Minulla on pinei ongelma kieleni kanssa. Normaali terve kieli on punainen (eikö?), mutta minun kieleni on lähempänä valkoista. Ei kokonaan mutta noin 2 cm kielen "päästä" alkaen se vaalenee, ja näyttää kuin olisi 12124 vuotta vanha kieli. Ei siinä muuten mitään ongelmaa ole, mutta haluaisin tietää onko keinoa muuttaa kieleni väri terveen punaiseksi? Olen hankkimassa kielikorua, mutta jos en saa kieleni väriä vaihdettua, luultavasti jätän hankkeen sikseen.
Kieli ongelma(?)
KieliVammainen
6936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onpa mielenkiintoista havaita, että täällä meidän terveydenhoidoissamme ei kiinnitetä mitään huomiota niin helposti ja halvalla tutkittavaan informaatiolähteeseen kuin kieleen, ja sen muutosten kertomaan!
Aivan outohan on koko aihekkin!
Kiinalaisen lääketieteen eräs tärkeä havainnointikohdehan on juuri kieli, ja sen muutokset, jotka kertovat omistajansa kehossa tapahtuvista muutoksista!
Esim. Valkoinen kate viittaa lähes aina Kylmyyteen ja voi myös liittyä Keuhkojen ja Paksusuolen sairauksiin; muut oireet on tietysti myös otettava huomioon, kertoo Lohikäärmeen lääketiede.
Siis semmoisen henkilön puheille, joka on aiheeseen perehtynyt!
Taitaapi kuitenkin olla bakteerimassa mitä siinä kielen päällä kasvaa, sen saa pois kun sitä rapsuttelee päivittäin esim. hammasharjalla pari viikkoa.
Raaputteleppa sinä, ja kerro tuloksista!
Kiitos vastauksesta. Oli erittäin mukava huomata että joku oikeasti vastaa ongelmiin. Ei ole muuten meinaan ensimmäinen kerta kun kysyn netistä.. Kiitos ;-)
Raaputtelin noin arviolta 2 minuuttia ja tulokset näkyivät heti ;) Ei tietenkään kaikki lähtenyt mutta suuri osa kuitenkin. Kiitos vastauksista, ja vinkeistä ;)
omakohtaisena kokemuksena: Oman kieleni on myös valkoinen ja uteliaana olen sitä seuraillut. Valkoinen kate väheni vaalean leivän (valkoiset jauhot) poisjättämisellä, sittemmin myös tupakoinnin lopettaminen vielä paransi asiaa. Jos oikein muistan lukeneeni, juuri tuo kuvaamasi alue saattaisi olla suoliston aluetta Kielimiehen mainitsemassa lohikäärmeen tieteessä.