Noin puolet paperitehtaitten tuotannon arvosta menee veroihin ja maksuihin. Sama pätee tietenkin koko muuhunkin kansantalouteen.
Firmoille jää käteen noin viisi prosenttia tuotannon arvosta, huonommin kannattavat tehtaat tekevät tappiota. Niinpä ne pistetään kiinni.
Oletetaan, että sossut tinkisivät ahneudestaan vaikka kymmenesosan ja tyytyisivät 45 prosentin osuuteen. Yhtäkkiä paperitehtaat olisivatkin kaksi kertaa kannattavampia eikä niitä suljettaisi. Sossutkin saisivat melkein kaikki ne verot mitä ennenkin.
Mutta tämähän ei käy, sossut mielummin menettävät koko veropotin kuin kymmenesosan siitä.
Firmoille jää käteen noin viisi prosenttia tuotannon arvosta, huonommin kannattavat tehtaat tekevät tappiota. Niinpä ne pistetään kiinni.
Oletetaan, että sossut tinkisivät ahneudestaan vaikka kymmenesosan ja tyytyisivät 45 prosentin osuuteen. Yhtäkkiä paperitehtaat olisivatkin kaksi kertaa kannattavampia eikä niitä suljettaisi. Sossutkin saisivat melkein kaikki ne verot mitä ennenkin.
Mutta tämähän ei käy, sossut mielummin menettävät koko veropotin kuin kymmenesosan siitä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...kun verokertymästä elävät vapaamatkustajat ovat tarpeellisempia kuin verokakun luojat, reaalitalouden yrittäjät ja palkansaajat.
Ovatko he sairaita, eläkeläisiä, työttömiä koululaisia, opettajia, poliiseja, sotilaita, valtion ja kuntien virkamiehiä ja työntekijöitä? Sanos ny!
Reaalitalouteen syntyy varallisuutta ja uutta jaettavaa ainostaan silloin kun työläinen tekee konkreettisen hyödykkeen ja se vaihdetaan markkinoilla rahaan! Nykyisessä hvinvointivaltiomallissa työläinen kustanta siis itse itselleen ja muille kaiken, jopa omat sosiaaliset etuutensa pienellä viiveellä; työnantajilla ja yrittäjillä ei siis ole "omaa rahaa", vaikka niin väittävätkin; heidänkin varallisuutensa on syntynyt ja syntyy työväenluokan ahkeruudesta! Kuitenkin palkkatyöväenluokka on kehnosti kohdeltu kakunjakoprosessissa, sillä ns. omistajat korjaavat omat voittonsa ruhtinaallisesti!
Yhteiskunnan epäsosiaalinen aines planttasi ennenvanhaan pulituurinsa siltojen ja veneittein alla, nyt epäsosiaalinen aines korkkaa konjamiininsa jahtiensa kansituoleilla ja huviloillaan, niin ne ajat muuttuvat!
"Vapaamatkustajia" eivät ole lapset, sairaat, vanhukset, kouluttautujat, poliisit, palomiehet, rajavartijat, terveydenhoitohenkilöt, jne.. He tuottavat yhteiskunnallisesti välttämätöntä palvelua. Eivät myöskään työttömät.
"Vapaamatkustajia" ovat apurahataitelijat, apuraha-"aktivistit", 3/4-osaa hallinnosta eli turha byrokratia, ja puolueiden virkakiintiöissä lekottelevat "jäsenkirja-sidonnaisella" korotetulla päivärahalla olevat tosiasiassa työttömät.
Eli valtionvarkaat.
Nyt varmaankin lopetat keskustelun, kunnes seuraavan kerran taas väität, että budjetin vapaamatkustajilla tarkoitetaan julkisten palvelujen tuottajia eikä virkakiintiö-demareita ja -vasureita?
ton oikeiston lellilapsen veronkierron!
Eikä vain henkinen ja taloudellinen tuhoaminen vaan myös fyysinen - miettikääpä hieman Halosen miinaprojektia.
Sosialismi on persoonallisuushäiriön ilmenemismuoto ja johtaa siksi hirveisiin inhimillisiin tragedioihin.
Vielä mitä! Oikeistolaisia päämääriähän tässä ajetaan: "jokainen on oman onnensa seppä".
Jokainen hankkikoon siis ihan itsenäisesti toimeentulonsa ilman yritysten tukea!
Otetaanko se vastaava verotuloista pudotettava summa sitten pois terveydenhuollosta vai köyhien toimeentulosta?
...rikkailta virkamiessosialisteilta, joilla ei ole ollut koko virkauransa aikana tarpeellisiä tehtäviä.
Sää kysyt ihan tyhmii.
Koko tilannehan alkoi siitä, että sossut siirtyivät firmojen tuplaverotukseen noin vuosi sitten.
Ja metsien myyntivoittoverotukseen samaan aikaan.
Miten olisi jos peruttaisiin aluksi nuo veronkorotukset?
Ennen niitä systeemi näytti toimivan jotenkuten.
tännekin kiinan tai edes viron palkka ja sosiaalimallit!