Naiset haluavat vaikuttaa

Eduskunnan naiset ovat jopa yli-innokkaasti sorvaamassa uusia lakeja ja tiukentamassa vanhoja (onko muut tehnyt vastaavaa huomiota?). Monissa esityksissä ei ole päätä eikä häntää. Logiikka ja mahd. hyödyt ovat jääneet selvittämättä tai niitä ei ole. Sormenjälki pitää jättää, makso mitä makso. Lisäksi monissa tapauksissa sanktiot kohdistuvat enemmän miehiin. Naisille taas ollaan määrittelemässä lisää oikeuksia. Tätäkö on kansanedustajanaisten (lienevätkö naisasianaisia) käsitys sukupuolten tasa-arvosta.
3295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oliko tuo viittaus pyöräilykypäräehdotukseen? Liikenneministerinä todellakin toimii tällä hetkellä nainen.

Pyöräilijällä on jo nyt lakisääteinen velvollisuus kypärän käyttämiseen, mutta rangaistusta kypärättä ajamisesta ei toistaiseksi ole säädetty. Jos nyt aletaan pipopäitä ja avopäin ajavia sakotella, niin kohdistuisiko rankaiseminen enemmän naisiin vai miehiin?

ERITTÄIN kiinnostava tasa-arvopoliittinen kysymys.

Äänestä
  • Tarkennan kuitenkin. Viittaan MM. seksin ostokielto- ja hedelmöityshoitolakeihin. Aika onnetonta sähläystä on myös alkoholi ja tupakkalainsäädännön tempoilu. Osoittaa ministeriltä todellista ammattitaitoa. Pyöräilykypäräehdotus kulkee myös samoilla linjoilla, joskaan siinä ei ole sukupuoliaspektia. Seuraavana pakolliseksi liukuesteet kenkiin ja jalankulkijoille kypärä. Sääntöjä ja lakeja on kiva sorvailla. Mitä enemmän niitä on ja mitä enemmän ihmisten elämään näin vaikutetaan, sitä mukavampi täällä on elää.

    Äänestä

  • päätelty ;) kirjoitti:

    Tarkennan kuitenkin. Viittaan MM. seksin ostokielto- ja hedelmöityshoitolakeihin. Aika onnetonta sähläystä on myös alkoholi ja tupakkalainsäädännön tempoilu. Osoittaa ministeriltä todellista ammattitaitoa. Pyöräilykypäräehdotus kulkee myös samoilla linjoilla, joskaan siinä ei ole sukupuoliaspektia. Seuraavana pakolliseksi liukuesteet kenkiin ja jalankulkijoille kypärä. Sääntöjä ja lakeja on kiva sorvailla. Mitä enemmän niitä on ja mitä enemmän ihmisten elämään näin vaikutetaan, sitä mukavampi täällä on elää.

    Jos kaikesta vastuksesta huolimatta seksin ostolaki ei toteutusi, niin meneteltäisiinkö ALV:n kanssa seuraavasti. Parturit ja kampaajat maksavat ALV:tä 22% mutta hierojat (nyt ei mitään likaisia ajatuksia)eivät maksa alvia koska se on hoitotyötä.
    Eikö silloinseksin myyjä saa tehdä sitä ammattiaan nolla alvilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sorvailemalla uusia lakeja kirjoitti:

Eduskunnan naiset ovat jopa yli-innokkaasti sorvaamassa uusia lakeja ja tiukentamassa vanhoja (onko muut tehnyt vastaavaa huomiota?). Monissa esityksissä ei ole päätä eikä häntää. Logiikka ja mahd. hyödyt ovat jääneet selvittämättä tai niitä ei ole. Sormenjälki pitää jättää, makso mitä makso. Lisäksi monissa tapauksissa sanktiot kohdistuvat enemmän miehiin. Naisille taas ollaan määrittelemässä lisää oikeuksia. Tätäkö on kansanedustajanaisten (lienevätkö naisasianaisia) käsitys sukupuolten tasa-arvosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu