168000 euroa valokuvista

Eikö teidän mielestä ole jo liian paksua tuollainen????Eikö tuolle kusetukselle saada millään loppua????
5423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mistä onkaan kyse?

Äänestä
  • Eduskunnan juhlakirjan kustannuksista syntymässä kohu
    Julkaistu 13.03.2006 18:33 (päivitetty 20:10)

    Eduskunta maksaa satavuotisjuhlakirjan kuvituksesta 167 000 euroa.

    Eduskunnan satavuotisjuhlien liittyvistä kustannuksista ja päätöstavoista on syntymässä kohu.

    Pelkästään juhlien kunniaksi järjestettävät oopperat maksavat veronmaksajille satoja tuhansia euroja, mutta ihmetystä herättävät myös eduskunnan satavuotiskirjan korkeiksi nousseet kustannukset.

    Tuorein kohu on syntymässä eduskunnnan satavuotisjuhlakirjan kustannuksista. MTV:n uutisten tietojen mukaan kirjan kuvittajan, valokuvaaja Jorma Komulaisen lasku pelkästään kirjan kuvituksesta ja suunnittelusta on peräti 167 000 euroa - eli vanhan miljoona. Eduskunnan kansliatoimikunta hyväksyi sopimuksen viime viikolla mutinan kera.

    Tarjouskilpailua kirjan tekemisestä ei ole järjestetty ja kirjan kustannukset ovat nousseet koko ajan. Tilanteen kiusallisuuden myöntävät nimettöminä sekä virkamiehet että kansanedustajat.

    - Tämä on kirja, jonka tarkka kustannus määräytyy sen mukaan, kuinka paljon niitä kuvia siihen kirjaan sitten on järkevää ottaa mukaan ja jokaisella kuvalla on sitten oma hintansa, tilannetta selvittää eduskunnan pääsihteeri Seppo Tiitinen.

    Tiitisen mukaan tarjouskilpailua ei ole järjestetty, koska kirjan kustannusten tarkka suuruusluokka ei ollut tiedossa.

    Työn edistymistä ei ole valvottu mitenkään.

    - Eduskunnan työntekijöiden päällekatsonta ei nyt tässä ole tarpeen. Tietysti taloushallinto katsoo, että kaikki se mikä laskutetaan on toimitettu. Kyllä sellainen päällekatsonta tässä ilman muuta on, sanoo Tiitinen.

    Kirjan lisäksi myös eduskunnan satoihin tuhansiin euroihin nouseva innostus juhlia oopperassa on herättänyt ihmetystä - varsinkin kun Tiitinen on kansallisoopperan hallituksen puheenjohtaja ja niin ikään kansliatoimikunnassa istuva Matti Ahde oopperan hallituksen varapuheenjohtaja. Jääviysongelmia ei Tiitisen mukaan ole.

    - No kansallisoopperan osuushan tässä ei kovin suuri ole. Se että juhla järjestetään kansallisoopperassa on ajautunut sinne siksi, että ooppera on sopivan kokoinen tila.

    Suomen yksikamarinen eduskunta täyttää tänä vuonna sata vuotta.

    (MTV3)

    Äänestä

Ja onko mikään ihme?Ei ole.Paska uutistoimisto uutisoi sitä mitä herrat käskee.

Äänestä
  • Eikö yle ole ollenkaan uutisoinut aiheesta?

    Ihme, että YLE kertoi eilen Tuomiojan ostaneen osakkeita lisää, kun irtisanomiset tulivat julki.
    Tuomiojan sitten hyvä näytellä hurskasta ja myydä osakkeet.

    Äänestä

Minä voisin myydä puoleen hintaan saman verran kuvia ja niissä olisi monin kerroin viisaampia kohteita kuvattu.Ja kamerankin saisivat kaupan päälle.Kyllä on konnilla pätemisen tarve.Ilmankos kansalaisilla silmät vuotaa kun jatkuvasti kustaan silmään sieltä tomppeleiden pesästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1 kansalainen kirjoitti:

Eikö teidän mielestä ole jo liian paksua tuollainen????Eikö tuolle kusetukselle saada millään loppua????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu