettu ja toinen "vesi eristeinen" huonosti hoidettu niin ne asettavat ihan eri vaatimukset lämmitykseen.

Ja on vaikea asettaa mitään selvää lämmityksen tehon määrää koska olosuhteet, tuulen, vaunun kunnon jne suhteen vaihtelevat.
Kokeilemalla tietää ja on hyvä vertailla rehellisiä arvoja vaikkapa täällä mutta ei kannate haukkua toisia valehtelijoiksi jos kokemukset ovat erillaisia koska niinkuin ja sanoin vaunutkaan eivät ole samoja ominaisuuksiltaan.

Äänestä

Itselläni on ollut samanlainen, mutta astetta suurempi vaunu tunturissa. Tyynenä pakkasyönä saattoi pakkanen käväistä liki kolmessakympissä mutta kaasua ei tarvinnut laittaa päälle.Nykyiset Soliferit vaativat enempi energiaa lämmitykseen. Varmasti lattialämmitys ja iso kattoikkuna ovat vaikuttavia tekijöitä.

Äänestä
  • Keskustelun aloittajan vaunussa on muistaakseni 70 mm styroxi lattiassa ja katossa sekä seinissä 35 uretaani. Jos lattia tai katto tai sekä että ovat vettyneen styroxin eristämiä niin lämpö karkaa. Uretaani ei yleensä ota juuri ollenkaan vettä itseensä.
    Ikkunat ovat todella suuri tekijä samoin kuin kattoluukut ja kattoikkunat. Niitä voi tosin, etekin ikkunoiden osata omilla eriteillä lisäeristää talvikäytöön mutta katossa olevien ilmavaihtoaukkojen toimintaan ei saa vaikuttaa ellei ole tekemässä tietoisesti itsemurhaa!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matti kirjoitti:

onkos tosi ku kuulin et sähköpatruunalla lämmitys riittää noin -15:sta asteeseen ja sen jälkeen alkaa tarviin kaasua. oon vasta tollasen vaunun hankkinu joten olen aloittelija näissä hommissa. kertokaa ystävällisesti ja asiallisesti miten se on?? kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu