miten on replikoiden kanssa?

Eli oisin tuomassa itselleni ferrarin replikaa?

kuinkas toi verotus? paljonkos tulee maksaan?

meneekö läpi?
2514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pistä sähköpostia tullille, sieltä vastaa aina kunnollinen tullimies (tm) ja kertoo, miten tuollaista autoa tullaan verottamaan.

Itse kysyin taannoin, että miten käsitellään Porsche 944:sta, johon on vaihdettu turbosta puskurit/maskit/levitykset ym hilppeet. Vastaus tullin tekniseltä asiantuntijalta oli, että tällaiset pienet muutokset eivät ole vaikuttaneet verotukseen.

Kysyin myös 924:sta, joka on muutettu näyttämään 944:lta. Vastaus oli, että jos papereissa lukee, että auto on 924 niin verotus menee sen mukaan.

Mutta varmista itse, mikä on tilanne nykypäivänä.

Äänestä

Tulli verottaa tietenkin aidon ferrarin mukaan. Ja siinäkin vähän yläkanttiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


reblika kirjoitti:

Eli oisin tuomassa itselleni ferrarin replikaa?

kuinkas toi verotus? paljonkos tulee maksaan?

meneekö läpi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu