Sain taas tässä kuulla aika merkillisiä asioita. Ainahan Raamattua on pidetty mitä parhaimpana ennustuskirjana ja teitä uskovia sitä parhaimpina tulkitsemaan.
Kuulinkin tässä juuri jälleen kerran väitöksiä maailman lopun tulemisesta. Sen pitäisi tulla näinä aikoina. Eikö uskovat haluakaan elää, koska vahtaavat ja vaahtoavat koko ajan tuosta maailmanlopusta? Lintuinfluenssa tulee ja tappaa hirveästi ihmisiä. Se enteilee maailmanloppua ja se on kuulema Raamatussakin sanottu. Tuota maailman loppua edeltää kuulema Israelin räjähtäminen 29.3.2006. Paljon muitakin tarkkoja päivämäärättyjä tapahtumia joku vakuuttuneesti maalaili. Hän totesi myös Jeesuksen tulevan kohta uudestaan, aivan näiden tapahtumien ajankohtana, mutta unohdinpa järkytykseni takia tarkempaa päivämäärää vilkaista. Joten tietääkö teistä kukaan sitä? Sitä paitsi eikö tuon maailmanlopun olisi pitänyt tulla jo monta kertaa? Muistan parhaiten tuon 1.1.2000 maailmanloppupäivämääristä... Milloin se loppu siis tulee? Haluaisin osata siihen varautua ja tehdä kaikkea ennen sitä, mitä olen halunnutkin elämässäni tehdä.
Kuulinkin tässä juuri jälleen kerran väitöksiä maailman lopun tulemisesta. Sen pitäisi tulla näinä aikoina. Eikö uskovat haluakaan elää, koska vahtaavat ja vaahtoavat koko ajan tuosta maailmanlopusta? Lintuinfluenssa tulee ja tappaa hirveästi ihmisiä. Se enteilee maailmanloppua ja se on kuulema Raamatussakin sanottu. Tuota maailman loppua edeltää kuulema Israelin räjähtäminen 29.3.2006. Paljon muitakin tarkkoja päivämäärättyjä tapahtumia joku vakuuttuneesti maalaili. Hän totesi myös Jeesuksen tulevan kohta uudestaan, aivan näiden tapahtumien ajankohtana, mutta unohdinpa järkytykseni takia tarkempaa päivämäärää vilkaista. Joten tietääkö teistä kukaan sitä? Sitä paitsi eikö tuon maailmanlopun olisi pitänyt tulla jo monta kertaa? Muistan parhaiten tuon 1.1.2000 maailmanloppupäivämääristä... Milloin se loppu siis tulee? Haluaisin osata siihen varautua ja tehdä kaikkea ennen sitä, mitä olen halunnutkin elämässäni tehdä.
Vastaukset 32
Vanhimmat
"Milloin se loppu siis tulee? Haluaisin osata siihen varautua ja tehdä kaikkea ennen sitä, mitä olen halunnutkin elämässäni tehdä."
Raamatun mukaan "loppu" tulee kuin varas yöllä, eikä sitä tarkkaa päivää Raamatun mukaan tiennyt vielä Jeesuskaan, joten turha toivo saada oikeata täsmäpäivämäärää.
Voi tietää lopun merkit, mutta tarkkaa pvm. ei tiedä kukaan ihminen ja siksi Raamatusssa kehoitetaan valvomaan, ettei se päivä tule kuin varas yöllä.
Raamatussa sanotaan myös sen päivän tulevan kun sitä vähiten odotetaan, tällä perusteella ei taida kauan kestää enää.
tietävät maapallon lopun tulevan noin viiden miljardin vuoden päästä.
Ihmiskunnan loppu tulee huomattavasti aiemmin ja vielä nopeammin jos jeesustelevat kiihkohihhlit tai esim. israelin hallitus niin saisi päättää.
siitä maailmanlopusta sitten uskovat ennustavat? Harva uskova ihminen suosii edes kristallipallosta tulevaisuuteen katsovaa ennustajaeukkoa. Tiedän sen. Miksi te saatte ennustaa, mutta muut ei?
Eivät uskovat siitä ennusta mitään, vaan toistavat sitä jota on raamatussa kirjoitettu/sanottu jo aikoja sitten. Logiikka auttaa myös ajattelevia ihmisiä noin yleensä ottaen, joihin sinä et näytä vielä kuuluvan.
