Martti Luther ei pitänyt anekaupasta ja kirjoitti sen vuoksi 95 teesia aneita vastaan. Yksi niistä kuului:
45."Opetettakoon kristityille, että se, joka näkee tarvitsevaisen ja siitä huolimatta panee rahansa aneeseen, ei saa paavin anetta, vaan Jumalan vihan."
Kysynkin nyt, onko tämä kanta voimassa Luterilaisessa kirkossa, eli että se, joka ei auta tarvitsevaa, ei saa syntejä anteeksi Jumalalta?
45."Opetettakoon kristityille, että se, joka näkee tarvitsevaisen ja siitä huolimatta panee rahansa aneeseen, ei saa paavin anetta, vaan Jumalan vihan."
Kysynkin nyt, onko tämä kanta voimassa Luterilaisessa kirkossa, eli että se, joka ei auta tarvitsevaa, ei saa syntejä anteeksi Jumalalta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
puhutaan veljien jättämisestä pulaan ja kuinka Jumala "ottaa heidän verensä niiden toisten käsistä." Tai jotain. VELJEÄ EI JÄTETÄ, paitsi Suomessa. Suomessa kun soitat sukulaisille, nämä ohjaavat psykologille, kun ongelma on juuri se ettei sukulaiset välitä. Tai kaverit. Tai kukaan.
siitä huolimatta panee rahansa aneeseen, ei saa paavin anetta, vaan Jumalan vihan."
-Eli tällöin saa Jumalan vihan, jos ennemmin panee rahan paavin aneeseen.
Lutherin 95 teesiä eivät ole Luterilaisen kirkon teesejä.
Ne ovat paremminkin yleiskristillisiä.
Voit miettiä itse, onko kristillisempää palvoa epäjumalaa ja jättää tarvitseva lähimmäinen hätään.
on väärin muotoiltu, tässä oikea: / Kysynkin nyt, onko tämä kanta voimassa luterilaisessa kirkossa, eli se, että joka ei auta tarvitsevaa, tekee syntiä?Jos siitä saa päälleen Jumalan vihan, asianlaita on nyt kohdallani näin, niin mitä pitäisi tehdä? /
Luther ei asetanut vielä tuossa vaiheessa aneita tai paavia kyseenalaiseksi. Lutherin tarkoitus oli silloin herättää kristityt huomaamaan, että aneet yksin eivät vapauta kristittyä kiirastukesta, jos lyö laimin hädässä olevan lähimäisen.Eli aneiten lisäksi piti autaa lähimmäisiä kuten rakkauden kaksoiskäsky edellytää.
Siksi ajtelin kysyä nykyajan luterilaisten kantaa kyseiseen teesiin. Teesin tekstiä muutamall siitä voisi saada tämän päivän kristittyä puhutelevan muodon.
Luther ei varsinaisesti koskaan asettanut paavia kyseenalaiseksi.
Hän kyseenalaisti ainostaan paavin virassaan tekemät epäraamatulliset päätökset, elämän ja käytöstävat