TEHTAAT

ULKOMAILLE

Kyllä on hyvä viedä tehtaat ulkomaille (Esim. paperitehtaat) ja lopettaa työt Suomessa. Veronmaksajien rahoilla saa viedä tukkirekat Kiinaan ja tuoda paperina Suomeen: saa vienti ja tuontitukea veronmaksajien rahoilla mennen tullen. Vaan mistäpä niitä verotuloja kertyy kohta, kun tehdas tehtaan perästä viedään ulos?

Toisaalta ihan hyvä että paperi kallistuisi niin paljon, että tää mahdoton mainoslehtis-sälä, mitä postiluukusta tippuu, joka on suurilta osin turhaa, loppuisi kokonaan. Täytyykö tosiaan mainostaa jotain siankylkee ja ranskanperunaa?

Kyllä kertakaikkiaan on kulutusjuhlaa haaskata metsiä moisen sälän takia, joka suurilta osin menee suoraan roskapussiin ja kaatopaikalle tunkion täytteeksi.

5

254

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä::::::

      vaan kyllähän ne Kiinalaiset Suomalaisen paperitehtaan tarttee, kun eivät oo tottunu käyttään vc-paperiakaan. Hyvät markkinat sinänsä.

      Täällä Suomessa voi sitten alkaakin käyttään luomuna sammalta takapuolen pyyhkeeksi. Voi tulla vaikka kuinka hyvä trendi.

      • kuitenkaan

        siinä määrin että sahateollisuus kärsii.... ettei sahat joudu konkurssiin...


      • kärsi
        kuitenkaan kirjoitti:

        siinä määrin että sahateollisuus kärsii.... ettei sahat joudu konkurssiin...

        kaikki vaan kuivuu pikkuhiljaa kasaan, lopulta lopetetaan tarpeettomana.


    • Anonyymi

      paperityöläiset luottivat vuosiksusia sdp päiväraha automaattiin
      sekä siihen ettei tarvitse lähteä heidän halveksimiinsa 2500 eur kuussa normi töihin
      nyt tämä peli loppuu jo kolmen kuukauden lomautus vuosittain ajaa työmarkkinatuelle sekä ansiopäivärahan katto
      pelle murtokin tajuaa että rahaa riittää kaikillr vain päiväraha ja eläke katolla
      itsemaksetuy vakuutukset tulevat takaisin

    • Anonyymi

      eihän tehtaita nyt ulkomaille viedä. Sellainen on harvinaista. Purkaa 100 vuotias loppuunajettu tehdas ja tiiliseinät ja koneet. Aika souvo kuljettaa Kotkan satamaan iso vanhentunut kombinaatti ja lastata valtamerilaivoihin.Pöljn hommoo sellainen. Eei-eei poijaat nyt on digi ja tekoälyaikakausi. Lehdet luetaan näytöiltä silmät sikkuroillansa. Jos ylipäänsä luetaan. Tik-tok on paaljon kivempaa ajavietettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3553
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2389
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2218
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1987
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1542
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1429
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1205
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1189
    Aihe