...eritavalla Raamattua voi tulkita? Eiköhän Raamatusta ole yhtä monta tulkintaa kuin on lukijoitakin? Mikä niistä tulkinnoista on oikea? Ettehän te uskovat (kaikella kunnioituksella kuitenkin) tiedä viikonpäivää, milloin Jeesus kuoli ristilleen!
Olen miettinyt myös erittäin paljon itse Raamattua koskevia kysymyksiä, jotka ehkä voinen tässä kysyä. Kuka on kirjoittanut Raamatun? Onhan sen oikeasti joku oikea ihminen tehnyt? Olen ihmetellyt mistä ne tarinat sinne ovat tulleet? Esimerkiksi eKr. aikakautena ei osattu kirjoittaa siten kuin nykyään. Eikä silloin ollut edes kirjoitusvälineitäkään sen puoleen. Mihin nuo Raamatussa olevat tarinat ennen muinoin tallennettiin? Kuka takaa tarinoiden oikeellisuuden? Ei ole ketään ihmistä, joka voi vannoa Raamatun kertomukset todeksi.
Tarkoitukseni ei ole herjata, vaan tarkistella loogisesti sekä tieteellisesti Raamattua? Haluaisin nähdä ne faktat, joihin se perustuu? Voinhan minäkin kirjoittaa vaikka 10000 sivuisen opuksen ja vannoa sen todellisuutta. Kuuluttaa oppejani kaikille ja kehottaa ihmisiä lukemaan opukseni. Voisihan siitäkin uskonto syntyä. Valheellisiin faktoihin perustuva uskonto minun huuhaa hömpötyksiin nojautuen. Sitten kaikki kailottaisivat kuitenkin minun totuutta maailmalla...
Raamatun ovat kirjottaneet monet ihmiset aikojen saatossa Luojan, taivaallisen Isän sekä ihmisen Pojan, Kristuksen inspiroimina. Ja sinänsä se on myös todistettavissa oleva kirja kaikenkaikkiaan.
Jokainen ihminen tulkitsee jokaisen asian ja tapahtuman sekä sanat itselleen sopiviksi, oli ne sitten totta tai eivät, sillä totuusarvot selviävät vasta jonkin ajan kuluttua kun ne ovat ensin mielletty ja jäsennelty oleviksi, tai sitten ne vain osottautuu olemattomiksi.
...puhetta kaiken kaikkiaan. Mutta siihen et vastannut, millä Raamatun tapahtumat pystytään konkreettisesti osoittamaan todeksi ja tapahtuneeksi :)) En usko, että kaikki on tapahtunut todella niin kuin Suuressa Kirjassa on kerrottu. Eikö Jeesus muuten kuollutkaan pitkänäperjantaina eli perjantaina?:D
Täytyisi kyllä osata hieman täsmentää esittämiään kysymyksiä, ihan vaan jo ihmisyydenkin nimissä, sillä on se kovin hankala alkaa selittämään kirjaa, jonka voi kuka hyvänsä ihminen itse lukea ja sitten myös itse päätellä sen todenperäisyyttä tykönään, niillä aivan kaikilla omilla henkisillä "eväillä", jota on itse kullekkin joskus annettu.
;)
Kristus tapettiin ns. juut. 'pääsiäisen' aikaan, mutta tuolloin Juudeassa noudatettiin Keisarin ja senaatin asetuksia ja lakeja, koskien myös päiviä ja kalenterijärjestelmää. Vaikka israelilaiset vaativatkin Kristuksen kuolemaa, ei he häntä kuitenkaan suoranaisesti tappaneet perjantaina, vaan sen teki roomalaiset sotilaat.
"Kuinkahan monella eritavalla Raamattua voi tulkita?"
Raamattua voi tulkita kahdella tavalla, oikealla ja väärällä.
Jokaisen on kuitenkin itse tutkittava "sydämmessään" mikä se oikea tapa on. Toivoisin kuitenkin, ettei siihen valitsemaansa "oikeaan" kuulu vääristely, tai asioiden poissulkeminen.
"siitä maailmanlopusta sitten uskovat ennustavat? Harva uskova ihminen suosii edes kristallipallosta tulevaisuuteen katsovaa ennustajaeukkoa. Tiedän sen. Miksi te saatte ennustaa, mutta muut ei?"
