Suomalainen europarlamentaarikko Piia-Noora Kauppi (kok) on sitä mieltä, että Ranskan malli nuorisotyöttömyyden hoitamiseksi on hyvä ja edistyksellinen. Kovinkaan moni liiton edustaja Suomessa tuskin yhtyisi tähän lausuntoon, nyt jääkin nähtäväksi koska idea maahantuodaan Ranskan maalta Suomeen, Ranskassa se ei tule toteutumaan. Ranskassa valtava nuorisotyöttömyys johtuu suuresta musliminuorten määrästä, mikään lainsäädäntö ei näitä lahjakkuudenvastustajia saa mukaan työelämään.
CPE—Contrat première embauche tarkoittaa sitä, että alle 26-vuotias voidaan palkata ja irtisanoa ilman mitään erityistä syytä, riittää ettei naamataulu miellytä. Mielestäni vaikka en mikään liittojen paras ystävä olekkaan, on opiskelijoiden mellakat aiheellisia ja kyseinen lainsäädäntö toteutuessaan selkeä heikennys nuorten asemaan, se suorastaan kehottaa opiskelemaan yhä kauemmin ja pidempään.
CPE—Contrat première embauche tarkoittaa sitä, että alle 26-vuotias voidaan palkata ja irtisanoa ilman mitään erityistä syytä, riittää ettei naamataulu miellytä. Mielestäni vaikka en mikään liittojen paras ystävä olekkaan, on opiskelijoiden mellakat aiheellisia ja kyseinen lainsäädäntö toteutuessaan selkeä heikennys nuorten asemaan, se suorastaan kehottaa opiskelemaan yhä kauemmin ja pidempään.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ainahan on keksittävä syy,johon on nojattava.Tässä tapauksessa lahjakkuudenvastustajain päällysmies "wwwnational" jatkaa musliminuorten syyllistämistä tapojensa mukaan. Ehdottaisin hänelle käyntiä vaikkapa ulkomailla. Jos pelottaa,niin voisi aloittaa vaikkapa Ruotsissa,tai vallan Tallinnassa käyntiä.Ulkomailla käynti avartaa käsitystä maailmasta.Siinä oppii ikäänkuin ymmärtämään muitakin kansoja.Ja ennen kaikkea voi helpottaa vihan tunnetta.
Minä perustan puheeni juuri näihin käynteihin ja havainnollisiin käytännön kokemuksiin. Olen työskennellyt sekä Ruotsissa, Tanskassa ja Saksassa, sekä matkustellut aika paljon työn puolesta.
Ei ole ulkomailla käyneillä tahi työskenneillä ole noin ahtaita käsityksiä maailmasta.
mitään ahtaita käsityksiä ole, vaan totuudenmukaisia. Itse olen koko ikäni työskennellyt merenkulun parissa ja asunutkin paljon aikoinani eri kulttuureissa.
Mihin faktaan perustat väitteesi?
Ei suinkaan ole ahdasmielisyyttä puhua totta www:n tavoin. Tosiasioiden maton alle lakaisulla et mitään koskaan saavuta.
Käsitän,että sinun oli vaikea asua eri kulttuurien parissa.
Saatko tyydytystä kun nuolet www-rassun p...ttä?
sillä täytyy ainoastaan olla maassa maan tavalla, tai maasta ulos.
Kunhan tuonkin hyysärit saisivat somaleille taottua paksuihin kalloihinsa, oppi ei vaan jostain kumman syystä tartu heihin vuosien saattohoidosta huolimatta.
hänellä olevan varaa ostaa WC-paperia ja käytää alapesua myös, joten en toistaiseksi näe tarvetta sinun taipumuksiisi. Taidat olla vielä melko norja kropaltasi, kyn taivut omaankin anusaukkoosi lipomaan? No, koiriltahan se luontuu.
käsitys samma mieltä olemisesta,teoriasi mukaan jos itse olet koiran kanssa samaa mieltä niin nuolet sitten sitä koiran pe****tä.Niikö????
niin natikkahan ei alapäätä pese. ite sanoi.
"...jos itse olet koiran kanssa samaa mieltä..."
Sinulla on erikoinen suhde koiraasi, kun ymmärrät koirasi "mielipiteetkin".
Mitä mieltä koirasi muuten on siitä, montako www-kloonia kirjoittelee tälle palstalle? Ja mikä on tässä ketjussa kirjoittavan www-kloonin järjestysnumero?
Hei kuule, elämällä ja/tai työskentelemällä muiden kulttuurien parissa, mastkustelemalla ja asumalla ulkomailla saadaan niitä oikeita kokemuksia joiden pohjalta voi rehellisesti muodostaa mielipiteitä kyseisistä asioista.
Niin ja kyllähän ihan vaan seuraamalla mitä Suomessa tapahtuu voi mielipiteen muodostaa, mutta silloin on se vaara (jota suvaitsevaiset idiootit aina väittävät), että mielipide muodostuu vain muutaman yksilön tekemisistä.
Tässä yhteydessä tarkoitan lähinnä negatiivisia tekoja, jotka tietenkin aiheuttavat negatiivisia asenteita.
Itselläni on niin paljon kokemuksia eri kulttuureista, että pystyn kyllä rehellisesti sanomaan totuuksia monista ihmisryhmistä.
Esimerkkinä Suomen pakolaisista haluan erikseen mainita työni Tampereen Pakolaiskeskuksessa (nimi muutettiin ulkomaalaiskeskukseksi, koska alkuperäinen nimi loukkasi maahantunkeutujien herkkiä tuntoja).
Oliko kysyttävää?