Jotka seurasivat Jeesusta opetuslasten kanssa jokapaikkaan minne Jeesus vain meni. Toiset kirjoittajat eivät mainitse tästä asiasta mitään.
Tuomaan Evankeliumi oli kirjoitettu koptic kielellä Joka oli kai syynä Tämän Evankeliumin hylkäämiseen?
Tuomaan Evankeliumissa mainittiin
4
203
Vastaukset
http://www.qnet.fi/mpeltonen/tekstit.htm Klikkaa sivulta kohtaa 'luettelo', niin saat perustelut, miksi gnostilaisia tekstejä ei otettu Raamattuun.
- Timo Flink
Tuomaan evankeliumi ei ole Tuomaan kirjoittama, vaan gnostilaisten kirjoittama ja poikkeaa teologialtaan apostolisesta opetuksesta eikä siten kuulu Raamattuun.
Timo Flink - Harva tietää...
http://www.helsinki.fi/~merenlah/oppimateriaalit/text/suomi/movement.htm#4.9. gnostilainen kristinusko
"Gnostilainen kristillisyys oli toisella ja kolmannella vuosisadalla jKr. yksi merkittävimmistä kristillisistä suuntauksista. Tuolloin ei vielä ollut olemassa yhtä hallitsevaa kristinuskon muotoa, vaan erilaiset tulkinnat elivät rinnakkain. Kristinuskolla ei ollut virallista asemaa Rooman valtakunnassa, ja kristillinen oppi sellaisena kuin se nykyään tunnetaan oli vasta muotoutumassa. Kristityt kokoontuivat pääasiassa yksityisissä kodeissa. Näin syntyneet kristilliset seurakunnat olivat pieniä ryhmiä, joilla oli erilaisia tulkintoja kristillisestä sanomasta. Toisinajattelevia kristittyjä ei välttämättä tuomittu näissä ryhmissä. Esimerkiksi Roomassa varhaiset seurakunnat olivat eroista huolimatta suhteellisen suvaitsevaisia toisiaan kohtaan. Osoituksena tästä on muun muassa se, että gnostilaiset kristityt osallistuivat suhteellisen pitkään kristittyjen yhteisiin jumalanpalveluksiin." ( Dunderberg,Ismo, teoksesta: Nag Hammadin kätketty viisaus - gnostilaisia ja muita varhaiskristillisiä tekstejä, s.11. Juva,2001 )
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905147
- 534046
- 252159
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271817Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161785- 151434
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹271217Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201026T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980