raskaus ja..

jos on raskaana ja jatkaa ehkäisypillereiden syöntiä. mitä *vauvalle* tapahtuu jos on syöny ehkäisypillereitä jo ennen kun on ollu yhdynnässä ja jatkaa viellä sen jälkeen vaikka olisi raskaana?
4361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On kai niitä ns. pilleriraskauksia. Heti täytyy kuitenkin lopettaa pillereiden syönti kun saa tietää olevansa raskaana. Ja tietysti ottaa yhteyttä lääkäriin!

Äänestä
  • mutta jos ei lopeta, niin loppuuko sikiön kehitys siihen ja se vähän niinkin kuolisi? jos ei halua mennä aborttiin... niin hoituisko se tolla mitenkään?

    Äänestä

  • kysyjä? kirjoitti:

    mutta jos ei lopeta, niin loppuuko sikiön kehitys siihen ja se vähän niinkin kuolisi? jos ei halua mennä aborttiin... niin hoituisko se tolla mitenkään?

    Tavallisimmissa pillereissä hormoni on samaa, jota keho erittää silloin, kun nainen on raskaana. Silloin uusi munasolu ei kypsy/kiinnity(?)

    Eli tavallaan jos on raskaana ja syö e-pillereitä, on "tuplaraskaana", eli raskaushormonia on veressä vähintään tuplasti normaaliin..
    Ähh..

    Älä hyvä ihminen mitään kotiaborttia suunnittelemalla pillerin nielentää.

    Äänestä

  • kysyjä? kirjoitti:

    mutta jos ei lopeta, niin loppuuko sikiön kehitys siihen ja se vähän niinkin kuolisi? jos ei halua mennä aborttiin... niin hoituisko se tolla mitenkään?

    että ajattelit aborttia ehkäisypillereillä? Älä tee niin! Se on laitonta ja moraalitonta. Mieluummin menet lääkäriin ja pyydät saada abortin. Minkä ikäinen olet? Lääkärillä on salassapito velvollisuus, joten kenenkään ei tarvitse tietää abortistasi, jos et halua. Abortin tekee lääkäri, ja se voidaan suorittaa joko nukutuksessa kaavinnalla, tai sitten nk. aborttipillerillä. En todellakaan osaa sanoa mitään kysymykseesi jatkuuko sikiön kehitys, muistaakseni olen kyllä lukenut jostain että raskaus jatkuisi e-pillereiden käytöstä huolimatta. Eihän monet välttämättä tiedä olevansa raskaana pillereiden aikana, sellaista voi sattua. Saattaa kai sitten tulla jotain vaurioita sikiölle jos pillereiden syönti jatkuu mutta en tiedä ovatko vakavia. En kuitenkaan suosittele MISSÄÄN TAPAUKSESSA kokeilemaan, hanki mieluummin se abortti!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.. pillerit kirjoitti:

jos on raskaana ja jatkaa ehkäisypillereiden syöntiä. mitä *vauvalle* tapahtuu jos on syöny ehkäisypillereitä jo ennen kun on ollu yhdynnässä ja jatkaa viellä sen jälkeen vaikka olisi raskaana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu