Eilisen ajankohtaisen kakkosen esittämän dokumentin mukaan Suomen luterilaisuudessa ollaan mitä pikimmin tilanteessa, jossa kaksi homoseksuaalia kirkkoherraa vihitään toisiinsa suuressa hääjuhlassa Helsingin tuomiokirkossa.
Ruotsalaiset ihmettelevät suomalaisten junttiutta ja toivovat, että me täällä tulisimme tässäkin asiassa heidän perässään, niinkuin muussakin kehityksessä.
Joko kohta saamme Suomeenkin vastaavanlaiset hääjuhlat, kuin Ruotsi arkkipiispan vaalien ehdokas Anna Karin Hammer on jo saanut?
Ruotsalaiset ihmettelevät suomalaisten junttiutta ja toivovat, että me täällä tulisimme tässäkin asiassa heidän perässään, niinkuin muussakin kehityksessä.
Joko kohta saamme Suomeenkin vastaavanlaiset hääjuhlat, kuin Ruotsi arkkipiispan vaalien ehdokas Anna Karin Hammer on jo saanut?
Vastaukset 13
Vanhimmat
jumalanpalveluksia ja siinä sivussa siunaavat avioliittoon herralle kauhistukseksi homopareja.
Kohta tu irvikuva tulee Suomeen. On vain ajan kysymys kun homoliitot siunataan herran huoneessa herralle kauhistukseksi.
Erotessani kirkosta ajat sitten päätin etten ota osaa tuollaisiin pakanamenoihin joita on ujutettu vähitellen jumalanpaövelusmenoihin.
Minä olen kristitty ja jään kirkkoon
- tukemaan totuutta
- tukemaan sanan mukaista opetusta
- arvostamaan pyhiä sakramenttejä ja sanaa
Miksi minä jättäisin kirkon väärää työtä tekevien
vapaaksi temmellyskentäksi?
Ei Herra käskenyt minun paeta, hän neuvoi minua kärsimään pilkkaa ja vainoa.
Te heitätte Kristuksen ristin kadulle, kun ette viitsi seurata häntä.
kirkkosi "oppiin", siitä pitävät väärät piispat ja papit huolen....................minkäs teet, täällä nyt uhoot!!!!!!!!!!!!!!!!Ainoastaan lähtemällä ulos porttokirkosta.....................!!!!!!!!!!!!!!!!
Kun puolentuhatta vuotta on kuljettu harhaan, ei kai ole mikään ihme, että tässä ollaan?
kuinka tästä eteenpäin?
Tuollaiset homohäät ovatkin oiva keino savustaa kirjanoppineet hurskastelijat ulos kirkosta. Jäljelle jäävät vain todelliset sydämen kristityt.
Kumpaa rakastat enemmän? Raamatun lauseita vai lähimmäistäsi? Tämän kysymyksen teki jo Jeesus aikoinaan. Ja aika moni vastasi jo silloin väärin...
JUMALAA YLI KAIKEN JA HÄNEN PYHÄÄ SANAANSA (ROOMALAISKIRJE 1 LUKU KOKONAAN) ja lähimmäistä, kuin itseään!!!!! NÄIN !!!!!
Todellinen sydämen kristitty rakastaa Jeesusta enemmän kuin maailmaa.
Ja hälle merkitsee Jeesuksen käskyt ja Raamatun sana enemmän kuin ihmisten mielipiteiden perässä juokseminen.
en kuulu moiseen saastaan mitä evlut kirkko harrastaa. Mutta ei kaikki seurakunnat tai papit ole niin ääliöitä että alkaisivat puppeleitä vihkiinkeskenään. Sitä aitoa kristillisyyttä löytyy kyllä enempi noista vapaista suunnista. Itte tunnen henkseksi kodiksi lähinnä city seurakunnan.
Mitä Ruotsi edellä sitä Suomi perässä, noin viiden vuoden viiveellä. Valitettavasti.
En yhtään ihmettele että Ruotsin lut.kirkossa on syntynyt oma sisäinen Missionsstift (lähetyshiippakunta).
"Eilisen ajankohtaisen kakkosen esittämän dokumentin mukaan Suomen luterilaisuudessa ollaan mitä pikimmin tilanteessa, jossa kaksi homoseksuaalia kirkkoherraa vihitään toisiinsa suuressa hääjuhlassa Helsingin tuomiokirkossa."
En sattunut katsomaan eilistä dokumenttia, mutta en usko, että tuollaiseen tilanteeseen piankaan joudutaan. Tuskinpa konservatiiviset suomalaiset kovinkaan pian valitsevat kirkkoherroikseen homoseksuaaleja ja jos myöhemmin joskus valitsevatkin, niin tuskinpa kirkkoherrat haluavat järkyttää fundamentalisteja tuollaisilla vihkijuhlilla. Nin että älä ole sen suhteen huolissasi. Fundamentalisteja on edelleen enemmän kuin liberaalisti suhtautuvia.
Homoseksuaalisuudesta sen verran, että taipumus homoseksuaalisuuteen vaikuttaa joka tapauksessa olevan varhaisessa vaiheessa kehittyvä ja melko pysyvä ominaisuus, niin kuin heteroseksuaalisuuskin. Homoseksuaalisuuden synnystä vallitsee tieteelliaessä kirjallisuudessa laaja yksimielisyys. Homoseksuaalin ei katsota itse olevan vastuussa seksuaalisen taipumuksensa synnystä, vaan hän on saanut sen tahdostaan riippumatta.
hallitse.
He elevät elämänsä töitä tehden eivätkä seurustele kummankaan sukupuolen kanssa.
Mitä mieltä olette heistä herran luoduista?
Roomalaiskirjeen 1 lukuun!!!!