Vaikka truba vastasikin asiallisesti tähän edelliseen viestiisi, niin totean vain tässä olevani samaa mieltä ja lisäksi kysyisin, kuka on kieltänyt muita ennustamasta?
... oikeasti vain ja ainoastaan viikonpäivää. Siis minä viikonpäivänä Jeesus kuoli/ tapettiin/ ristiinnaulittiin? Ihan yhdentekeväähän on se, kuka sen teki, koska tehtyähän ei saa tekemättömäksi.
Ei-uskovaisena ihmisenä olen kuitenkin kuluttanut koulun penkkejä eräänkin sata tuntia uskonnon tunneilla. Siellä opetettiin, että Jeesus kuoli perjantaina. Tässä joku aika sitten, kuulin erään uskovan suusta, että hän ei tiedä, koska Jeesus kuoli. Luulisi tuon tiedon kuuluvan uskovien yleissivistykseen. Ihan mielenkiinnosta siis kyselin, että oliko tuo yksi uskovainen yksin tietämättömyytensä kanssa (että ei tietoa milloin Jeesus kuoli), vai onko muutkin uskovat samaa mieltä.
Minä olen muutenkin, muissakin asioissa kuin uskon asioissa, sellainen joka haluu nähdä/ kuulla tieteelliset ja realistiset faktat ennen kuin uskoo mihinkään. Siksi onkin järkevää, että en usko Raamattuun, koska sitä ei ole kukaan perustellusti osoittanut todeksi. Enpä tässä muutenkaan osaa sanoa mihin uskon vai uskonko ollenkaan?!
Vastasinkin vain vähän pitemmän kaavion mukaan, että perjanta oli se pitkä päivä jolloin Immanuel, ihmisen Poika, Kristus murhattiin raa'asti.
Muutama sana faktisesta ja eksaktista tiedosta.
Sellaista päivää ei sitten sinulle ilmeisesti koita ollenkaan, toki odottaa saat jos haluat.
Elikkä. Voit toki odottaa, niinhän ne ihmiset odottivat noin kaksituhatta vuotta siten sellaista ihmettä, josta ei kuitenkaan tullut täyttymystä.
Oikea usko on luottamista luomakunnan ja ihmiskunnan Luojaan, taivaalliseen Isään ja siihen tietenkin kätkeytyy myös uskomisen optio, mutta tärkeinpiä ominaisuuksia ovat kuitenkin, olla tuon luottamuksen arvoinen ja uskollinen elämänsä loppuun saakka, vaikka koko maailma ympäriltä romahtaisi. Ja siihen eivät kaikki kykene, ei vaikka he saisivat kaikki pyytämänsä todisteet suoraan käteensä kirjallisena liitteineen.
... kyetäkään samaan teidän uskovaisten kanssa. En ole uskossa enkä ole mitä ilmeisemmin edes tulossa, vaikka nuo "todisteet" saisinkin käsiini. Kaipa olen sitten jokinlainen epä-uskovainen.
Uskovat ovat kyllä aika ahneita rahan ja vallan perään. He ovat maailman parhaimpia manipuloija heikkoja ja sairaita ihmisiä kohtaan. Uskovat leikittelevät sairauksien ym. kanssa ja kehtaavat olla joka asiassa rahastamassa ja kerjäämässä. Kirkkohan on tunnetusti maailman rikkain "laitos". Eikö uskovien tulisi auttaa ilmaiseksi hädässä olevia ihmisiä eikä olla ensimmäisenä käsi ojossa rahaa vaatimassa. "Anna rahaa niin sitten me voimme..."
Suomessa halutaan peittää tämä meidän oma hätä mitä täällä on: työttömyyttä, köyhyyttä, sairauksia, itsemurhia, rikoksia, alkoholi ongelmia, perhetragedioita jne... Lista on loputon. Sitten uskovat ovat esim. kauppojen edessä kerjäämässä rahaa "muka maailman auttamiseksi". Osa ehkä menee johonkin Etiopiaan, mutta loput herrojen taskuun. Kotimaisia hädässä olevia harvoin muistetaan. Jouluna voidaan hieman heltyä ja antaa esim. työttömälle viisi lapsiselle perheelle 50 euroa joululahjoihin ja ruokiin. Onko tämä oikein? Ja mitä sillä 50 eurolla saa 7 henkinen perhe? Joulun ja sen pyhien ajaksi ehkä juuri ja juuri maidot...:(
Uskovat kerjäämässä rahaa kauppojen ulkopuolella!
