hiustenlähtö ja diane nova

Olen kärsinyt polykystisten munasarjojen aiheuttamasta hiustenlähdöstä (näin ainakin gynen mukaan). Hiukset ovat vain varjo entisestään.

Olen syönyt Diane Novaa sekä hiustenlähdön lopettamiseksi että polykystien hoitoon yleensä. Hiuksia kuitenkin lähtee ajoittain todella paljon.

Onko kellään kokemuksia? Entä lisääntyykö hiustenlähtö kun jättää kyseiset pillerit pois? Sivuoireita on iso kasa, joten ei innosta popsia noita enää.

E-pillereihin yleensä liitetään hiustenlähtö, mutta olen käsittänyt että Diane Nova on poikkeus eli se sisältää suuria hormoonimääriä, joiden pitäisi vähentää hiustenlähtöä. Omalla kohdallani näin ei käynyt.
5556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siis munasarjoissa paljon kystia?

Siis kasvaimia?

En tiedä asiasta .. mutta eikö ne kasvaimet voikin pahentua ja entä haittaako se ovulaatiota/raskaaks tulemista??

Ihan mielenkiinnosta kysyn..

Äänestä

muuhun en osaa kommentoida mutta itselläni lähti tukoittain hiuksia kun lopetin diane novat.Hiukset eivät silti tunnu mitenkään harvemmilta tai muuten ja tuo vaiva meni ohi ajan kuluessa.En osaa yhdistää tuota äkillistä hiusten lähtöä omalla kohdalla muuhun kuin dianen lopetukseen.

Äänestä
  • kuinka pian hiustenlähtö ilmeni?

    Äänestä

tosiaan käytetään hiustenlähdön hoidossa. Sen teho perustuu sen keltarauhashormonin tyyppiin, ei siis estrogeenipitoisuuden määrään (eli se voimakkuus-asia ei vaikuta mitään).
Joku kysy että onko ne kystat kasvaimia, on eivät todellakaan ole.

Äänestä
  • siinä ohjekirjasessa puhutaan hirsutismin hillitsemisestä, ei hiustenlähdön estämisestä - ja aknen ja ehkäisyn lisäksi sitä määrätään nimen omaan hirsutismiin. Tosin polykystisten munasarjojen hoidossa en osaa mennä sanomaan miten ko. lääke toimii. DN:n lopettaminen ei aiheuta kaikilla hiustenlähtöä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


popsipopsi kirjoitti:

Olen kärsinyt polykystisten munasarjojen aiheuttamasta hiustenlähdöstä (näin ainakin gynen mukaan). Hiukset ovat vain varjo entisestään.

Olen syönyt Diane Novaa sekä hiustenlähdön lopettamiseksi että polykystien hoitoon yleensä. Hiuksia kuitenkin lähtee ajoittain todella paljon.

Onko kellään kokemuksia? Entä lisääntyykö hiustenlähtö kun jättää kyseiset pillerit pois? Sivuoireita on iso kasa, joten ei innosta popsia noita enää.

E-pillereihin yleensä liitetään hiustenlähtö, mutta olen käsittänyt että Diane Nova on poikkeus eli se sisältää suuria hormoonimääriä, joiden pitäisi vähentää hiustenlähtöä. Omalla kohdallani näin ei käynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu