miten pieni polttoöljy määrä näkyy dieselin seassa? tuttavani kertoi, että hän aloitti vahingossa tankkaaman polttoöljyä, kunnes huomasi tämän. ainetta meni tankkiin n.5 litraa. loput n.50 litraa dieseliä perään.
näkyykö tämmöinen (5-10%) määrä ratsiassa? itse jättäisin ajamatta, mutta hän ajoi, ja vakuutti, että ei noin pieni määrä näy.
näkyykö tämmöinen (5-10%) määrä ratsiassa? itse jättäisin ajamatta, mutta hän ajoi, ja vakuutti, että ei noin pieni määrä näy.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koska siinä on juuri testiä varten aineet ja pienikin jämä tankin seinillä ja suodattimessa tulee testissä ilmi. Itse ajaisin pää kylmänä tankin tyhjäksi ja tankkaisin pikku erissä hetken aikaa seuraavat tankkaukset uudella suodatinpatruunalla.
Kaikki me tiedämme mitä tarkoitaa kun testissä löydetään tupaöljyn jämät kokeessa. Tulee melko kallis päivä!
kymmenienkin verollisen tankkaamisen jälkeen jos todella ei tehdä radikaaleja putsausoperaatioita !
Toivotaan ettei aja ratsiaan sillä siitä tulee TODELLA kallis päivä , "ystävääs" tullaan syyttämään mm. auton omistajaksi siirtymisestä lähtien tupaöljyllä ajosta jne ...
Riski kiinni jäämisestä, erityisesti henkilöautolla, on surkean pieni. Joten eikun LÖPÖä tankkiin jatkossakin, jos kerran vahingostakin muka teilataan. Autoa ehkä kannattaa kierrättää esim. vuoden välein eri omistajalla, niin mahd. maksuposti pienenee. AKEn sivuilta löytyy lisää uhkailuja aiheesta.
PÖ n. 65 c/l, diesel n.1,05/l. Äläkä laita kesälaatua, se ei ole -05 toukokuun jälkeen ole kelvannut moottoripolttoöljyksi. Tästä löytyy Nesteen sivuilta lisää.
0.819 e
diesel : 0.989 e
95 e : 1.229 e
98 e : 1.259 e
jkl abc
ei kannata pelätä,en ole kuullut kenenkään jääneen kiinni ,poliisilla on niin paljon muutakin tekemistä.tunnen ainakin puolen kymmentä kaveria jotka ajaa päivästä toiseen poltto öljyllä.