Synnit itkemällä anteeksi??

Tulipa tässä mieleeni sellainen katala muisto lapsuudesta, joka kovasti aiheutti pienessä mielessä tuskaa ja ahdistusta ja erityisesti ihmetystä. Kysymys on siis e-lestadiolaisuudessa ilmenevää hurmoksellista vuodatusta seurojen loppupuolella saarnan jälkeen, jolloin mennään saarnamiehiltä pyytämään anteeksi syntejä ja seurakunnassa vallitsee armottoman tuskainen vaikerrus. Onko tämä edelleen näin?

Ja jos on, niin kerrotaanko lapsille, mistä on kysymys vai jätetäänkö lapset penkkiin hämmästelemään ja kauhistelemaan, että miksi äiti ja isä itkee ja miksi ne halailevat saarnamiehiä?

Minulle se oli lapsena erittäin ahdistava kokemus... Onko muilla vastaavia kokemuksia?
8623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

:) Ei omakohtaisia, mutta ainahan lapset kyselevät, "miksi noi itkee". Mutta aika luonnollisena lapset sitä (ainakin ne joille ite olen selittänyt) ovat pitäneet, kun heille on selitetty, että "ensin ne itkee kun ne on niin surullisia ja sitten siksi ku ne on niin iloisia". Ja monen vanhemman ihmisen olen kuullut kauniisti ja kaihoten muistelevan niitä aikoja kun "pikkutyttönä itse istui halkopinon päällä ja katseli kun seuraväki tuli liikutuksiin".

Mitä otsikkoosi tulee, niin olet kai myöhemmällä iällä kuullut vakuutettavan, että silmän kosteusprosentilla (Ü) ei ole merkitystä syntien anteeksisaamisessa. Eikä itse voi itselleen luoda sellaista tunnetilaa, joka kelpaisi Jumalalle.

Äänestä
  • Kannattaisiko varmuuden vuoksi ottaa sipulia mukaan.

    Äänestä

Kai ne siellä itkee. Monelle se on valitettavasti tapa. Samat tyypit siellä aina liikuttuu. Se on ihan ihmisten kemiasta kiinni. Ei pahalla.

Äänestä
  • Tietty, toiset on herkempiä itkemään. Mutta sitä yritän sanoa, että liikutus ei välttämättä näy päälle päin.

    Äänestä

Asia juontaa juurensa merkillisestä saarnaaja J. Purnusta, joka aikoinaan suositteli itkemistä seurakunnallensa. Sitä hän tehosti nyrkillä, ellei itku alkanut tulemaan.

Äänestä
  • Niinpä joo... ...ihmettelinkin jo, eikö Purnua ole vielä vedetty tähän aiheeseen mitenkään. Liikutuksia esiintyi jo ihan tämän heräyksen alussa Laestadiuksen saarnojen vaikutuksesta ja aikaisempinakin etsikonaikoina. Kerrotaanpa Jeesuksen ristin juurellakin itkettäneen.

    Äänestä

  • Jargon kirjoitti:

    Niinpä joo... ...ihmettelinkin jo, eikö Purnua ole vielä vedetty tähän aiheeseen mitenkään. Liikutuksia esiintyi jo ihan tämän heräyksen alussa Laestadiuksen saarnojen vaikutuksesta ja aikaisempinakin etsikonaikoina. Kerrotaanpa Jeesuksen ristin juurellakin itkettäneen.

    Ihmettelinkin jo, eikö Jeesusta ole vielä vedetty tähän aiheeseen mitenkään. Liikutuksia esiintyi jo ihan tämän heräyksen alussa Purnun liikuttuneiden saarnojen vaikutuksesta ja aikaisempinakin etsikonaikoina. Purnu oli selvästi kovemman luokan saarnaaja kuin Jeesus.

    Äänestä

Fucking itku kaikesta tekoälyttömastä asiasta loppui heti kun erosin kirkosta. Nyt teemme duunia kovemmalla mielellä kommareitten lanssa. Purnu vai mikä se oli haistakoon paska itkijöittensä kanssa. Tulkaa mukaan uuteen maailmaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paatunut kirjoitti:

Tulipa tässä mieleeni sellainen katala muisto lapsuudesta, joka kovasti aiheutti pienessä mielessä tuskaa ja ahdistusta ja erityisesti ihmetystä. Kysymys on siis e-lestadiolaisuudessa ilmenevää hurmoksellista vuodatusta seurojen loppupuolella saarnan jälkeen, jolloin mennään saarnamiehiltä pyytämään anteeksi syntejä ja seurakunnassa vallitsee armottoman tuskainen vaikerrus. Onko tämä edelleen näin?

Ja jos on, niin kerrotaanko lapsille, mistä on kysymys vai jätetäänkö lapset penkkiin hämmästelemään ja kauhistelemaan, että miksi äiti ja isä itkee ja miksi ne halailevat saarnamiehiä?

Minulle se oli lapsena erittäin ahdistava kokemus... Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu