Mitä minun pitää tekemän?

Apt.
30 Hän vei heidät ulos ja kysyi: "Herrat! Mitä minun on tehtävä, että pelastuisin?" [Ap. t. 2:37]
31 He vastasivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin pelastut, sinä ja sinun perhekuntasi." [Luuk. 19:9]
32 He puhuivat sitten Herran sanaa hänelle ja koko talonväelle.

Monet ateistit uskovat Jeeuksen todennäköisesti olleen olemassa. He siis pelastuvat.
3325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Totta, kyllä minäkin uskon, että sen niminen henkilö on ollut olemassa, vaikka huijari olisi ollutkin.

Minä siis uskon Jeesukseen ja pelastun.

Äänestä

Moi.
Kyseessä ei ole pelkkä Usko olemassaoloon vaan Usko siihen mitä Hän sanoi. Toisin sanoen sinun tulee uskoa Jeesuksen opetukset, että Hän on Jumalan Poika, lihaan tullut ja kuollut meidän syntiemme tähden ja ylösnoussut. Myös tarvii olla kastettu Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Kasteessa siis meidät kastetaan osaksi Herraa ja Hänen seurakuntaansa kuin myös kastetaan Hänen kuolemaansa ja näin meidän syntimme ja lihamme on ristiinnaulittu Hänen mukanaan. Pelastuaksemme meidän siis tulee uskoa ja olla kastetut Hänen yhteyteensä. Pelastus tulee Herramme armosta ja sen lahjan haluaisin teidänkin ottavan vastaan. Lahjan joka armosta annetaan, eli ei teidän tarvitse ansaita sitä mitenkään. Pyytäkää vain Jeesus sydämmiinne ja Uskokaa. Tutkikaa Sanaa ja pyytäkää Isää kirkastamaan se teille Jeesuksen Kristuksen nimessä niin alkaa teilläkin todella ihmeellinen ja Rauhan, Ilon ja Vapauden täyttämä elämä. Tarkemmin kirjoitin tuonne:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000005&posting=22000000014731901
Lukekaa ja aloittakaa se ihmeellinen matka, takaan että ette kadu.

Rukoilen että asiat kirkastuvat ja löydätte Herran, siunausta teille.
Mark. 16:16
"Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. Joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen."

Äänestä

ku ei se riitä että vaan tollai sanoo, sitä pitää kunnolla uskoa eikä vaan pelleillä, häpeisit vähän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Add materialism kirjoitti:

Apt.
30 Hän vei heidät ulos ja kysyi: "Herrat! Mitä minun on tehtävä, että pelastuisin?" [Ap. t. 2:37]
31 He vastasivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin pelastut, sinä ja sinun perhekuntasi." [Luuk. 19:9]
32 He puhuivat sitten Herran sanaa hänelle ja koko talonväelle.

Monet ateistit uskovat Jeeuksen todennäköisesti olleen olemassa. He siis pelastuvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu