Mitä mieltä meliane pillereistä?

Mitä mieltä olette meliane pillereistä? Minun pitäisi aloittaa ne mutta pelkään että saan veritulpan kun poltan. Tiedättekö yhtään tapausta joka olisi saanut veritulpan meliane pillereistä kun tupakoi? Onko meliane pillerit minkälaisia kokemuksia?
51377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on ihan hyviä kokemuksia ko. pillereistä. Menkat ovat niukentuneet huomattavasti ja ovat kellontarkat.

Verenpainetta olen joutunut muutaman kerran tarkkailemaan, mutta sekin on osoittautunut "turhaksi". Olen vain jännittänyt terkkarilla mittaamista, kotona tuloksena ihan normaaleja arvoja.

Samoin olen joskus hieman herkkis, mutta en mitenkään häiritsevällä tavalla. En edes muista olinko jo ennen pillereitä samanlainen, vai olisiko niillä jotakin tekemistä asian kanssa.

Ei kuitenkaan mitään moitetta sanottavana ko. pillereistä.

Itse en polta (enää). Sinun kohdallasi on mahdotonta mennä sanomaan mitään 100% varmaa. En kuitenkaan tiedä yhtään tapausta, jossa joku olisi saanut veritulpan pillereistä (tupakoinnin takia, tai yleensäkään). Epäilisin, että todennäköisempää on sairastua ja kuolla rintasyöpään kuin kuolla pillerit+tupakka-yhdistelmän veritulppaan. Mutta se on sitten vain epäilys.

Ainahan voit lopettaa tupakoinnin... *wink wink*

Äänestä

Ite vaihdoin kyseisen merkin Yasmineen. Söin Melianeja neljä vuotta kunnes viime keväänä selvisi, että verenpaine oli koholla. Ja sen kyllä tunsi itsekin, kun välillä päätä kiristi ja hengästyi ja muutenkin oli väsynyt.

Nyt olen syönyt vuoden verran noita Yasmineita, ja ei mitään ongelmia. Menkat on tosi niukat ja tulevat ainakin säännöllisesti mitä ilman pillereitä ei tapahdu.
Mitään sivuvaikutuksia ei ole.

Itse en polta, koska pillereiden kanssa se ei ole paras mahdollinen yhdistelmä, ja polttaminen vaikuttaa myös verenpaineeseen jos syöt pillereitä saman aikaisesti.

Äänestä

kun söin meliane pillereitä niin kun olin syönyt viikon pillereitä niin alkoivat menkat. vuotoa kesti siis 2 viikkoa taukoviikko --> niissä oli liian vähä hormonia.

nyt yasminit eikä mitää ongelmia.

mutta muista! vaikutukset ei kaikilla oo samanlaisia vaan yksilöllisiä :)

Äänestä

Olen syönyt ko. pillereitä jo kolme vuotta, tupakoin myös.Eikä ole ongelmia.Viimeisen vuoden ajan olen syönyt niitä kolme pakettia putkeen lääkärin kehotuksesta, koska se auttaa ns. "kuukautismigreeniin".Eikä näin ollen tarvi sietää menkkoja kuin kolmen kuukauden välein!

Äänestä

tupakointi ei koskaan ole hyväksi e-pillereiden kanssa. Sehän tiedetään.
Vähäinen liikunta, ylipaino,veren hyytymishäiriöt muut sukurasitteet...kaikki nämä lisää tulppariskiä.Ja kun näitä altistavia tekijöitä tulee monelta suunnalta, niin riski on suuri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö pelokas kirjoitti:

Mitä mieltä olette meliane pillereistä? Minun pitäisi aloittaa ne mutta pelkään että saan veritulpan kun poltan. Tiedättekö yhtään tapausta joka olisi saanut veritulpan meliane pillereistä kun tupakoi? Onko meliane pillerit minkälaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu