Kuvittelevatko feministit edustavansa ja olevansa kaikkien naisten puhetorvia ja esitaistelijoita tahtoivat sitten sukupuolisisaret sitä tai ei?
Jos feministit saisivat Suomessa vallan,niin kävisikö täälläkin niin kuin muissakin totalitaarissa -ismi-jarjestelmissä(fasismi,kansallissosialismi,sosialismi,kommunismi,joissa ylin eliitti luuli löytäneensä absoluuttisen totuuden,joka oikeutti jopa eri mieltä olevien henkilöiden eliminointiin.
Kollektiivinen
5
279
Vastaukset
- listalta
tällä hetkellä ajankohtaisen islamismin.Lisätään nyt tasapuolisuuden vuoksi mukaan myös sovinismi.
Göbbelsiä mukaillen minäkin poistan revolveristani aina varmistimen kun kuulen puhuttavan jostakin ismista. - Soh-vi
Minkä vallan? Eivät feministit pyri ylivaltaan, vaan tasa-arvoiseen asemaan miesten kanssa. Tässä on koko jutun clou. Feminismi on osa tasa-arvoliikettä, se osa, jossa naisten epäoikeudenmukaista kohtelua halutaan korjata oikeudenmukaisemmaksi.
Luettelemasi totalitaariset ismit tähtäsivät/tähtäävät kaikenkattavaan ylivaltaan.
Feministien organisaatiot ovat vain pienehköjä ja sellaisina marginaalisia jäsenmääriltään, mutta toiminnan idea ja tavoitteet niin hienot, että enemmistö kansalaisista, niin naisista kuin miehistäkin, kannattaa feminismiä TIETÄMÄTTÄÄN. Parempaa ja oikeudenmukaisempaa yhteiskuntaa.- tasa-arvo
Suurin osa suomalaisista kannattaa naisten ja miesten välistä tasa-arvoa.Mutta ovatko feminismi ja tasa-arvo aina kaikissa suhteissa määritteinä toistensa synonyymejä?
- Soh-vi
tasa-arvo kirjoitti:
Suurin osa suomalaisista kannattaa naisten ja miesten välistä tasa-arvoa.Mutta ovatko feminismi ja tasa-arvo aina kaikissa suhteissa määritteinä toistensa synonyymejä?
.. tasa-arvo ja feminismi eivät ole synonyymejä. Tasa-arvo on laajempi käsite, ja kuten sanoin, mielestäni feminismi on eräs osa tasa-arvoliikettä. Hyvin huomattava osa, koskeehan se puolta väestöstä, mutta silti vain eräs lähestymistapa tasa-arvoisempaan yhteiskuntaan.
oli "muodikasta olla n. parikymmisenä Taistolainen,se oli idealismia.
Mutta kun tultiin yli 30-seksi särmät hioutui pois.
Taitaa olla harvinaisu aktiivi feministinainen joka on 48,5 vuotias.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501479
- 104911
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15573ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40504Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m156472Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44462- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402