Jumaluuden käsitteistä...

Jacob

Jotta joku olento voisi olla Jumala, tulee hänen täyttää vähintäinkin seuraavat ehdot:

1. Hänen tulee olla ollut olemassa jo ennen aikojen alkua.

2. Hänen tulee elää ilman elämän loppua.

3. Hänen tulee olla kaikkialla läsnäoleva.

4. Hänen tulee olla kaikkitietävä.

5. Hänen tulee olla kaikkivoipa.

Sanoittakin on selvää, että Näkymätön ja Katoamaton ja Iankaikkinen Isä Jumala täyttää kaikki nämä kriteerit ja Hän on aina kaikkien muitten olentojen yläpuolella ja Hän on YKSI ja AINOA ylhäisessä korkeudessaan eikä ketään ole Hänen vertaistaan. Ylistys Hänelle !

Isä EI OLE mikään kolmiyhteinen Jumala, vaan YKSI ja AINOA. Hän EI ole JAKAUTUNUT persoonallisuus.
Hän on OLLUT aina kaiken yläpuolella ja kun kaikki on jäleen kohdalleen asetettu, tulee Hän olemaan KAIKEN YLÄPUOLELLA ikuisesti. 1.Kor.15:28.
_ _ _

Mitä tulee Jeshua Messiaaseen, on Hän siinä mielessä hyvin arvoituksellinen, että Hänestä on käytetty useassa Tanakh'in kirjoituksessa IHAN SAMOJA nimiä kuin Isä Jumalasta. Sellaisia kohtia ovat esim. 5.Moos.33:2-3, Jes.9:5 ja Sak.12:1,10.

Myös Uudesta Testamentissa huomaamme Jeshuasta käytetyn Jumala-nimeä esim. seuraavissa kohdissa: Room.9:5, Joh.1:1-3,10, Hebr.1:1,5,8-9, 1.Joh.5:20. Lisäksi on hyvin arvoituksellisesti kirjoitettu Häneen viitaten, että suuri on jumalisuuden salaisuus ! 1.Tim.3:16. Tälle jakeelle löytyy linkki myös Tanakh'ista Jes.45:15-18. Silti huomaamme näissäkin jakeissa Jumalan Pojan, joka on ollut salaisuus Tanakh'in aikoihin, vaikka Hänestä on paljon kirjoitettu siellä kuten esim.Jes.49:5-10.

Mitä tulee Jeshuaa koskeviin jumaluuskriteereihin, täyttää Hän kaikki nuo 5 alussa mainitsemaani kohtaa sillä pienellä erikoisuudella, että Hän oli ihmisenä keskuudessamme ja oli välillä kuollut, mutta silloinkin Hän heti kuoltuaan ihmisenä meni Tuonelaan ja saarnasi evankeliumin siellä vankeudessa olleille hengille vaikka hän ihmisnäkökohdasta katsoen oli 100%:sti kuollut. Mikä valtava voitto, ettei Jeshua jäänyt Tuonelaan, vaan Isä Jumalan voimasta Hänet herätettiin kuolleista kolmantena päivänä ristillenaulitsemisesta. Hallelujah !

Mitä tulee meihin ihmisiin, on Hän meille AINOA Pelastaja ja AINOA tie Isä Jumalansa yhteyteen. Jeshua elää Isänsä kautta ja meille ihmisille on annettu AINOA mahdollisuus elää IANKAIKKISUUSELÄMÄÄ vain elämällä sitä yhteydessä Jumalan Poikaan ja Hänen kauttaan.

Mielestäni Jeshuaa tulee kutsua Herra Jumalaksi, sillä sitä nimitystä Hänestä on käytetty esimerkiksi jakeissa Ilm.1:7-8.

Mitä tulee Jeshua Messiaaseen, on Hänelle annettu KAIKKI VALTA taivaassa ja maan päällä. Koska me ihmiset olemme nyt täällä maan päällä, niin kuulumme Jeshuan kaikkivaltiuden piiriin. Myös kaiken tuomiovallan on Isä antanut Pojalleen Jeshualle, että kaikki kunnioittaisivat Poikaa NIINKUIN he kunnioittavat ISÄÄ ! Lisäksi mainitaan Jeshualla olleen Jumalan muoto, ennen maan päälle syntymistään ja mainitaan Hänen tulleen täydelliseksi opittuaan kuuliaisuuden Isä Jumalaa kohtaan olemalla kuuliainen hamaan ristinkuolemaan asti.

Tätä taustaa vasten ei ole mieltä väittää Jeshuaa joksikin alempiarvoiseksi jumalaksi (pienellä j-kirjaimella kirjoitettuna) tai vain hyväksi opettajaksi. Tuollaiset nimitykset ja maininnat Jeshuasta osoittavat vain sen, ettei kyseinen henkilö LAINKAAN tunne miten valtava Jeshua todellisuudessa on !

Koska edellä kerrotun perusteella Jeshua toimii Kaikkivaltiaan Jumalan VALTUUKSIN kaiken sen lisäksi, että Hänellä oli Jumalan muoto jo ennen ihmiseksi syntymistään ja myös sen lisäksi, että Isä on Hänen kauttansa ja Häneen luonut KAIKEN mitä luotu on, niin näkyväiset kuin näkymättömät maailmat, niin on täysin perusteltua nimittää Jeshuaa - ei ainoastaan Jumalaksi, vaan - VÄKEVÄKSI JUMALAKSI, jonka nimen jo profeetta Jesaja Hänelle antoi noin 700 vuotta ennen Jeshuan maan päälle tuloa.

Isä Jumala ei ole yhtään kateellinen sille, että Hänen Pojalleen annetaan Jumalan arvo, sillä Isä Jumala on aina oleva Jeshuan Isä ja Jeshuan Jumala. Itse asiassa Isä Jumala tulee sen kautta ENTISTÄ ENEMMÄN koroitettua !

En ota tähän mukaan Pyhän Hengen persoonaa, vaikka Häneenkin sopii täysin kaikki alussa mainitut 5 Jumaluuden kriteeriä, sillä kirjoitus tulisi liian pitkäksi.

Tässä tuli annettua uskoville pohdiskeltavaa :)

0

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        138
        1309
      2. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        38
        859
      3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        46
        597
      4. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        29
        597
      5. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        14
        580
      6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

        Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
        Kauhava
        26
        548
      7. Ajatteletko ollenkaan minua

        Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
        Ikävä
        30
        536
      8. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        24
        521
      9. Sama ransetti taas!

        Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
        Hyrynsalmi
        17
        483
      10. Viimeinen lankafest

        Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
        Puolanka
        16
        482
      Aihe