Maailmassa on noin 500 000 miljoonaa helluntailaista. Olisikohan Jeesus kuulunut heihin? Vai olisiko ollut vapaa kirkossa, lestadiolinen vai mikä? Eikös Jeesuksella ollut paljon vastustajia? Ja asuukohan Jeesuksen synnyinsijoilla vanhoillislestadiolisia?
Olisiko Jeesus ollut helluntailainen?
Ymmyrkäinen
11630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vositte nyt lopultakin korjata tuon pilkkuvirheen hellarien määrässä.
Korjaisitko sinä,kun en tiedä oikeaa vastausta näämä.
Väitit että maailmassa on 500 000 miljoonaa helluntalaista.
koko maailmassa ei ole kuin 5000 miljoonaa ihmistä.
ja heistä hellaria on noin 50 miljoonaa, eli siis noin 1 %
JOS tarkoitat hellarien määräksi 500 miljoonaa, niin maailman väestöstä ei ole 10% helluntalasia.
Ei olisi ollut.
Hän oli sukujuuriltaan (raamatun terminologiassa "lihansa puolesta") juutalainen, "lain poika", isiensä Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumalan uskon jälkeläinen.
Jos Jeesus olisi ollut jotain muuta kuin juutalainen ja elänyt muulla tavoin kuin Jumalan juutalaisille ilmoittaman lain alaisuudessa, Hän ei olisi voinut tulla sijaisuhriksemme ja Vapahtajaksemme.
"Helluntailaisuus" sai alkunsa Jeesuksen mentyä taivaaseen ja lähetettyään Pyhän Hengen omilleen. Tätä ennen ei kukaan ollut "helluntailainen". Siihen tarvittiin Jeesuksen uhri Golgatan ristillä, voittoisa ylösnousemus kuolleista ja taivaaseen nousemisensa sekä ehdottomasti: Hänen kirkastumisensa taivaassa.
Mitä parhainta alkanutta viikon jatkoa Sinulle ja jokaiselle palstalaiselle.
Jeesus ei ainakaan olis ollut lapsia kastavien uskossa koska Jeesus opetti ja esimerkillisen teoin näytti kuinka lapsia tulee kohdella (siunas lapset) ja siten lasten kastajat ovat kieltäneet Jeesuksen vaikka muka suullaan tunnustavat.
niin ihmeellisen tärkeä asia, niin kysykää mieheltä itseltään; Jeesukselta meinaan! Hänhän on Ihmisen Poika, niin että kyllä kai häneltä voi kysyä.
Ja Hän on jo vastannutkin !
"Joka uskoo ja kastetaan se pelastuu...! Järjestys on Jumalallinen,koska Jeesus on sen itse sanonut,ei mikään instituutti voi sitä maailmassa muuttaa,paitsi jotkut yltiöpäiset omavanhurskaat luulouskovaiset !
Eikä heitä varmaan tällä palstalla olekkaan ?
Oliko niin että Jeesuksen aikana ei vauvoja kastettu? Eikös se Jeesus sanonut että nouskaa ja menkää ottamaan kaste(vei miten se olikaan)? Sehän puhuisi sen puolesta että aikuisena kastetaan. Kasteettinko Jeesuskin aikuisena, niin muistelen? Miksi sitten kirkko kastaa vauvat? Miksi kirkko ei noudata raamattua? Vai onko Raamatussa kohta että vauvat kastetaan?Muistelen nähneeni kuvia joissa Jeesuksen ajan ihmiset menivät järvelle kastautumaan valkoinen kaapu päällä,nimenomaan aikuisena.
omat kuvansa ja käsityksensä Jeesuksesta. Helluntalaiset painottavat aikuis- eli ns. uskovien kasteen merkitystä saadakseen mm. tällä keinolla haalittua jäseniä vanhojen suurten kirkkojen riveistä omiin seurakuntiinsa.
Vaan mikäs se oli mikä pelastaa? Se kun haukkuu homoja, vai se kun on niin vahva ettei koske päihteisiin ja niin paljon parempi kuin naapuri? Ja käy joka sunnuntai seurakunnassa...
Voisi ajatella siitä mikä on oikea uskontosuunta maailmassa? Ja miettiä onko ihminen kehittänyt kristinuskon itse? Ja elämmekö harhaanjohtavan uskonnon valtavirrassa sittenkin? Mikä uskonnollinen suunta on pelastava? Mikä on uskon perustamme?