Vai positiivisuutta

Mökin muija

Kun kolottaa ja väsyttää. Kun pitäisi hakea apteekista lääkettä mutta ei ole oikein rahaa. Pihalla on lumikinoksia mutta selkää särkee eikä jaksa kolata. Ja sitten lukee miten saa kaiken maailman tukia senkun hakee, ja kun hakee
niin on liian iso eläke. Ja sen jälkeen lukee nauruterapeutista ja miten pitää olla hirveän positiivinen ja tsempata aina vaan. Jaksaako sitä?

10

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen itse yrittänyt löytää iloja pienistä asioista. Luulen, että raskaat ja ikävät asiat valtaavat vielä suuremman tilan elämässä, ellei yritä välillä nähdä edes jotain hyvää. Aina asiat voisivat olla vielä huonommin ja aina löytyy jotain hyvää, kun jaksaa etsiä.

      Mietipä, mitä hyvää sinulla on.

      Nauru on terapeuttista, hieroo kuulemma sopivasti sisäelimiä ja edistää terveyttä. Oma hupsu huumorintajuni ja nauraminen ovat helpottaneet monesti elämää ikävien asioiden keskellä. Tuntuu, että jaksaisi paremmin.

      Toisaalta kunnon itkua ja itsesäälissä kieriskelyä ei mikään voita. Sitäkin pitää välillä harrastaa, kun ei vaan pysähdy liian pitkäksi aikaa.

      Oletko muuten kokeillut pyytää apua lumen kolaamiseen? Joskus hämmästyy kuinka ystävällisesti ihmiset auttavat, jos huomaa pyytää. Itse yritän aina välillä antaa heille siihen tilaisuuden. ;) Aina ei tietysti apua ole saatavilla.

    • Roope63

      elämästä vaik syän märkänis, eikös se joku ole niin sanonutkin.
      Täytyy myöntää et kyllä niitä vaikeitakin päiviä on väliin esissä mut ohitse on mentävä.
      Onneksi on hyvä naapuri joka käy traktorilla tuuppaamassa lumet jos enempi tulee ja itse käyn joskus aina jelppaamassa häntä kun hän apua tarvitsee et vuorovierain niin hyvin toimii ainakin vielä :))

    • Ajastaan nauttiva

      Nautin omasta ajastani vaikka kahvikupin ääressä kirjaa lukien. Hienoa, kun ei ole kiire mihinkään ja lumityön voi tehdä mahdollisimman pieneltä alalta. Nauti pienistä asioista, mitä sinulla on.

    • naapurissa

      joka auttaisi,lumenluonnissa ja sitten pieni juttutuokio paljon voi auttaa.Kyllä on tosi tukia hakiessa,ei omaisuutta saa olla,eikä tuloja minkään verran.

    • tittakaisa

      Koeta kuitenkin jaksaa, vaikka nyt tuntuu vaikealta. Vaikeiden aikojen jälkeen sitten kyllä saattavat pienetkin asiat saada mielen hyväksi, semmoiset joihin ei ennemmin ole tullut kiinnittäneeksi ollenkaan huomiota. Toivottavasti löydät elämästäsi pieniä ilonaiheita. Pian tulee kesä ja valoisa ja helpompi olo. Tosin kevät on monille vuoden vaikeinta aikaa, kun valo vasta lisääntyy. Itselleni syksyn synkät taas ovat kurjia.
      Odotellaan kesää ja kesän vihreyttä. Voimia sinulle!

    • Pääsky64

      olla kauankin sellaisessa tlossa missä on lumityöt.Meillä on kyllästytty ainaiseen lumen työtämisee,siirryttiin oskkeeseen.

      Saattaahan kolatessa pienet vaivat kadotakkin.

      Lääkket ovat kyllä kalliita. Eikö ole 500e,katto lääkeostoihin.

      • Roope63

        jääpi pienet vaivat, ilman raikas talven taival.
        Lunta kun kolalla työntää saan, päivä kirkas porottaa.
        Huomiseen siis huolet heitän, nutun kun päällein heitän. Kaamos kauas mielest heitän, posket kun punaan peität.
        Sauna lämmin odottaa, luoksein ahkeraa uurastajaa. :))


    • Typykkä

      Ei aina naurata ei.Pelko hiipii väkisinkin mieleen kun on joutunut erilaisiin tutkimuksiin eikä tiedä mitä tästä vielä seuraa.Välillä on tippa silmässä,välillä ryhdistäydyn hiihtolenkille ja ajattelen:Elänpä tässä vieläkin ja jaloilleni nousen vaikka pahuuttani.

      • pohpoika

        toivotan sinulle sillä jokainen aamu on uusi kun silmät avataan tietää silloin et elän vielä.
        On ihanaa kun päivä pitenee ja aurinko lämmittää ja kohta taas maa viheriöi, linnut saapuu ja laulu raikuu sitä odotan taasen :))


      • Pääsky64
        pohpoika kirjoitti:

        toivotan sinulle sillä jokainen aamu on uusi kun silmät avataan tietää silloin et elän vielä.
        On ihanaa kun päivä pitenee ja aurinko lämmittää ja kohta taas maa viheriöi, linnut saapuu ja laulu raikuu sitä odotan taasen :))

        kun eilen katsoin tv,ohjelman.Sieltä missä syötiin kaikkea rottia sammakoita ja se sika joka söi kaikki jätökset.Yöllä heräsin kun voin siitä pahoin mitä näin tv,ssä.

        Tämä ei liittynyt aiheeseen muuten kun että pahaa mieltä tulee tv,ohjelmistakin.
        Pitää itselle pitää sensuuri mitä katsoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      516
      1568
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1166
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      845
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      837
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      766
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      76
      751
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      707
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      695
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    Aihe