..asia,koska kukaan ei halua pätkätyötä jos sitä joku haluaisi kaikki pomot sitä tekisi,tukekaa AKT:n jäseniä.Turha puhua lakon hinnasta,puhukaa pätkätyön hinnasta
AKT:n lakko
on hyvä..
12666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Juu. SAK:n politrukki se onkin oikea henkilö päättämään, tarvitsenko minä pätkätyötä vai en. Mites se sanonta kuuluu: sosialidemokraatti tietää aina sinua paremmin, mikä sinulle on hyväksi.
SAK:n politrukit haluavat savustaa pätkätyöväen työpaikoilta, kun suurimmalla osalla heistä ei ole halua eikä varaa maksaa ay-liikkeelle suojelurahaa.
Lakko opettaa ihmiset taas käyttämään omaa autoa, joten kuskeja tarvitaan entistä vähemmän. Ensimmäiseksi saavat lähteä pätkäläiset. Kiitos vain. Kyllä on kivaa, kun etujani ajetaan.
mulla on pieni firma ja hankin sivutuloja ajamalla bussia. Nyt sitten AKT yrittää savustaa minut ulos.
Siis MINÄ ITSE haluan pätkätöitä jotta pystyn pitämään firmaanikin elossa. Mutta nyt tosiaan tuo liiton porukka haluaa vääntää minut omaan muottiinsa. Ainoa lohtu on että kehitystä ei voi pysäyttää, ehkä ainostaan vähän jarruttaa. Luulisin että meille pätkätöitä haluaville löytyy kyllä jotakin.
Rikkureille ei löydy kuin nappi!
olet ihan tyypillinen punasilmälasinen ammattiyhdistyshihhuli.
En minä mikään rikkuri ole, paraikaa makaan sohvalla
lakossa muiden mukana.
Mutta korostan: pakosta.
Nyt olen löytynyt todella hyvin niitä nappeja itselleni. Nimittäin starttinappeja joilla pöräytän isot diisselimyllyt käyntiin ja lähden baanalle. Pysykää nyt edes pari kuukautta siellä kotisohvillanne ja essonbaareissanne niin kerkeän tienata loppuvuodeksi rahat lomailuun. Liikennöitsijät maksaa kiltisti minkä ilkeän pyytääkkin ja se ei ole pojat vähän! oon rekkamies.... nyt pari tuntia huilia välissä ja taas radalle....
Naurettavia nuo lakkojen yhteydessä käytettävät rikkurinimittelyt. Jos joku haluaa tehdä duunia samalla kun muut "vetävät yhtä köyttä", niin tehkööt. Ei se ole kiihkoilijoilta pois, se paremminkin kertoo työntekijän oikeasta moraalista. Perhe on elätettävä, vaikka yhtäköyttäyhdistys väittäisikin muuta. Kiihkomielisimmät lakkolaiset voisivat joka lakon yhteydessä mennä metsään meuhkaamaan, etteivät olisi ihmisten näköpiirissä tekemässä itseään naurettaviksi.
Kyllä teille vielä laki löytyy. Se parhaiten nauraa...
ettei käy huonosti.
Lopettakaa se
Onhan jo historiakin opettanut, että lakoista ei hyödy kuin pomot, lakkokenraalit ja p*rseennuolijat. Isopalkkaiset vetävät aina välistä, vaikka kyse on pienipalkkaisista ja huonommista eduista nauttivista duunareista. Duunareille jää yleensä vain se 1,5% ja sekin tulee jälkijunassa ilman korkoa.
Koklo homma kosjkee vain noin pariasataa tyyppiä joista niistäkin suurin osa on itse ilmoittaneet tekevänsä vain osa-aikaa.
Käsittämätöntä,että jonkun ay pomon kilpeä kiilloitetaan satojentuhansien ihmisten kustanuksella ja vielä aiheutetaan menetyksiä kaupalle jamuulle yritystoiminalle.
Lisää maahanmuuttajia vaan kuljettajiksi eikä mihinkään liittoon.
Helppoa on panna jätkät lakkoon 60000 tonnin kuukausituloilla ja saada vielä mainetta tomerana pomona.
Liikenne toimii PK-seudulla kohtuullisen hyvin, kun ei ole busseja sotkemassa. Normaalisti lumisatella kaikki olisi täysin jumissa.