Mikä on halvin kirkas viina alkossa, joko puolen litran tai litran pullossa?
kirkkaan viinan hinta
8
3325
Vastaukset
- tiedä
alkon hintoja,mutta taxi vodka tallinnassa maksaa halvimmillaan 2,65€ puoli litraa lasipullossa.ihan kunnon ainetta.
- Näin se menee
Kirkas viina on lähes ilmaista, kun se tippuu viinatehtaan tislauskolonnista, laimennetaan juomaväkevyyteen ja pullotetaan.
Hintaa sille tulee logistiikkaketjusta ja ennen kaikkea verottajan suolaisesta panoksesta.
Kirkkaissa viinoissa on ollut vilkasta tuotekehittelyä viime aikoina. Altian ohella Alkon hyllyt pursuvat ruotsalaisen V&S:n ja suomalaisten pikkutislaamojen tuotteita. Tuotekehittelypanostus on sitä, että pirtua laimennetaan puhtaalla pohjavedellä eri väkevyyksiin. Joihinkin laatuihin lirautetaan ripaus sokeria mausteeksi (ja sen jälkeen tohditaan vielä puhua "maustamattomista" viinoista!). Loppusilaus tuotekehityksestä on pullokokojen, etiketin jne. miettimistä.
Kun asialla ovat valmistajayhtiöiden ja jakeluyhtiön ohella kahden ministeriön poliitikot ja virkamiehet (valmistajayhtiö Altia on Kauppa- ja teollisuusministeriön, jakeluyhtiö Alko Sosiaali- ja terveysministeriön alainen liikelaitos), saadaan aikaan sakea soppa – "kilpailijat" siihen vielä hämmentämään...
Aivan yhden- ja samanlaista väkiviinaa myydään Alkossa vaikka kuinka monella tuotemerkillä, vaikka mihin väkevyyteen laimennettuna ja vaikka kuinka monenkokoisessa pullossa. On pulloja 0,04 l; 0,2 l; 0,35 l; 0,5 l; 0,7 l; 1,0 l ja 1,5 l. On väkevyyksiä 30 %, 32 %, 35 %, 37 %, 37,5 %, 39 % ja 40 % – ja on vielä 59 % vaihtoehtona! Pääasia, että erotutaan lähimmästä kilpailijasta vähintään puolen prosentin verran eikä myydä samankokoisessa pullossa, jotta vertailu olisi vaikeampaa.
Ottipa hyllystä melkein minkä kirkkaan viinapullon tahansa - kun ottaa huomioon pullokokojen erot ja eri väkevyydet, saa "puhtaan pirtun" melkein samalla hinnalla pullossa kuin pullossa. "Halpuus" on näköharhaa ja markkinamiesten pelleilyä ostajan kustannuksella.
Halvinta kirkasta viinaa ei Alkossa olekaan. On vain kallista ja vielä himpun verran sitäkin kalliimpaa.- Näin se menee
>30 %, 32 %, 35 %, 37 %, 37,5 %, 39 % ja 40 %
Kossun 38 % unohtui tietenkin joukosta...
Ai niin – mitäkö itse juon? Saaremaa-nimistä votkaa näkyy tällä hetkellä olevan. Tallinnasta 10 × 0,5 litran pakkauksissa eli 5 litran mäyräkoirina, väkevyys 80 % ja hintaa alun toista tuhatta kroonia. Jos ei ole halpaa, niin ainakin vielä halvempaa kuin Alkosta ostettava tavara. Ennen käyttöä puolitan kraanavedellä 40 prosenttiin.
- kohtuullinen
Tiedä tuosta halvimmasta, mutta 0,5l 38% Saunalahden viinaa maksaa 8,40. Taitaa olla yks halvimpia viinoja suhteessa prosenttiin.
- ohhoh
tulleepi muuten pulloon samasta tankista kuin kossu...
- Juomanlatkija
ohhoh kirjoitti:
tulleepi muuten pulloon samasta tankista kuin kossu...
Saunalahden Viina on ruotsalaisen V&S:n (Vin- och Spritcentralen) suomalaisen tytäryhtiön V&S Finland Oy:n tuotemerkki. En ihan hevillä usko, että tavara ostettaisiin kilpailija Altialta.
Eroa ei kyllä sinänsä huomaa, en minä ainakaan. Neutraali viljaväkiviinapohja, väkevyys kummassakin 38 % ja sokeriakin samat 3 grammaa litrassa.
En pidä tapanani ostaa kumpaakaan. Ellei tule Tallinnassa käytyä ja tulee kirkkaan tarve, niin Dry Vodkaa sitten. Miksikö? Ihan muuten vain, pelkästä tottumuksesta.
- vaari
Mikä Alkossa on halvin sellainen, joka menee päähän.
Se on muovikassi. - Anonyymi
Vaikka maksaisivat , niin en huoli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651433Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia109875YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä47734- 57724
- 57700
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39687Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606025655Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli66643Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan69641Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.41637