Se ei mikään oikea mies joka ei maataan tosipaikan tullen suojele! Semmosilla ei oo oikeutta nautiskella tässä yhdydkunnassa, oon sitä mieltä! Ennen vanhaan ja muinaisilla ajoilla mies puolusti ja suojeli perhettään ja sukuaan ja oli uskollinen sille yhteisölle mihin kuului!
Sivarit ja totaalit
Suomesta v*tuun!
5677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
raatoi kartanonherran torpparina eli maaorjana eläimen lailla ja otti ruoskaniskut mukisematta vastaan ja maksoi nöyränä veronsa. Ja tuli joka sunnuntai pakkokirkossa hurskaammaksi.
Ennnen oli ennen ja nyt on nyt. Nykyisin niin intinkäyneelle, sivarille kuin totaalillekin koko EU on avoinna, eikä taatusti missään muussa maassa kuin Suomessa kysellä, onko mies armeijan käynyt vaiko ei.
Lue tuo aiempi _ja ennen vanhaan_ ja lisää siihen perään sana aamen.
Miksi liität perheen suojelun maan suojeluun??? Jos olen sivari, en siis voi/pysty/saa/ole oikeutettu suojelemaan omaa perhettäni? Oot kyllä ihmehyypiö. Totta helkkarissa suojelen. Perhettäni ja rakkaimpiani siis. Siihen ei armeijan käymisiä tarvita.
On helppo liittää perheen suojelu maamme suojeluun.siinä puhutaan aika paljon samasta asiasta/asenteesta. Ja jos sanot että olet sivari ja et osallistu maamme puollustamiseen samalla myös laiminlyöt perheesi puolustuksen.Vihollinen ei anna sinulle armoa sen takia että olet sivari,eikä perheellesi sen takia että sinä et osallistunut puolustukseen.Olet varmaan nähnyt niitä raakuuksia joita on miehitetyissä maissa tehty ja niitä tullaan tekemään yhä uudelleen ja uudelleen.Sodan luonne ei muutu ja kidutukset,raiskaukset,teloitukset kohdistuvat aina siviileihinkin ja mahd myös sinun perheeseesi, lähimpiisi,jos maamme miehitettäisiin.Eli tässä mietittävää mitä yhteistä on kodin/ uskonnon/ isänmaan puolustamisella.
voidaan myös ulkoistaa. Laki vaatii minua ulkoistamaan oman väkivallankäyttöni poliisille, sillä valtion määritelmä on "instituutio, jolla on väkivallan monopoli omalla alueellaan sen väestön yli". Laki vaatii minua laiminlyömään perheeni puolustuksen ja ulkoistamaan sen poliisin tehtäväksi. Vastineeksi minä maksan veroja, joista poliisin palkka maksetaan.
Poliisi on valtion sisäinen väkivaltakoneisto. Se suojelee valtiota sen sisäisiä vihollisia vastaan. Sen tehtäviin kuuluu myös kansalaisten suojelu toisia kansalaisia vastaan.
Armeija on myös väkivaltakoneisto siinä missä poliisikin. Armeija on valtion ulkoinen väkivaltakoneisto. Mikä nyt on sitten se pointti, jonka mukaan kansalaisten on suojeltava valtiota eikä valtion kansalaisia? Mikä on se pointti, jonka mukaan kansalaisten on itse järjestettävä puolustuksensa valtion ulkoisia vihollisia vastaan eikä niin, että tämäkin tehtävä ulkoistettaisiin väkivallan ammattilaisille (ammattisotilaile), jotka saavat henkensä riskeeraamisesta palkkaa?
Minä sanon suoraan, että väkivallankäyttäjänä olen täysi amatööri. Tämän maan raskaasta on minulla jo niin paljon aikaa, että sotilaskoulutukseni on auttamatta vanhentunut, en ole ikinä ollut kertaamassa ja mahdollisuuteni pärjätä hengissä ketään vihollista vastaan lähestyvät rajatta nollaa. Siksi mieluummin ulkoistaisin tämän velvollisuuden jollekulle sellaiselle, kenelle väkivalta on hänen ydinosaamisaluettaan - ja maksan siitä kernaasti palkkaa.
Mikä tässä on niin vaikeaa?
Ennen mies oli myös perheen pää ja säätyläiset hallitsivat maata ja saivat nauttia muun kansan työn tuloksista.
Aina ei ollut edes yleistä asevelvollisuutta, sen otti käyttöön Ranskassa lopullisesti Napoleon.
Suojelemista sekin on jos estää oman itsensä ja perheensä joutumista väärän kohtelun alle. Ihmiskunta ei olisi koskaan voinut kehittyä tähänkään asti, jos kukaan ei olisi kyseenalaistanut asioita ennen.
Nykyään on helppo tuomita mm. orjuus entisen maailman paheena. Sitä se ei ollut orjuuden aikana eläneille ihmisille, se oli velvollisuus orjille, jota ei sopinut kyseenalaistaa.
Tulevaisuudessa ihmetellään, miten mikään kansakunta on voinut pakottaa ihmisiä yleisen asevelvollisuuden perusteella palvelemaan maataan, kysymättä heidän omaa tahtoaan.