Mistä jehovan todistajat tietävät etteivät mene vahingossa levittämään sanaa uskonveljilleen ja -sisarilleen?
Kuulin että merkiksi laitetaan oveen johonkin kohtaan nuppineula tai nasta mikä on merkkinä siitä että sen takana asuu Vartiotorni-lehden kestotilaaja. Onko näin? Jos on, mihin kohtaan ovea merkki laitetaan?
Kuulin että merkiksi laitetaan oveen johonkin kohtaan nuppineula tai nasta mikä on merkkinä siitä että sen takana asuu Vartiotorni-lehden kestotilaaja. Onko näin? Jos on, mihin kohtaan ovea merkki laitetaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
En ole kenelläkään nähnyt tunnuksia ovessa. Aina näitä legendoja on liikkeellä.
Käykö siis välillä niin että jehovan todistaja menee erehdyksessä kolkuttelemaan toisen jehovan todistajan ovelle? Jos ei, niin miten tämä sitten kyetään välttämään?
käytä nyt hyvä mies vähän järkeä itse äläkä hae sitä toisilta.Mitä itse tekisit jos tapaisit tutun oven takana ulko tai sisäpuolella.Eikö olisi mukavaa kun tapaisit tutun.
Kiitos kun kehut hyväksi mieheksi. :) Olen vain käsittänyt niin että käännytystyössä aika pyritään käyttämään mahdollisimman tehokkaasti hyväksi. Ei luulisi että silloin on aikaa jutskata tuttujen kanssa.
Kyllä sitä nyt sentään tuttavilleen ehtii tervehdyksen sanoa, vaikka tehokkuuteen taipuvaista sorttia olisikin.
Olen minä joskus esittänyt asiaa ovella ihmiselle, jota en todistajaksi tunnistanut. Ja on minulla myös kokemusta siitäkin, että minulle on tultu kadulla asiaa esittämään, kun henkilö ei ole tiennyt minun olevan Jehovan todistaja.
Ja usko tai älä, mutta kumpaisessakaan tapauksessa ei kumpikaan osapuoli saanut mitään henkistä traumaa tapahtuneen johdosta.
Minulle on ainakin opetettu, että kannattaa aloittaa kenttä heti soittamalla jotain ovikelloa, että saa kellon käymään. Tai parasta, jos vaikka soittaa kotoa lähtiesään ensin jonnekin puhelimella. Tai ainakin yrittää soittaa. Sitten kello käy. Ja sitten voi käydä kentän lomassa moikkaamassa todistajiakin. Niiltä ei tuu vaikeita kysymysksiä, ja jos vaan ihan piipahtaa, niin kelloa ei tarvitse pysäyttää. Ja sitten kentän voi päättää jossain todistamalla käytöksellä, esim. avaamalla jollekin oven tai vaikka auttamalla, jos joku on liukastunut ja kaatunut. Kunhan salkku on kädessä, niin se antaa todistuksen, joten siinä voi sitten kellon pysäytää ja pyöristää sitten ylöspäin lähimpään tuntiin. Ei Jehovan palveleminen kovin vaikeaa ole, jos ei siitä tee sellaista.
Sano nyt, hyvä tulivuori, miksi Jehovan todistajan tarvitsisi yrittää vältellä toista Jehovan todistajaa?
En niin kuvitellutkaan. Sen sijaan olen luullut sanan levittämisen olevan intensiivistä työtä joka on tarkoitus tehdä mahdollisimman tehokkaasti, ja sen jälkeen on mukava kokoontua keskenään ja jutella käännyttämiskokemuksista ja asuntovaunuista tai vaikka väitellä teologiasta.
Kun Jehovan todistajien määrä kasvaa miinusmerkkisesti, ei todistustyö ole ainakaan Suomessa kovin tehokasta.
JT seurakunnassa!! Jos sattuis soittamaan JT kelloa,niin sehän on vain hieno "kokemus" todistus työstä mitä tehdään ja lisäpisteet duunareille.
Entisenä JT en tiedä tuollaista käytäntöä olleen.
Julistustyön ensisijainen tavoite ei ole tehokkuus, vaan tunnit ja niiden raportointi ylöspäin organisaatiossa. Mitä enemmän, sitä parempi.
Jehovan todistajien työ on myös keskimääräistä paremmin organisoitua ja "luopiot" yms. vastustajat hyvin tiedossa. Organisoiminen auttaa myös jakamaan työtä niin, että mahdollisimman monessa paikkaa ennätettäisiin käydä. Viime vuosina on alueita riittänyt kaikille, sillä halukkaita tuntuu olevan yhä vähemmän.
Merkkejä ovenpieliin kyllä laitetaan, se on totta. Laittajia vain ovat yleisimmin tilapäiset lehdenjakajat, joiden on muuten vaikea muistaa tilaajien ovia ja osoitelistan plärääminen porraskäytävässä vie turhan paljon urakka-aikaa. Toinen merkkaajaryhmä ovat mustalaiset ja muut kiertävät kauppiaat.
Lisäksi ovenpieliä merkkailevat talonmiehet ja tilapäiset asentajat, jotka eivät pääse asentamaan kaikkiin asuntoihin tulevaa pientä yksityiskohtaa asuntojärjestyksessä, vaan joutuvat palaamaan toisten ovien luo myöhemmin. Silloin on helpompi laittaa pieni merkki ovenpieleen, kuin kaivella muistiinpanopaperia taskusta.
Epäillään myös, että asuntoja tarkkailevat varkaat tekisivät omia merkkejään...
Moneen paljon pahempaankin Jehovan todistajat kyllä ovat syyllisiä, mutta eivät juuri tähän "syntiin".
Muistaakseni kuulin jonkun jossain mahdollisesti kuulleen että jehikset kaivertavat ovenpieleen paikan tooralle. Siitä ne tuntee toisensa.