;)
Valehtelu ei ole hyödyllinen harrastus ihmiselle.!
Poliittiset puolueet ja muut etujärjestöt suomessa kyllä pitävät huolen ihmisten rahoista, valtion ja kuntien sekä itsensä hyväksi.
Valita näille tahoille jos on jotakin valitettavaa "rahasta".
Jospa sinä olisit se erityisen hyvä esimerkki meille tav. ihmisille ja menisit auttamaan näitä lähimmäisiäsi, ihmisiä, eli tekemään jotakin hädässä olevien hyväksi, siis tekemään sen oman osasi! :)
... vaan jakamaan jotakin mitä en viitsi tässä edes mainita! Osuinko arkaan paikkaan? "Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa!" Sinä vedit tähän politiikan, kansakunnan synnin, mukaan. Et kaiketi muuta keksinyt! Niin tyypillistä uskovien toimintaa! Nuo kysymykseni eivät olleet lainkaan retorisia, joten odotin niihin kunnon vastauksia. Tahi sitten taas oli luetun ymmärtämisessä vikaa!
Kyllähän se kirkko omansa ottaa joka paikassa, missä vain on mahdollista. On kirkollisverot, on kolehdit joka tapahtumassa mitkä kirkoissa järjestetään, on jos vaikka mitä keräyksiä - vuosittain varmaankin satoja sellaisia. Lisäksi uskovaiset keksivät jos mitäkin tapaa kerätä rahaa. Esimerkiksi monet uskovaiset käyttävät hyväksi kansan hätää ja yleismaailmallisia järkyttäviä asioita. Kuinka useinkaan uskovaiset ovat kirjoittaneet esim. kirjoja kaikesta kamalasta ja rahastavat sitten niillä hyvä uskoisia. He iskevät niin uskoviin kuin ei-uskoviinkin ihmisiin. Kyllä tuo hädässä olevien auttaminen pitäisi aloittaa kaikista lähimmistä eli omasta kansasta.
Mikä olet minua moittimaan siitä, että tekisin oman osuuteni. Mistäpä sinäkään, trubaduuri, voinet tietää mitä olen kansani hyväksi tehnyt? Ehkä olen jakanut köyhille ruokaa? Ehkä olen lahjoittanut jokaisesta tilistäni 50 % vähävaraisten hyväksi? Joten äläpä käy minun silmilleni hyppimään! Kaivapa itse sitä kuvettasi ja ajattele muitakin kuin itseäsi! Itsekkyys on inhottava ja halveksittava piirre!
Koita nyt keksiä jotakin uutta jo välillä. Et sinä osu edes omaan arkaasi. Klovni olet ja se siitä!
Mutta kyllä sinäkin vielä voit saada pelastuksen osaksesi. Sitä voi jokainen ihminen pyytää aivan vapaasti, kenenkään etukäteen estämättä. Esim. Kristuksen opettema "Isä meidän" rukous on paras keino saada yhteys luomakuntamme ja oikeaan ihmiskunnan Luojaan, taivaalliseen Isään. Muista myös; koskaan ei ole liian myöhäistä pyytää anteeksi pahoja tekojaan ja sanojaan, eikä niitä tekoja, jotka ovat jääneet tekemättä.
