Naisetkin syyllistyvät

Helsingin Sanomien etusivun artikkeli tänään: Melkein joka kuudennessa poliisin tietoon tulleessa perheväkivaltatapauksessa epäillään tekijäksi naista. Lasten pahoinpitelyistä miehet ja naiset tekevät suunnilleen yhtä suuren osan.

Tästä voitaneen vetää johtopäätös, että joka kuudes nainen on miestään vahvempi, että pystyy käyttämään fyysistä väkivaltaa. Aina heikompien lasten ollessa kyseessä naisten väkivaltaisuus on miesten tasolla.

Mistä johtunee naisten rummutus miesten suuremmasta taipumuksesta väkivaltaan? Naisethan poliisin tilastojen mukaan hakkaavat minkä pystyvät.
9537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

etteivätkö naiset ole yhtä aggressivia kuin miehet, mutta fyysisen voiman käyttäminen on naiselle erilainen riski. Mutta surullista joka tapauksessa.

Äänestä
  • Tuo on totta. Toisaalta, mitä enemmän yhteiskunnan yleinen asenneilmapiiri vaikuttaa siltä, että mies ei saa lyödä naista mutta nainen saa lyödä miestä, sitä helpommin nainen kuitenkin uskaltaa ottaa sen riskin ja lyödä miestä. Ja jos mies ei olisi muuten kuvitellutkaan naista lyövänsä, hän todennäköisesti nyt lyökin takaisin. Näin se yksipuolinen syyllistäminen itseasiassa lisää perheväkivaltaa. Mutta sitähän jotkut haluavatkin.

    Äänestä

Oli - melko kaunis nainen. Painosti tekemään kaiken juuri haluamallaan tavalla ("heti jos menisin ravintolaan niin voisin alkaa seurustelemaan", "kolmen kaljan jälkeen saisin kenet vaan" jne.) Eli olen joutunut ulkonäöllä kiristämisen uhriksi. Löi vaikka kuinka monta kertaa .

Äänestä

Sehän on ihan selvä asia ollut ainakin kaikille naisille jotka minä tunnen.

Lähes joka kuudes on 15 %

"Vuonna 2004 poliisin tietoon tulleista parisuhdeväkivaltatapauksista 13 prosentissa epäiltiin tekijäksi naista, ilmenee Tilastokeskuksen luvuista.

Perheväkivallassa, johon lasketaan myös muuhun lähiomaiseen kuin parisuhdekumppaniin kohdistuva väkivalta, oli nainen epäiltynä 15 prosentissa tapauksista."

Äänestä

Samassa jutussa sanottiin, että kesäkuusta 2002 joulukuuhun 2004 omat vanhemmat surmasivat lapsensa 17 kertaa. Äiti oli syyllinen 12 kertaa, eli yli 70%:ssa tapauksista. Viimeisen 25 vuoden tilastot kertovat lapsen surmaajan olevat äitejä yli 60%:ssa tapauksista.

Yhteenveto: Äiti surmaa lapsensa yli 50% todennäköisemmin kuin isä. Eikä kukaan ole vaivautunut rahapulan vuoksi tutkimaan naisen väkivaltaisuutta. Miesten väkivaltaisuutta kyllä tutkitaan ja kitketään yhteiskunnan rahoilla, mikä sekin on kyllä oikein tarpeellista. Mutta miksi näin yksisilmäisesti?

Äänestä

Mies on kummiski aiheuttanu sen naisen kimpaantumisen.

Äänestä
  • Kiitos sinulle, Arja24, olemassaolostasi! Ilman kaltaisiasi tuulitunneleita tyhmemmillä miehillä ei olisi minkäänlaisia vertailukohteita itsetuntonsa pönkittämiseksi. Tyhmäkin näyttää vielä tyhmempien seurassa kohtuu älykkäältä...

    Äänestä

Voi saatana. Ei paljon habaa tarvi lyödä aviomiestä paistinpannulla.

Äänestä

perusolettamuksena sen että naiset eivät ole väkivaltaisia. Nainen on ihminen ja jotkut ihmiset ovat väkivaltaisia.

Naiset_kin_ syyllistyvät...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perheväkivaltaan kirjoitti:

Helsingin Sanomien etusivun artikkeli tänään: Melkein joka kuudennessa poliisin tietoon tulleessa perheväkivaltatapauksessa epäillään tekijäksi naista. Lasten pahoinpitelyistä miehet ja naiset tekevät suunnilleen yhtä suuren osan.

Tästä voitaneen vetää johtopäätös, että joka kuudes nainen on miestään vahvempi, että pystyy käyttämään fyysistä väkivaltaa. Aina heikompien lasten ollessa kyseessä naisten väkivaltaisuus on miesten tasolla.

Mistä johtunee naisten rummutus miesten suuremmasta taipumuksesta väkivaltaan? Naisethan poliisin tilastojen mukaan hakkaavat minkä pystyvät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu