Kyllä se nyt on viimeistäänkin tullut selväksi, että sääntelemätön kapitalismi on epäonnistunut kokeilu, joka on tullut tiensä päähän.
Epäonnistunut kokeilu
9
535
Vastaukset
on todella raakaa. Minä tiedän; olen ollut kaksi kertaa Pietarissa ja sen torikauppiaiden elämä on todellista taistelua! Venäläiset taistelevat keskenään ja kaukasialaiset yrittää lisäksi vallata koko markkinat arbuusiensa kanssa. Kuulemma tukkuportaassa puukot heiluu ja pyssyt paukkuu. Semmoista se on siellä, missä kapitalismia on!
- liberaali
Luuletko, että venäläiset ihan tuosta vain voivat siirtyä kapitalismiin? Jos siellä on eletty kommunismissa yli 70 vuotta, niin kaipa se jotenkin vaikuttaa kansanluonteeseen. Ja eiköhän ne pyssyt paukkuneet aika kovaan tahtiin siellä kommunismissakin, jonka aikana miljoonat ihmiset saivat surmansa. Sitäkö sinä todella haluat, että me palaisimme kommunismiin?
- Moneen kertaan todettu.
Mikään sosialistinen/kommunistinen maa ei ole toiminut toivotulla tavalla.
Ainoa oikea aate, joka on osoittautunut toimivaksi on kansallissosialismi.- KERRAN...
alleviivattakoon että sellasen onnistumista,tai epäonnistumista ei voi arvioida,mitä ei ole ollut olemassakaan!!!!!!!!!!!!
- Pappa
KERRAN... kirjoitti:
alleviivattakoon että sellasen onnistumista,tai epäonnistumista ei voi arvioida,mitä ei ole ollut olemassakaan!!!!!!!!!!!!
Ei ole ollut olemassa eikä tule olemaankaan.
Kommunismin teoria on mätä ja sen toteuttamisyritykset ovat aina olleet väkivaltaisia. Kommunistisen yhteiskunnan toteutuksesta ei ole aavistustakaan. Silti aatteen uskovien mukaan kommunistinen yhteiskunta on taivasten valtakuntaa parempi, siihen kuuluvat kaikki hyvät asiat eikä siihen kuulu huonoja asioita. - koska sen
Pappa kirjoitti:
Ei ole ollut olemassa eikä tule olemaankaan.
Kommunismin teoria on mätä ja sen toteuttamisyritykset ovat aina olleet väkivaltaisia. Kommunistisen yhteiskunnan toteutuksesta ei ole aavistustakaan. Silti aatteen uskovien mukaan kommunistinen yhteiskunta on taivasten valtakuntaa parempi, siihen kuuluvat kaikki hyvät asiat eikä siihen kuulu huonoja asioita.kehittäjä oli syntyään juutalainen? Histadrut ja Mapam voisivat kyllä olla eri mieltä!
- m..
mikähän kokeilu on onnistut?
- hyväksy
Säätelemätöntä kpitalismia emme hyväksy.Myös kommunismin kokeilu ihmisillä täytyy YK:n päätöksellä kieltää.
- Pirjo
Minkä takia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie892838Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22742Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492335Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732269Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut792202Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392068Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt261826HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364061802Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1131742Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241544