... rupeat päätäsi aukomaan eli suomeksi sanottuna v*ttuilemaan? Toistan osittain samaa kysymystä, koska sinä valopää et ole vastannut niihin. Sinulla on edelleenkin luetunymmärtämisessä häikkää. Se joka leikkiin ryhtyy, se leikin kestäköön. Joten kun rupesit vastaamaan minulle, niin vastaahan loppuun saakka ja kunnolla. Eikä nuo minun kysymykseni nyt varmaan niin vaikeita olleet, että niihin ei osattaisi vastata. Koska olet omasta mielestäsi niin smartti, niin vastailehan vaan! Uskovaisten piirissä taitaakin olla se juttu, että jos joku onnistuu kysymyksillään ja puheillaan laittamaan heille "jauhot suuhun", niin siellä ruvetaan naljailemaan ja arvostelemaan lähes haistattelujen kera...)) Ja kiitos, kyllähän minä mieluummin pelle olenkin, kuin tyhjäpäinen uskovainen...:))
Eihän sinulla tietääkseni ole sitä vai osuiko taas arkaan paikkaan. Ja toki saat olla valopää, mutta käytä mielummin airamin kuin osramin lamppuja. ;)
Aikajärjestys sinulta kuitenkin pettää pahemman kerran. Enkä minä mitään, minähän vaan olen! :D
Ihmisen Poika, Kristus osoitti myös sanasa sinulle, joten älähän sinäkään väistele kuin pöllähtänyt ja pillastunut islannin poni. :)
... sinä oletkin vahingossa tullut väärälle osastolle. Et kuulu tänne uskontojen puolelle. Kannattaisi mennä tuonne gay/ transseksuaali yms. osastoille, jossa sinullekin löytyisi kaltaistasi seuraa. Puheesi ainakin antavat niin olettaa! En tiedä mitä minulla ei mielestäsi ole? Sinä olet se valopää, minä pelle. Niinhän tuo meni, eikö? Ja mikähän aikajärjestys minulla on pettänyt? Sinä suollat noita väitöksiäsi sen kummemmin miettimättä ja perustelematta. Onhan tuo tyylisi epäystävällistä lukijoita kohtaan, koska he eivät ymmärrä epäselvästä tekstistäsi, mitä sinä tarkoitat. Joten opettelepa, poika, kirjoittamaan!
Kuitenkin tuossa palstan otsakkeessa mainitaan sana "Uskonto", josta sinä et ole tullut keskustelemaan
sanallakaan, et sen paremmin yleisellä tasolla kuin yksityisellä tasollakaan. Nuita mitään sanomattomia ohjeita sinä lukutaidoton ja sangen ymmärtämätön ihmispolo olet täällä jakanut useasti, mutta siihen minä sanon vain lyhyesti, aivan turhaan.
Kuinkahan monta nimimerkkiä sinulla on käytössäsi näissä Suomi24:n keskusteluissa?
Jumalalle yksi päivä on ihmiselle tuhat vuotta. Se että uskovaiset sanovat että Jeesus tulee pian, tapahtuu Jumalan aikataulujen mukaisesti, mutta mistään maailmanlopusta ei uskovaiset kyllä saarnaa, olen itse kuunnellut patmoksesta opetuksia. Mistäs sinä kuulit tuollaista? Raamatussa sanotaan että kukaan ei tiedä hetkeä milloin Jeesus tulee, vain yksin Jumala. Tietääkseni silloin ei vielä tule kyllä mikään maaailmanloppu!
patmos josta voit valita opetuspainikkeen jos haluat http://www.patmos.fi/
... sieltähän ne puheet ilmeisesti ovat lähteneet. Siis ne mistä kerroin. Osaatko sanoa minulle onko tuo Patmos joku erillinen uskonlahko? Miksi he voivat tuollaista sontaa syytää ihmisille? Siis jos niissä ei ole perää? Kuka nuo puheet on keksinyt omassa päässään? En minä noihin höpötyksiin uskonut alunperinkään. Enkä usko yleensä ottaen juuri mihinkään paatoksellisiin puheisiin. Ei mitään henkilökohtaista kuitenkaan :))
.. , kuten näkyy ja voi itsekukin havaita!
...puheistasi päätellen ihan sekaisin. Menepä psykiatrille!
Kehottaa mieleltään sairas ihminen. Heh heh :)
Jospa sinä menisit ensin hakemaan paremmat lääkkeet ja ennen kaikkea vahvemmat, siis ennen kuin tulet tänne esittämään nuita sairaan mielesi tuotoksia ja sitten voit hakeutua vaikka ihan itse vihanhallinta kurseille. ;)
se sekoilee täälläkin ?
... puhetta tuo sinun puheesi. Haukkumista ja tuomitsemista ja nimittelyä..."Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi." "Kohtele lähimmäisiäsi niin kuin itseäsi." Hah hah hah hah haa!
Sinä olet uskovainen, minä en. Joten noudatapa sinä noita ohjeita. Minun niitä ei tarvitse niin kirjaimellisesti noudattaa, koska en lukeudu uskovaisiin. Joten voinpa hyvällä omalla tunnolla hieman nimitelläkin sinua ja vieläpä aiheellisesti. Kummasti sinä käänsit minua vastaan nyt nuo hulluus ja psykiatri jutut - heti sen jälkeen, kun minä sinulle suosittelin psykiatrilla käyntiä! Eikö sinulla ole mitään omaa? Eikö aivojesi kapasiteetti riitä käsittelemään asioita? Onko mielikuvituksesi hukassa? Vai hukkuiko se kuuluisa mutteri? Voi voi, melkein käy sääliksi, mutta ei sentään ihan!
... itsestäsi. Ajattelin tehdä sinusta sellaisen pienimuotoisen profiloinnin, koska olet niin pirullinen ihminen ja halusin ottaa sinusta hieman selvää
sukupuoli: mies
ikä: noin 50 v.
työ: eläkkeellä
perhe: juutalainen vaimo, josta on jo eronnut. kaksi lasta, jotka ovat joutuneet näkemään nälkää kultahampaista johtuvan mieltymyksesi takia
uskonto: entinen ev.lut. Tavattuasi elämäsi naisen, jouduit kääntymään juutalaiseksi.
salaisuudet: sinut on juutalaiseksi kääntymisesi yhteydessä jouduttu ympärileikkaamaan. Sinulla myöhemmin meni siitä tuon takia tunto ja toiminta kokonaan ja siksi siis tuo avioero. Nyt sinua riepoo suunnattomasti tuo, että se ei toimi. Olet ihastunut kovasti siihen miesten päähineeseen, kipaan.
mieltä kalvavat asiat: huumori sekä nälkä. Joudut juutalaisena paastoamaan säännöllisesti ja tulet vihaiseksi nälissäsi. Ja kohtahan taas on teidän suurin juhla, pääsiäinen, jota taasen edeltää paasto.
lempikirja: Toora
Huumorintaju: Ei ole vaan kyselet "hei, mikä se on?"
Ja sinäkö sen määrittelet suomessa, mikä on ja mikä ei ole. On teitä kaikenmoisia nykypäivänä olemassa, mutta eihän tuo mittään, sillä varoitettu on meitä jo etukäteen kaiken maailman viheltäjistäkin. ;) Mistä ohjeista muuten höpiset. Ei uskovaa ole kielletty keskustelemasta tai sanomasta sanottavaansa eikä myöskään antamasta päteviä ohjeita sairaalle ihmiselle. Ja sitähän sinä tunnut olevan, meinaan kun hyökkäät tuolla väkivaltaisella tyylilläsi tuntemattoman ihmisen kimppuun, eli minun. :D Ja noin muuten vaan ohjeeksi; Koitappa parantua pian ja tule sitten uudestaan tänne ihmisten ilmoille käymään asiasisältöistä keskustelua ihmismäisesti. :)
Onpa sinulla näemmä vilkas ja sairas mielikuvituksen kykykin. Osaatko tehdä yhtään mitään hyödyllistä tai osaatko edes olla ihmismäisesti vain oma itsesi ilman stimulantteja?
... on mielikuvitukseni kylläkin, siitä olen kuullut kehuja ja moitteitakin. Ehkä juuri siksi teen työkseni kirjoitustöitä:) Sairas se ei ole kylläkään, mutta kutsu sinä sitä millaiseksi haluat... Huumorini, myönnän kyllä, on hieman ironista, piikikästä ja kalskeaakin. Kaiken kaikkiaan olen saanut paljon kiitosta tästä värikkyydestäni - niin työn saralta kuin siviilissäkin.
Eli kun kerroin sen, että teen kirjoitustöitä, niin voinenpa ehkä sanoa tekeväni siis jotakin hyödyllistä. Ja koko ajan olen oma itseni - minulla ei ole tarvetta esittää mitään. Satun vaan olemaan tälläinen omalaatuinen ihminen, joka löytää lähestulkoon asiasta kuin asiasta (myös pahoista asioista) jotakin humoristista. Huumori on elämäni suola. Työssäni pärjään pitkälti tuon avulla. Kyselen teidän uskovien mielipiteitä, koska haluan kyetä kirjoittamaan jatkossakin kaikista elämän aiheista, joista tulee tarve (eteenkin juuri työssä).